Na co choruje Jada Pinkett Smith? Aktorka otwarcie mówi o swojej chorobie, dając wsparcie innym kobietom

Źródło:
NBC NEWS

Aktorka Jada Pinkett Smith zmaga się z łysieniem plackowatym. Kilka lat temu podzieliła się swoją historią z internautami i od tej pory bardzo otwarcie opowiada o swojej chorobie, dając tym samym wsparcie innym kobietom. – Dosłownie płaczę za każdym razem, gdy widzę, jak Jada o tym mówi – mówi 43-letnia Mabel Peralta, która sześć lat temu usłyszała podobną diagnozę.

Jada Pinkett Smith jest amerykańską aktorką, prowadzi też popularny talk show Red Table Talk. Prywatnie jest żoną Willa Smitha. W 2018 roku gwiazda przyznała publicznie, że zmaga się z łysieniem plackowatym (alopecia areata). To choroba skórna, która charakteryzuje się powstawaniem czasowych lub stałych ognisk łysienia na różnych częściach ciała. Dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, ale najczęściej są to osoby młode.

Aktorka nie poprzestała tylko na publicznym opowiedzeniu o diagnozie, którą usłyszała. Postanowiła dzielić się tym, jak zmaga się z chorobą. Robi to z niezwykłą szczerością i dużą pewnością siebie. Narzędziem, które z powodzeniem do tego wykorzystuje, jest Instagram. Filmik, który opublikowała w mediach społecznościowych w ubiegłym miesiącu, ma już prawie 2 miliony wyświetleń. Na nagraniu aktorka pokazuje nowe ognisko łysienia. – Spójrz na tę linię tutaj – mówi Jada, wskazując na swoją skórę głowy. – Teraz będzie mi to trochę trudniej ukryć, więc pomyślałam, że po prostu się tym podzielę, żebyście nie zadawali pytań – dodała.

Czytaj także: Will Smith uderzył Chrisa Rocka w trakcie ceremonii oscarowej. Zareagował na żart o fryzurze żony, Jady Pinkett Smith

Kiedy zaczęła tracić włosy, czuła się mniej kobieco

To, że takie gwiazdy jak Jada Pinkett Smith dzielą się swoimi historiami i otwarcie o nich mówią, daje siłę do walki innym osobom, takim jak 43-letnia Mabel Peralta. Łysienie plackowate zdiagnozowano u niej w 2014 roku. Mabel pochodzi z Dominikany. Nie ukrywa, że włosy są ważnym elementem kultury, w której się wychowała. Kiedy zaczęła je tracić, czuła się coraz mniej kobieco. Stara się walczyć z tym uczuciem, ale to nie jest łatwe.

- Kiedy pozwalam, aby moje włosy urosły, są tak delikatne, że ledwie zakrywają moją skórę głowy. Dlatego czasami je golę, żeby na to nie patrzeć. Czasami mówię sobie "jest w porządku", a innym razem "o mój Boże, nie mogę sobie z tym teraz poradzić" – opowiada NBC News Peralta.

Jak wspomina 43-latka, kiedy lekarze postawili diagnozę, była zrozpaczona. Czuła się osamotniona, pozostawiona bez wsparcia. O tym, że traci włosy, Peralta powiedziała publicznie w 2020 roku. Stało się to tuż po tym, jak została ośmieszona na TikToku. Kobieta zdecydowała wtedy, że podzieli się z internautami informacjami o swoim stanie zdrowia. Chciała wtedy wesprzeć inne osoby, które tak jak i ona zmagają się z wypadaniem włosów. 

Czytaj też: 15-letnia instagramerka pomaga innym

Szukając pomocy

Jak podaje NBC News, wyniki badań opublikowanych w 2018 roku wskazują, że ryzyko wystąpienia łysienia plackowatego jest wyższe u kobiet rasy czarnej i latynoskiej. Dermatolog doktor Dina Strachan powiedziała, że ​​powszechne typy łysienia u Afroamerykanek obejmują łysienie trakcyjne, które jest spowodowane napięciem włosów spowodowanym ciasnymi fryzurami i przedłużeniami włosów. Inny, ale powszechny rodzaj łysienia to centralne odśrodkowe łysienie bliznowaciejące (CCCA), które jest formą łysienia bliznowaciejącego. Występuje ono na skórze głowy i powoduje trwałe wypadanie włosów.

