W wyborach do Parlamentu Europejskiego o mandat z okręgu numer 9 walczy 69 kandydatów. Siedmiu zajmuje pierwsze miejsca na listach komitetów. "Jedynkami" są tu m.in. doświadczona europarlamentarzystka Elżbieta Łukacijewska i Daniel Obajtek, były prezes Orlenu, którego osoba jest związana z trzema toczącymi się obecnie śledztwami. Co warto wiedzieć o liderach list na Podkarpaciu?
W niedzielę, 9 czerwca, Polacy wybiorą 53 reprezentantów do Parlamentu Europejskiego. W okręgu numer 9, obejmującym województwo podkarpackie, swoich kandydatów wystawiło siedem komitetów wyborczych. Dr Dominik Szczepański, politolog z Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego, jest przekonany, że troje przedstawicieli Podkarpacia zdobędzie euromandaty. Jego zdaniem ze względu na sposób przeliczania głosów na pewno dostaną je "jedynki" KO i PiS, czyli Łukacijewska i Obajtek. Kto jeszcze znalazł się na czele list i co wiadomo o tych osobach? Oto wszystkie "jedynki" z Podkarpacia.
LISTA NR 1. Elżbieta Burkiewicz
Listę Komitetu Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe na Podkarpaciu otwiera Elżbieta Burkiewicz. To członkini Polski 2050 Szymona Hołowni. Aktualnie zasiada w Sejmie. Została do niego wybrana głosami 11 582 wyborców okręgu rzeszowskiego. Pełni tam rolę zastępczyni przewodniczącego komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i Leśnictwa oraz wiceprzewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Celiakii, a także Podkarpackiego Zespołu Parlamentarnego.
Burkiewicz urodziła się w 1964 roku w Mielcu. Posiada wykształcenie wyższe. Zdobyła je na Uniwersytecie Śląskim, gdzie skończyła studia magisterskie z zakresu wychowania plastycznego. Od 1998 roku wraz z siostrą prowadzi firmę odzieżową.
LISTA NR 2. Tomasz Buczek
Tomasz Buczek jest jedynką Komitetu Wyborczego Konfederacja Wolność i Niepodległość. Należy do partii Konfederacja Wolność i Niepodległość. Jest pełnomocnikiem okręgowym Ruchu Narodowego. W przeszłości był wiceprezesem Młodzieży Wszechpolskiej na Podkarpaciu. W wyborach samorządowych w 2018 roku bez powodzenia kandydował na radnego sejmiku województwa podkarpackiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat europosła. Startował także w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych. Zdobył 11 341 głosów, co nie pozwoliło mu na objęcie mandatu.
Zawodowo Buczek jest przedsiębiorcą. Mieszka w Kolbuszowej Górnej. W marcu ubiegłego roku "zasłynął" obrzuceniem jajkami ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka podczas Europejskiego Forum Rolniczego w podrzeszowskiej Jasionce.
LISTA NR 3. Paweł Frankiewicz
Lista nr 3 to kandydaci Komitetu Wyborczego Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie. Jej "jedynką" jest Paweł Frankiewicz, 45-letni prawnik mieszkający w Muninie. W przeszłości bezskutecznie ubiegał się o mandat posła RP oraz mandat radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Nie należy do żadnej partii politycznej.
LISTA NR 4. Grzegorz Rykała
Komitet Wyborczy Polexit wybrał na swoją "jedynkę" na Podkarpaciu Grzegorza Rykałę. To 37-letni specjalista administracji publicznej zamieszkujący Niechobrz. Rykała nie należy do żadnej partii politycznej. W październiku 2023 roku startował w wyborach do Sejmu RP z listy KW Bezpartyjni Samorządowcy. Zdobył 751 głosów, co nie przełożyło się na mandat poselski. W kwietniu ubiegał się o miejsce w Radzie Miejskiej w Boguchwale. Uzyskał 60 głosów. W 2019 roku był "jedynką" KW Polexit w wyborach do europarlamentu. Miejsca w Parlamencie Europejskim nie zdobył.
LISTA NR 5. Elżbieta Łukacijewska
Listę Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej na Podkarpaciu otwiera Elżbieta Łukacijewska. To doświadczona europosłanka. W ławach Parlamentu Europejskiego po raz pierwszy zasiadła w 2009 roku. Dołączyła do Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci). Wcześniej Łukacijewska zasiadała w Sejmie IV, V i VI kadencji. Była także wójtem gminy Cisna.
Łukacijewska pochodzi z Godowej w powiecie strzyżowskim w województwie podkarpackim. Z wykształcenia jest ekonomistką. Ukończyła Politechnikę Rzeszowską. Przed rozpoczęciem kariery politycznej pracowała w zawodzie księgowej. Jest członkinią Platformy Obywatelskiej od 2001 roku.
W poprzednich eurowyborach Łukacijewska odniosła zaskakujący dla wielu sukces, gdy startując z ostatniego miejsca na liście, jako jedyna z kandydatów Koalicji Europejskiej w okręgu zdobyła mandat. Gmina Cisna była też jedynym miejscem w województwie podkarpackim, gdzie Koalicja Europejska pokonała Prawo i Sprawiedliwość. Na Łukacijewską zagłosowało tam 243 na 798 wyborców, za nią znaleźli się Bogdan Rzońca i Tomasz Poręba z PiS.
LISTA NR 6. Wiktoria Barańska
Jedynką Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica w okręgu nr 9 jest Wiktoria Barańska. Ma 27 lat. Jest członkinią partii Lewica Razem. W kwietniu ubiegała się o miejsce w Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Zdobyła 1 254 głosy, co nie pozwoliło jej na objęcie mandatu. Podczas ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych bez powodzenia kandydowała do Sejmu. W 2018 starała się o mandat radnej Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Barańska urodziła się w Sanoku. Z wykształcenia jest literaturoznawczynią. Obecnie jest w trakcie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zasiada w zarządzie Stowarzyszenia Spójnik. Jak wskazuje zamieszczony tam opis, na co dzień Barańska zajmuje się tłumaczeniami i copywritingiem. Współpracuje też z łódzką fundacją SPUNK w charakterze edukatorki seksualnej. W przeszłości była współorganizatorką Krakowskiej Manify. Zaangażowała się też w poprowadzenie pierwszego marszu równości w rodzinnym Sanoku.
LISTA NR 7. Daniel Obajtek
Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość na pierwszym miejscu swojej listy umieścił Daniela Obajtka. Z PiS związany jest on od ponad dekady. Polityczną karierę rozpoczął jako wójt gminy Pcim. W późniejszych latach był prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, prezesem zarządu Grupy Energa, członkiem rady nadzorczej spółki Lotos Biopaliwa, a także prezesem zarządu i dyrektorem generalnym PKN Orlen. Z ostatniej z tych funkcji został odwołany 5 lutego. Za jego kadencji Orlen sprzedał 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej Saudi Aramco, przejął Lotos i PGNiG. Zakupił także grupę wydawniczą Polska Press.
Obajtek jest absolwentem Executive MBA organizowanego przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów i walidowanego przez IAE Aix-Marseille Graduate School of Management. Ukończył też studia w Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu.
Przez lata Obajtek wzbudzał kontrowersje m.in. za sprawą zgromadzonego przez siebie majątku. Zgodnie z ustaleniami Wirtualnej Polski w 2021 roku miał być właścicielem lub współwłaścicielem aż 39 nieruchomości. W centrum medialnej uwagi stawał też za sprawą licznych afer powiązanych z jego osobą. W 2013 roku do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie wcześniejszej działalności Obajtka w należącej do jego wuja firmie Elektroplast i możliwości "współdziałania (przez niego - red.) ze zorganizowaną grupą przestępczą, przyjęcia od jej szefa łapówki i oszustwo". Śledztwo zostało umorzone w 2017 roku.
W lutym 2021 roku "Gazeta Wyborcza" opublikowała serię artykułów na temat ujawnionych przez siebie "taśm Obajtka". W marcu tego roku Onet upublicznił kolejną serię nagrań z udziałem Daniela Obajtka. Tym razem dotyczyły one jego działalności w trakcie prezesury w PKN Orlen.
Pod koniec maja minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar powiedział, że toczą się trzy śledztwa związane z Danielem Obajtkiem. Dotyczą połączenia Lotosu z Orlenem, zawyżania cen benzyny i zaliczki na zakup ropy. Bodnar dodał, że są także "mniejsze sprawy", które dotyczą składania fałszywych zeznań oraz odmowy wstępu do Orlenu dla kontrolerów NIK.
Daniel Obajtek twierdzi natomiast, że nie toczą się przeciwko niemu żadne postępowania. - Prokurator krajowy (...) wprost powiedział, że przeciwko mnie nie toczą się żadne postępowania, toczą się "w sprawie" - podkreślił.
Zdaniem dr. Dominika Szczepańskiego, politologa z Uniwersytetu Rzeszowskiego, oprócz Obajtka "dużą szansę (na zdobycie euromandatu - red.) mają Maria Kurowska (nr 7 na liście PiS) i Marek Kuchciński (nr 10 na liście PiS), czyli rekordziści w swoich okręgach wyborczych".
ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Okręg nr 9 - kto kandyduje w województwie podkarpackim [pełna lista]
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP