45 przestępstw i wykroczeń. Szef Państwowej Komisji Wyborczej podsumował wybory

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP
Mateusz Walczak o tym kto zdobył mandat do Parlamentu Europejskiego
Mateusz Walczak o tym kto zdobył mandat do Parlamentu Europejskiego TVN24
wideo 2/19
Mateusz Walczak o tym kto zdobył mandat do Parlamentu Europejskiego TVN24

Wybory do Parlamentu Europejskiego przebiegły w bardzo spokojnej atmosferze, bez większych incydentów - tak Państwowa Komisja Wyborcza podsumowała niedzielne głosowanie. Politycy w Polsce i Europie zabierają głos po ogłoszeniu sondażowych wyników. Najwięcej głosów zdobyła Koalicja Obywatelska, za nią Prawo i Sprawiedliwość, na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja. Relacja na żywo w tvn24.pl.

Na antenie TVN24 i w TVN24 GO trwa wieczór wyborczy.

Zakończyło się głosowanie do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybrali 53 europosłów spośród 1019 kandydatów. W tvn24.pl i TVN24 przedstawiamy pierwsze sondażowe wyniki i komentarze.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 1:33

  Eurowybory 2024. Sondażowe wyniki late poll w poszczególnych województwach. Gdzie najwyższe poparcie ma PiS i KO?

 • 1:27

  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Poparcie prezesa Jarosława Kaczyńsiego nie było gwarantem sukcesu

 • 1:20

  Wybory do Parlamentu Europejskiego. Najwięksi przegrani eurowyborów [LISTA]

 • 1:10

  Wybory do PE 2024 - partie. Jak może wyglądać podział mandatów w Europarlamencie?

 • 1:07

  Czy Jacek Kurski i Adam Bielan weszli do Parlamentu Europejskiego? Wyniki eurowyborów - exit poll Ipsos

 • 1:06

  Grzegorz Braun jedzie do Brukseli? Ile dostał głosów?

 • 1:06

  Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Mateusz Morawiecki o Jacku Kurskim: proszę mnie o niego nie pytać

 • 1:01

  Szefowa ustępującego Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola zapowiedziała podczas nocy wyborczej w Brukseli, że nowa, 10. kadencja PE rozpocznie się już w najbliższy wtorek, 11 czerwca.

  Jak poinformowała Metsola, we wtorek przywódcy grup politycznych spotkają się na pierwszym spotkaniu nowego PE na konferencji przewodniczących, żeby przeanalizować wyniki wyborów do europarlamentu, zastanowić się nad kandydatami na przewodniczącego lub przewodniczącą nowej Komisji Europejskiej i przedyskutować ukonstytuowanie się nowego Parlamentu Europejskiego.

 • 1:00

  Według sondażowych wyników exit poll przeprowadzonych przez Ipsos, frekwencja w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 39,7 proc. Tak słabego wyniku w ogólnopolskich wyborach nie było od 2014 roku, kiedy do urn podczas eurowyborów wybrało się tylko 24,54 proc. uprawnionych.

  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Frekwencja, wyniki sondażowe. Najgorszy wynik od lat

 • 0:51

  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kto wygrał wybory do Europarlamentu - wyniki late poll

 • 0:49

  Wyniki late poll:

  Koalicja Obywatelska - 37,4 proc.

  Prawo i Sprawiedliwość - 35,7 proc.

  Konfederacja - 11,8 proc.

  Trzecia Droga - 7,3 proc.

  Lewica - 6,6 proc. 

 • 0:29

  "Super-Tusk pokonał suwerenistów z PiS" - tak włoska agencja Ansa podsumowała wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce. "Donald Tusk chciał pełnego zwycięstwa i je ma" - dodała w relacji.

  Według włoskiej agencji "cień na wybory rzuca boom Konfederacji, formacji skrajnej prawicy, eurosceptycznej i ukrainofobicznej, która po raz pierwszy wchodzi do Parlamentu Europejskiego".

  Głosowanie w Polsce będzie miało istotny wpływ na równowagę polityczną w Unii Europejskiej - zaznaczono w depeszy.

  Jak zauważono, "zdecydowane zwycięstwo KO, należącej do Europejskiej Partii Ludowej, z jednej strony wzmacnia jej kluczową sojuszniczkę w Brukseli - Ursulę von der Leyen, dążącą do drugiej kadencji na czele Komisji Europejskiej, a z drugiej strony może oddalić perspektywą sojuszu z Konserwatystami i Reformatorami, w której jest PiS, a także Bracia Włosi".

 • 0:17

  Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024. Najwyższa w największych miastach

 • 0:09

  Wybory do europarlamentu 2024. Jak głosowali rolnicy?

 • 0:07

  Trwa specjalne wydanie "Faktów". Oglądaj w TVN24 GO

 • 0:06

  - Lewica powtórzyła wynik z wyborów samorządowych. Przypominam, że nie wszystkim to się udało - powiedział dziennikarzom współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

 • 0:02

  Wybory do PE 2024. Jak głosowali wyborcy pod względem wykształcenia?

 • 23:57

  Wybory do Europarlamentu 2024. #PisząoPolsce: Koalicja Obywatelska na drodze do dominacji w kraju

 • 23:53

  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Jak głosowali najmłodsi, jak najstarsi? Jaki wynik Konfederacji?

 • 23:44

  "Niepokorni" wyborcy PiS i Konfederacji. Odrzucili niektóre "jedynki"

 • 23:42

  Pierwsze zwycięstwo Platformy Obywatelskiej od 2014 roku

 • 23:38

  Frekwencja w eurowyborach. Ile osób poszło do urn w UE i jak wypada Polska na tle Europy?

 • 23:36

  Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 w Niemczech, Austrii, Hiszpanii i innych krajach. AfD i nacjonaliści z Austrii ze świetnymi wynikami

 • 23:29

  Na antenie TVN24 rozpoczął się program "W kuluarach". Oglądaj w TVN24 GO

 • 23:26

  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Jak głosowały kobiety?

 • 23:24

  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Trzecia Droga straciła wyborców na rzecz Koalicji Obywatelskiej

 • 23:22

  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Ursula von der Leyen o "wspaniałej wiadomości dla wszystkich"

 • 23:20

  Szef PKW o przebiegu wyborów

 • 23:05

  Wiceszef PKW Wojciech Sych wskazywał, że wybory przebiegły spokojnie. Jak przekazał, od poprzedniego meldunku odnotowano 14 wykroczeń i żadnego przestępstwa. Łącznie - jak wynika z danych Komendy Głównej Policji na godz. 18 - w związku z eurowyborami zarejestrowano 45 przestępstw i wykroczeń. - To zdecydowanie niska liczba - ocenił. I dodał, że żadne z tych wydarzeń nie mogło mieć wpływu na wybory.

 • 23:04

  Na wieczornej konferencji Państwowej Komisji Wyborczej jej szef Sylwester Marciniak ocenił, że wybory do Parlamentu Europejskiego w naszym kraju przebiegły w bardzo spokojnej atmosferze, bez większych incydentów.

  Marciniak zaapelował też do członków obwodowych, rejonowych i okręgowych komisji wyborczych o dalszy wysiłek i zaangażowanie w ustaleniu wyników wyborów, a także do policji o zabezpieczenie dalszych procesów wyborczych.

  Jak dodał, w żadnej komisji nie przedłużono głosowania, cisza wyborcza skończyła się zgodnie z planem, dlatego o godzinie 21 mogliśmy poznać sondażowe wyniki wyborów.

 • 22:43

  Kto zdobył najwięcej głosów w eurowyborach 2024? Lista dziesięciu najlepszych wyników

 • 22:40

  Poseł PiS Jacek Sasin pytany w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" w TVN24, czy będą rozliczenia w Zjednoczonej Prawicy, czy PiS rozstanie się z Suwerenną Polską, odpowiedział: - "nie sądzę, żebyśmy się rozstawali z Suwerenną Polską, raczej to jest bardziej prawdopodobne, o czym powiedział pan prezes Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu, czyli jednak mocniejsza konsolidacja nas w tej chwili". 

  Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jacek Sasin o PiS: w każdej partii są czarne owce

 • 22:29

  - My idziemy, mam nadzieję, że będę w tej delegacji, do Parlamentu Europejskiego, żeby zbudować silną koalicję wpływu na przyszłość Europy - powiedział w TVN24 Michał Szczerba (KO). Jego mandat na podstawie wyników sondażowych exit poll jest prawdopodobny, ale niepewny. Musi czekać na oficjalne wyniki wyborów. 

  Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, Koalicja Obywatelska - wynik. Michał Szczerba komentuje

 • 22:17

  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 - Kto zdobył mandaty? (Europosłowie)

 • 22:06

  To dobry dzień dla Europejskiej Partii Ludowej. Wygraliśmy wybory europejskie - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Brukseli podczas wieczoru wyborczego swojej partii.

  - Jesteśmy najsilniejszą partią. Jesteśmy kotwicą stabilności. Wyborcy docenili nasze przywództwo przez ostatnie pięć lat. To jest wspaniała wiadomość dla nas wszystkich - powiedziała do przedstawicieli swojej partii.

  Centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPL) wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego, utrzymując lub nawet nieznacznie zwiększając poparcie w stosunku do wyników sprzed pięciu lat - wynika z szacunków podanych przez PE.

  Wybory do PE 2024 - partie. Jak może wyglądać podział mandatów w Europarlamencie?

 • 21:58

  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Francja - Macron rozwiązuje parlament w reakcji na zwycięstwo Le Pen

 • 21:57

  - Polska staje się dzisiaj niekwestionowanym liderem w Europie. W tym nie ma ani słowa przesady. Dzisiaj socjaldemokracja niemiecka rządząca przegrywa z AfD, z tymi autorytarnymi proputinowcami w Niemczech - powiedział Tusk. - Mamy Francję, gdzie prezydent Macron nie miał innego wyjścia jak rozwiązać parlament, bo doznał bardzo dramatycznej klęski wyborczej. I to z kim? Z Frontem Narodowym, z tymi, którzy kwestionują całą europejską i geopolityczną, powiedziałbym, formację Zachodu politycznego. W jakimś sensie to lekcja i nauka dla nas wszystkich - dodał. - To jest powód do dumy, że my w Polsce daliśmy przykład, że może być zupełnie inaczej - powiedział premier. 

 • 21:47

  Premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami o wyniku KO: od kilku miesięcy Polska zaczyna wierzyć w to, że może być normalnie, uczciwie i to wcale nie jest slogan. 

  - Nie ukrywam, że jeszcze dzisiaj rano obstawiałem w okolicach remisu. Wiem, że tu frekwencja odgrywa rolę, ale generalnie odgrywają rolę ci, którzy idą, a nie ci, którzy zostają w domach - mówił. 

 • 21:43

  Współprzewodniczący Lewicy Robert Biedroń rozpoczął od podziękowań i gratulacji Polakom "wyborów, które zdeterminują i wyznaczą przyszłość Polski oraz Europy". - Te wybory będą miały ogromne znaczenie, nie tylko dla naszego pokolenia, ale i przyszłych - mówił.

  - Chcielibyśmy jako Lewica pogratulować zwycięzcom - KO - bardzo dobrego wyniku, który zsumowany z wynikami TD i Lewicy potwierdza zwycięstwo demokratycznych sił w Polsce. To jest bardzo dobra wiadomość, która kolejny raz popłynie z Polski w świat - zaznaczył.

 • 21:37

  Wicepremier, szef MON, lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: od początku mówiliśmy, że wybory europejskie będą dla nas najtrudniejsze i to się potwierdza. Traktujemy bardzo poważnie ten wynik i z pokorą. Wiemy, co mamy do zrobienia, i wiemy, że odpowiedzialność za rządy kosztuje. W pierwszej kolejności widać, że kosztuje te formacje, które są formacjami średnimi, mniejszymi. Musimy z tego wyciągać określone wnioski.

 • 21:33

  Hołownia: to, co dzieje się w Europie i co dzisiaj widzimy napawa nas bardzo dużym smutkiem i zmartwieniem. Europa brunatnieje. Widzimy to w tych wyborach bardzo wyraźnie. Widzimy to we Francji, widzimy to w Niemczech, widzimy to w Austrii. Europa brunatnieje. I tym większa będzie odpowiedzialność tych kilku osób, które wyślemy do PE, żeby razem mądrze rządzili Europą. 

 • 21:28

  Hołownia o wyniku Trzeciej Drogi: wierzę, że będzie lepiej, niż jest. 

 • 21:27

  Lider Polski 2050 (Trzecia Droga) Szymon Hołownia: gratulujemy spektakularnego wyniku KO i wygranej.

 • 21:25

  Mentzen: po wynikach spływających z całej Europy widzimy, że Europa powoli się budzi, Europejczycy zdają sobie sprawę z tego, co tak naprawdę dzieje się w Brukseli. Europejczycy widzą, że Europa zmierza się z coraz większymi problemami.

 • 21:21

  W sztabie Konfederacji głos zabiera jej lider Sławomir Mentzen: to największy sukces w historii naszego środowiska.

 • 21:19

  Była premier Beata Szydło: za nami bardzo ciężka kampania, ale to był czas, w którym mogliśmy podjąć ważne wyzwanie dla Polski, dla naszej przyszłości. 

 • 21:14

  Kaczyński: musimy wyciągnąć wnioski z tego, co widać na mapach, które pokazano, szczegółowych elementach w poszczególnych województwach. Mamy jasne zadanie, za chwilę będziemy mieli jasny projekt tego, co czynić. Będziemy się jednoczyć. Droga do zwycięstwa w tych najważniejszych wyborach - prezydenckich, później parlamentarnych jest otwarta. 

 • 21:12

  Przenosimy się do sztabu PiS. Jarosław Kaczyński zabiera głos: ten wynik to dla nas wielkie zadanie.

 • 21:10

  Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski: ten wynik jest nieprawdopodobny, to pokazuje, że znowu Polska wyznacza trendy w Europie.

 • 21:08

  Tusk: te wybory mają wymiar szerszy, pokazaliśmy, że nasze wybory, nasz wysiłek i wysiłek Polek i Polaków mają ten wymiar o wiele, wiele szerszy niż tylko nasze narodowe sprawy. Pokazaliśmy, że jesteśmy światłem nadziei dla Europy.

 • 21:03

  Tusk: mam poczucie wielkiej osobistej i naszej wspólnej satysfakcji, że nie zmarnowaliśmy trudnych lat i pięknych miesięcy po 15 października.

 • 21:02

  Przenosimy się do sztabu KO. Lider PO Donald Tusk: dokładnie 10 lat czekaliśmy na to pierwsze miejsce na podium. Jestem taki szczęśliwy.

 • 21:01

  O godzinie 21 zakończyło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wyniki sondażowe exit poll pracowni Ipsos pokazują, że najwięcej głosów - 38,2 procent - zdobyła Koalicja Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 33,9 procent głosów. Konfederacja zdobyła 11,9 procent, Trzecia Droga - 8,2 procent, Lewica - 6,6 procent. Frekwencja wyniosła 39,7 procent.

 • 20:56

  Reporter TVN24 Michał Tracz, powołując się na PKW, przekazał, że cisza wyborcza nie zostanie przedłużona.

 • 20:41

  Za 20 minut zakończy się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

 • 20:21

  Joanna Skrzyńska z pracowni Ipsos: do badania wylosowaliśmy 845 lokali wyborczych. Przed każdym lokalem od godziny 7 do 21 pracują zespoły ankieterskie, czyli około 1700 osób. 

  Po zakończeniu głosowania w wyborach poznamy wyniki sondażu exit poll.

  Joanna Skrzyńska z pracowni Ipsos: do badania wylosowaliśmy 845 lokali wyborczych

 • 20:16

  Relacja Jakuba Sobieniowskiego ze sztabu Prawa i Sprawiedliwości

 • 20:16

  Relacja Macieja Knapika ze sztabu Lewicy

 • 20:16

  Relacja Katarzyny Kolendy-Zaleskiej ze sztabu Koalicji Obywatelskiej

 • 20:15

  Relacja Jacka Tacika ze sztabu Konfederacji

 • 20:04

  Relacja Arlety Zalewskiej ze sztabu Trzeciej Drogi

 • 20:03

  Do zakończenia głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego została godzina. Lokale wyborcze otwarte są do godziny 21. 

 • 20:01

  Reporterzy "Faktów" TVN są w sztabach. Arleta Zalewska relacjonuje ze sztabu Trzeciej Drogi, Jacek Tacik - Konfederacji. W sztabie Koalicji Obywatelskiej znajduje się Katarzyna Kolenda-Zaleska, w sztabie Lewicy Maciej Knapik. Sprzed sztabu Prawa i Sprawiedliwości relacjonuje Jakub Sobieniowski. 

 • 19:53

  Gospodarzem "Czasu decyzji" w TVN24 jest Piotr Kraśko, a współprowadzącymi Mateusz Walczak i Dagmara Kaczmarek-Szałkow. W trakcie wieczoru wyborczego wyemitowane zostaną także specjalne wydania "Kropki nad i" oraz "Kawy na ławę", a także programu "W kuluarach", w którym wyniki skomentują Radomir Wit i Agata Adamek. Specjalne "Fakty Wyborcze" poprowadzi zaś Anna Jędrzejowska.

 • 19:52

  W trakcie wieczoru wyborczego poznamy wyniki sondażu exit poll. Przedstawione zostaną komentarze na gorąco. 

 • 19:46

  Rusza wieczór wyborczy na antenie TVN24 i w TVN24 GO.

 • 19:41

  Ponad tysiąc dziennikarzy z całego świata przyjechało do Brukseli, żeby śledzić na żywo wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wszystkie oczy skierowane są na Europę - powiedział Swetosław Iwanow z bułgarskiej stacji BTV.

 • 19:40

  To ważne dla europejskiej demokracji, aby skorzystać ze swoich praw i głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Każdy głos się liczy i zachęcamy do tego wszystkich Polaków - powiedziała szefowa służb pasowych PE Raffaella De Marte.

  Dodała, że kampania różniła się w poszczególnych państwach członkowskich, jeśli chodzi o poruszane tematy i specyfikę.

 • 19:31

  Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego, w których Polacy wybierają 53 europosłów. Lokale wyborcze będą otwarte do godziny 21. O godzinie 19.45 rozpocznie się wieczór wyborczy w TVN24. 

 • 19:14

  W wyborach do Parlamentu Europejskiego w niedzielę w Chorwacji do godziny 16.30 zagłosowało 15,5 proc. wyborców. W 2019 roku do tej godziny zagłosowało ponad 21 proc. uprawnionych Chorwatów - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.

  Chorwacka PKW poinformowała, że głosowanie przebiega spokojnie, a cisza wyborcza jest przerywana nieporównywalnie rzadziej niż podczas ostatnich wyborów parlamentarnych.

 • 19:12

  Gwałtowne burze zniszczyły w niedzielę kilka lokali wyborczych na południu Austrii. Lokalne władze natychmiast zapewniły nowe miejsca do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

 • 19:02

  We Włoszech wyborom do Parlamentu Europejskiego towarzyszą częściowe wybory lokalne. Głosować można w niedzielę do godz. 23. Lokale wyborcze otwarte były też w sobotę przez pół dnia.

  Głosowanie ma spokojny przebieg, choć w sobotę w niektórych komisjach wyborczych zaczęło się nie bez problemów, ponieważ nie zgłosiły się do nich osoby, które miały w nich pracować. W ostatniej chwili udało się skompletować tam pełny skład.

 • 18:59

  W Szwecji podczas niedzielnych wyborów do PE przed lokalami raczej nie ustawiają się kolejki. Wielu wyborców oddało swój głos przedterminowo od 22 maja w bibliotekach czy ustawianych na placach miast tymczasowych barakach.

  Według szwedzkiego Urzędu Wyborczego w pierwszych dniach głosowania przedterminowego z tej możliwości skorzystało ponad 310 tysięcy osób, czyli o 38 proc. więcej niż w tym samym okresie w wyborach do PE w 2019 roku. Wówczas z wcześniejszego głosowania skorzystało ogółem ponad 1,6 miliona wyborców.

  Jak przypuszczają eksperci, dane te mogą świadczyć o wzroście frekwencji w tegorocznych wyborach europejskich. W poprzednich do urn poszło 55,2 proc. osób uprawnionych do głosowania.

 • 18:56

  Wieczorem na antenach TVN24 i TVN24 BiS oraz w TVN24 GO będziemy odpowiadać na najważniejsze pytania dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego i ich konsekwencji.

  O godzinie 19:45, jeszcze przed zamknięciem lokali wyborczych, rozpocznie się wieczór wyborczy w TVN24. O godzinie 21 rozpocznie się wieczór wyborczy w TVN24 BiS. Oba wieczory wyborcze będzie można śledzić również w internecie - w TVN24 GO.

  ZOBACZ WIĘCEJ: Europa wybiera. Wieczory wyborcze w niedzielę w TVN24, TVN24 BiS i TVN24 GO

 • 18:49

  Marciniak: w porównaniu do frekwencji chociażby z 2019 roku na godzinę 17 obecna frekwencja jest niższa o 4 proc. Pięć lat temu w wyborach do Parlamentu Europejskiego na godzinę 17 frekwencja wyniosła 32,51 proc. Natomiast w wyborach samorządowych 7 kwietnia ta frekwencja wynosiła 39,43 proc. W wyborach do Sejmu i do Senatu z 15 października o tej godzinie frekwencja wyniosła 57,54 proc., czyli była prawie o 20 proc. wyższa. 

  Marciniak: frekwencja w eurowyborach na godz. 17 jest niższa niż w 2019 roku

 • 18:44

  Zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Wojciech Sych: w porównaniu do poprzedniego meldunku odnotowano dodatkowo dwa przestępstwa i 9 wykroczeń. Nie odnotowano wydarzeń nadzwyczajnych z udziałem policji, ani żadnych takich, które mogłyby mieć wpływ na przebieg wyborów.

  Sych doprecyzował, że odnotowano dwa przypadki w różnych miastach, że członkowie komisji byli pod wpływem alkoholu. - Fakty te zostały ujawnione przez przewodniczącego czy też wiceprzewodniczącego komisji i zgłoszone policji - przekazał.

  Sędzia Wojciech Sych o incydentach w trakcie głosowania

  Sędzia Sych przytoczył też sytuację z Warszawy. Jeden z wyborców podarł kartę do głosowania i wrzucił ją ze swoim paszportem do urny wyborczej.

  - W Warszawie w jednej z komisji obwodowych zgłosił się wyborca, który przedłożył jako dokument tożsamości paszport. Na tej podstawie otrzymał kartę do głosowania i zakomunikował, że chce tę kartę wynieść poza lokal, aby w kwestii oddania głosu skonsultować się z członkiem rodziny. Gdy się dowiedział, że to nie będzie możliwe, zaproponował jeszcze, że "w zastaw" zostawi paszport, ale dowiedział się, że tak postąpić nie może, rozdarł kartę. Jedną jej część włożył do urny, drugą zabrał ze sobą i włożył do kieszeni - mówił sędzia.

  - Następnie tę drugą część karty umieścił w urnie. Do urny wrzucił też swój paszport. Została zawiadomiona policja. Gdy policja przyjechała na miejsce, tego wyborcy już nie było. Zatem czynności procesowe i kwestie zabezpieczenia dowodów odłożono na czas do zakończenia wyborów, ponieważ dopiero wtedy będzie można otworzyć urnę - tłumaczył. 

 • 18:41

  Frekwencja w poszczególnych okręgach według danych PKW na godzinę 17: 

  Okręg nr 1 – Gdańsk, 29,56 proc.
  Okręg nr 2 – Bydgoszcz, 25,79 proc.
  Okręg nr 3 – Olsztyn, 26,01 proc.
  Okręg nr 4 – Warszawa 1, 36,09 proc.
  Okręg nr 5 – Warszawa 2, 26,49 proc.
  Okręg nr 6 – Łódź, 28,60 proc.
  Okręg nr 7 – Poznań, 26,82 proc.
  Okręg nr 8 – Lublin, 26,98 proc.
  Okręg nr 9 – Rzeszów, 27,20 proc.
  Okręg nr 10 – Kraków, 28,92 proc.
  Okręg nr 11 – Katowice, 27,86 proc.
  Okręg nr 12 – Wrocław, 27,30 proc.
  Okręg nr 13 – Gorzów Wielkopolski, 27,73 proc.

 • 18:39

  Marciniak: najniższą frekwencję odnotowano w okręgu nr 2 - Bydgoszcz (25,79 procent). 

 • 18:36

  Szef PKW: najwyższą frekwencję odnotowano w okręgu numer 4 (Warszawa i okolice) - 36,09 procent. 

 • 18:32

  Szef PKW Sylwester Marciniak: frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego na godzinę 17 wyniosła 28,20 procent.

 • 18:30

  Rozpoczyna się trzecia konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej.

 • 18:26

  Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego

 • 18:24

  W wyborach do Parlamentu Europejskiego w Estonii do godziny 18 udział wzięło ponad 35,5 procent uprawnionych osób. W poprzednich eurowyborach, pięć i dziesięć lat temu, ostateczna frekwencja wyniosła 36-37 procent. 

 • 18:23

  W Bułgarii, gdzie w niedzielę odbywają się zarazem wybory do Parlament Europejskiego i szóste od 2021 roku wybory parlamentarne, sprawdzają się obawy o niską frekwencję. Do godziny 16 ( godzina 15 w Polsce) głos na eurodeputowanych oddało 20,8 procent osób, a do parlamentu - 20,4 procent.