Czytaj też: Jestem łysa i co z tego? Problem z głowy>>>

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2017 r. przez Johns Hopkins Medicine, "czarnoskóre kobiety z CCCA mogą być bardziej narażone na rozwój mięśniaków, co może być związane z predyspozycją genetyczną", powiedziała Stratchan. Toczeń krążkowy, który jest również powszechny u Afroamerykanek, może powodować wypadanie włosów.

Co prawda nie ma jednego leku na łysienie, ale jest wiele terapii, które mogą pomóc w walce z chorobą. Najpierw jednak trzeba trafić do specjalisty.

Jak działa PsychoHairapy?

W Stanach Zjednoczonych w oswajaniu łysienia plackowatego pomaga też projekt PsychoHairapy, który stworzyła i rozpropagowała Afiya Mbilishaka. Jak to działa? Psycholożka szkoli stylistów w rozpoznawaniu chorób psychicznych u pacjentów. A to dlatego, że niektóre kobiety, które tracą włosy, mogą rozwinąć lęk społeczny, depresję, a nawet paranoję. Poza poradami z zakresu zdrowia psychicznego, PsychoHairapy organizuje też sesje uważności, medytacje i spotkania w ramach klubu książki. Podczas zebrań klubu uczestnicy koncentrują się na literaturze, która opisuje historię kultury i włosów osób czarnoskórych. 

– Uważam, że bardzo ważne jest, aby czarnoskóre kobiety znały przykłady pięknych kobiet, które czują się szczęśliwe i odnoszą sukcesy, pomimo ich doświadczenia z wypadaniem włosów – powiedziała Mbilishaka. – Myślę, że naprawdę ważne jest, aby ludzie pokazywali się takimi, jakimi są. To, że celebryci opowiadają o swoich problemach, może pomóc w oswojeniu różnych kwestii zwykłym obywatelom – dodała psycholog.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

"Płaczę za każdym razem, gdy widzę, jak Jada o tym mówi"

Od chwili gdy Mabel Peralta usłyszała diagnozę, minęło sześć lat. Teraz czuje się znacznie bardziej komfortowo niż na początku swoich zmagań. Na nowo zdefiniowała kanony piękna, którymi się kierowała. Obecnie pracuje jako sprzedawczyni samochodów, a więc w branży zdominowanej przez mężczyzn. W zeszłym roku po raz pierwszy poszła do pracy bez peruki i to dwa dni z kolei. To był dla niej kluczowy moment na długiej i trudnej drodze do samoakceptacji.

Dlatego za każdym razem, gdy widzi, jak gwiazdy takie jak Jada Pinkett Smith otwarcie dzielą się swymi zmaganiami z łysieniem, targają nią silne emocje. – O mój Boże… płaczę – mówi Peralta. – Dosłownie płaczę za każdym razem, gdy widzę, jak Jada o tym mówi, ponieważ myślę, że rozumiem. Uwielbiam to, że jest tak otwarta, jeśli chodzi o ten temat, i nie mogę się doczekać, kiedy więcej celebrytów będzie o tym mówić. Bo o perukach mówią wszyscy, a o łysieniu niewiele osób. A to taka wielka sprawa – dodaje Mabel.

Autorka/Autor:aa//az

Źródło: NBC NEWS

Pozostałe wiadomości

Po zapoznaniu się z dzisiejszymi taśmami mam przekonanie, że możemy mieć tu kwalifikację prawną związaną już z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. Odniósł się do ujawnionej przez tvn24.pl treści dwóch rozmów, w których udział brali urzędnicy resortu sprawiedliwości oraz były wiceminister Marcin Romanowski.

Kwiatkowski o nowych taśmach: możliwa kwalifikacja związana z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej

Kwiatkowski o nowych taśmach: możliwa kwalifikacja związana z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej

Źródło:
TVN24

Gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu i gradem przeszły w sobotę przez kraj. Strażacy interweniowali ponad 260 razy, najczęściej w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Na Kontakt 24 otrzymujemy od was nagrania i zdjęcia.

Drogi pod wodą, gradobicia. Gwałtowne burze w Polsce, setki interwencji

Drogi pod wodą, gradobicia. Gwałtowne burze w Polsce, setki interwencji

Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Opublikowano nowe taśmy z rozmowy Tomasza Mraza, Marcina Romanowskiego i - tym razem - nieznanego z nazwiska wysłannika fundacji Lex Veritatis. Doszło do niej w marcu 2022 roku i dotyczyła planów przyznania w konkursie pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości na zorganizowanie koncertu z udziałem zespół Sound'n'Grace oraz Roksany Węgiel. Miał on być wspólnym pomysłem Zbigniewa Ziobry i ojca Tadeusza Rydzyka. Jak wynika z zapisu rozmowy - zarówno przedstawiciele ministerstwa, jak i zakonnik byli do niego sceptycznie nastawieni. "Wydamy bezsensownie 300 tysięcy" - komentował propozycję Romanowski. Do ustalania, jak ma wyglądać wniosek o pieniądze doszło, gdy konkurs nie został jeszcze rozpisany - podaje OKO.press.

"Wspólny pomysł" Ziobry i Rydzyka. "Wydamy bezsensownie 300 tysięcy". Kolejne nagrania

"Wspólny pomysł" Ziobry i Rydzyka. "Wydamy bezsensownie 300 tysięcy". Kolejne nagrania

Źródło:
OKO.Press

W miejscowości Humniska w gminie Brzozów na Podkarpaciu w czasie prac przydomowych doszło do tragicznego wypadku. Zginęło czteroletnie dziecko.

Wypadek przy domu. Nie żyje czteroletnie dziecko

Wypadek przy domu. Nie żyje czteroletnie dziecko

Źródło:
tvn24.pl, jaslo365.pl

Co najmniej 27 osób, w tym dzieci, zginęło w rodzinnym parku rozrywki w mieście Radźkot w zachodnich Indiach. Doszło tam do pożaru - przekazała miejscowa policja.

Wielki pożar w parku rozrywki. Rośnie bilans ofiar

Wielki pożar w parku rozrywki. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Pogoda na jutro. W niedzielę 26.05 burze z gradem pojawią się prawie w całej Polsce. Deszcz może padać bardzo obficie. Termometry wskażą nawet 28 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - niedziela 26.05. Ryzyko burz w niemal całym kraju

Pogoda na jutro - niedziela 26.05. Ryzyko burz w niemal całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rząd Donalda Tuska chciałby zademonstrować światu poprzez dyplomację, że nastąpiła zmiana władzy i temu służy zmiana ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak mówił, w sytuacji, kiedy ma miejsce koabitacja, czyli rząd wywodzi się z innej formacji niż prezydent, "wówczas inicjatywa jest po stronie rządu".

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Źródło:
TVN24, PAP

Patryk Jaki w radiowym wywiadzie bronił wydawania środków z Funduszu Sprawiedliwości, i partyjnych kolegów, którzy nim kierowali. Europoseł na różne sposoby próbował usprawiedliwić nieprawidłowości z tym związane: przedstawiał zagadnienia wycinkowo, bagatelizował rzeczywiste zarzuty, nazywał postępowania ministrów "sprawowaniem władzy publicznej". Wyjaśniamy manipulacyjne tezy, którymi się posłużył.

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Źródło:
Konkret24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przedstawił "trzy filary" rozwoju Polski, za którymi opowiada się jego ugrupowanie Polska 2050. To wielocentryczność, innowacyjna gospodarka oraz transformacja transportowa. Zabrał również głos w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i przyznał, że w tej kwestii "zmienił zdanie". - Nigdy więcej programów typu bezpieczny kredyt dwa procent - dodał.

"Trzy filary", "siedem metropolii", "Polska stuminutowa" i "zmiana zdania" w sprawie CPK

"Trzy filary", "siedem metropolii", "Polska stuminutowa" i "zmiana zdania" w sprawie CPK

Źródło:
TVN24, PAP

Mówisz Ciechocinek, myślisz sanatorium. I wieczorne dancingi. I choć do niewielkiego uzdrowiska wciąż zjeżdżają się kuracjusze, to demografia i ekonomia mocno dają o sobie znać. Młodzi wyjeżdżają, miasteczko gwałtownie się starzeje i ma coraz mniej pieniędzy na inwestycje. Perełka Kujawsko-Pomorskiego jest na zakręcie.

Znane uzdrowisko się wyludnia, "młodych nic tu nie trzyma"

Znane uzdrowisko się wyludnia, "młodych nic tu nie trzyma"

Źródło:
tvn24.pl

77. Festiwal Filmowy w Cannes dobiegł końca. Złota Palma dla najlepszego filmu powędrowała do "Anory" w reżyserii Seana Bakera. Werdykt jury pod przewodnictwem Grety Gerwig może być odbierany jako zmiana warty w światowym kinie. 

Cannes 2024. Złota Palma dla "Anory" Seana Bakera

Cannes 2024. Złota Palma dla "Anory" Seana Bakera

Źródło:
tvn24.pl

Emerytowany policjant został napadnięty i brutalnie pobity. Podejrzany usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa, a sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt. Pobicie miało być odwetem za przeszłość.

Brutalne pobicie emerytowanego policjanta. To miał być odwet za przeszłość

Brutalne pobicie emerytowanego policjanta. To miał być odwet za przeszłość

Źródło:
tvn24.pl
Giną bez śladu albo giną, bo nie chcą już żyć

Giną bez śladu albo giną, bo nie chcą już żyć

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Saudi Aramco, który nabył 30 procent udziałów w rafinerii Lotosu, planuje emisję swoich akcji na giełdzie w Arabii Saudyjskiej - donosi Reuters. W grę wchodzi sprzedaż akcji o wartości 10 miliardów dolarów. Ma to być największa tego typu transakcja w regionie.

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Najpierw była KrakChemia, a potem słynne już na całą Polskę Delikatesy Alma. W swoim czasie były synonimem luksusu. To już jednak przeszłość. Ostatni sklep pod tą marką, ale prowadzony już przez inną spółkę, został zamknięty. Historia zakończyła się tam, gdzie się zaczęła, czyli w Krakowie.

Były synonimem luksusu, ich historia zakończyła się tam, gdzie się zaczęła

Były synonimem luksusu, ich historia zakończyła się tam, gdzie się zaczęła

Źródło:
tvn24.pl / lovekrakow.pl / Gazeta Wyborcza

Gdyby policzyć z iloma partiami w czasie swoich karier byli związani Jacek Kurski i Adam Bielan, to zabrakłoby palców obu rąk. Jednak dłoń, już po raz kolejny, wyciąga do nich Jarosław Kaczyński. To właśnie jego ugrupowanie stanowi najważniejszą pozycję w politycznych życiorysach Kurskiego i Bielana. Obaj kandydują teraz w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a sam prezes PiS określa ich jako "żołnierzy", którzy potrafią być "twardzi, nawet bezwzględni".

"Żołnierze" Kaczyńskiego. Co tym razem mu przyniosą?

"Żołnierze" Kaczyńskiego. Co tym razem mu przyniosą?

Źródło:
tvn24.pl

Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, przekazał, że rząd skieruje dwa miliardy złotych na walkę z atakami hybrydowymi, co ma wzmocnić bezpieczeństwo żołnierzy w działaniach przeciwko akcjom sabotażowym, w tym atakom w cyberprzestrzeni. Mówił też, że Polska wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią stworzy linę bałtycką. - To będzie największa w historii operacja umacniania naszego bezpieczeństwa na wschodniej granicy - dodał.

Kosiniak-Kamysz zapowiada "największą w historii operację". Chodzi o wschodnią granicę

Kosiniak-Kamysz zapowiada "największą w historii operację". Chodzi o wschodnią granicę

Źródło:
PAP

"Upadek stulecia? 35 lat temu zostać wybranym przez naród senatorem 'Solidarności', skończyć jako ojciec chrzestny ziobrowego Funduszu Solidarności. Trudno upaść niżej, Jarosławie" - napisał w sobotę premier Donald Tusk na platformie X. - Jestem zdecydowanie przeceniany. Żadnym ojcem nie jestem - odpowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. W środę były dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości opowiadał o nieprawidłowościach w przyznawaniu milionowych dofinansowań z tego funduszu.

Donald Tusk do