  Zdziwienie Bułgarów budzi fakt, że w niektórych lokalach wyborczych oddano więcej głosów na europosłów niż na kandydatów do krajowego Zgromadzenia Narodowego.

 • 18:11

  Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego na godzinę 12 wyniosła 11,66 procent. Na godzinę 18.30 zaplanowana jest trzecia konferencja prasowa PKW. 

 • 18:10

  Polacy wybierają 53 europosłów spośród 1019 kandydatów. Do zakończenia głosowania o godzinie 21 trwa cisza wyborcza.

 • 18:09

  Obywatele 27 państw członkowskich wybiorą 720 deputowanych Parlamentu Europejskiego. Czwartego i ostatniego dnia wyborów do Parlamentu Europejskiego głosowanie odbywa się w 21 państwach europejskich.

 • 18:09

  Dzień dobry. Rozpoczynamy relacjonowanie ostatnich godzin głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Autorka/Autor:js/kab

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Albert Zawada

Pozostałe wiadomości

Kiedyś był zagorzałym krytykiem Trumpa, nazwał go "kulturową heroiną", a nawet "amerykańskim Hitlerem". Jednak teraz 39-letni J.D. Vance, przeciwnik amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, staje u boku Trumpa jako jego kandydat na wiceprezydenta. Dzieli ich niemal 40 lat, czy połączy prezydentura?

Napisał bestseller, dla Trumpa nie miał litości. Teraz chce zostać jego wiceprezydentem

Napisał bestseller, dla Trumpa nie miał litości. Teraz chce zostać jego wiceprezydentem

Źródło:
New York Times, Reuters

Marcin Romanowski, poseł Suwerennej Polski i były wiceminister sprawiedliwości, usłyszał zarzuty dotyczące jego działań związanych z Funduszem Sprawiedliwości. Romanowski został zatrzymany w poniedziałek po południu w swoim mieszkaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej. 

Były wiceminister Marcin Romanowski usłyszał zarzuty

Były wiceminister Marcin Romanowski usłyszał zarzuty

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że potrzeba 25 systemów obrony powietrznej Patriot, aby całkowicie "zamknąć niebo" nad krajem i uniemożliwić rosyjskie ataki lotnicze i rakietowe. Zapewnił też, że zamierza współpracować z Donaldem Trumpem, jeśli ten wygra tegoroczne wybory prezydenckie w USA.

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Źródło:
PAP

- Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych - mówił w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO), komentując niedzielne wystąpienie redemptorysty na Jasnej Górze dotyczące posła klubu PiS Marcina Romanowskiego. - Należy się modlić za każdego. Na pewno za pana Romanowskiego, któremu w tej chwili stawiane są bardzo poważne zarzuty - stwierdził Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

Źródło:
TVN24

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci poszukują mężczyzny, który w czerwcu w warszawskim Ursusie uderzył i kopnął czekającą na taksówkę kobietę. Komenda rejonowa opublikowała zdjęcia mężczyzny z psem, który może mieć związek ze sprawą. Prosi o pomoc w jego identyfikacji.

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kenijska policja aresztowała mężczyznę, który miał się przyznać do zabójstwa 42 kobiet. - Mamy do czynienia z seryjnym zabójcą, psychopatycznym seryjnym zabójcą, który nie ma szacunku dla ludzkiego życia - mówi szef tamtejszych śledczych, cytowany przez media.

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Blisko miesiąc po zaginięciu dziewiętnastoletniego brytyjskiego turysty na Teneryfie, miejscowe władze poinformowały o odnalezieniu ciała młodego mężczyzny.

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił go wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dogi, które pod koniec czerwca zagryzły na posesji w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie) siedmioletnią dziewczynkę, wróciły do gospodarstwa. Jednak, jako że zostały uznane za dowód rzeczowy, właścicielka nie może nimi dobrowolnie rozporządzać, np. sprzedać. W sprawie prowadzone jest śledztwo. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów. 

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Źródło:
PAP

We Wrocławiu motocyklista pobił się z kierowcą samochodu osobowego. Awantura wywiązała się na światłach na ulicy Ślężnej. Informację i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych w związku z zabójstwem 39-letniej mieszkanki Chorzowa. Policja poinformowała w poniedziałek, że zwłoki kobiety uważanej za zaginioną po ponad dwóch miesiącach znaleziono w Piekarach Śląskich.

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Źródło:
PAP

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl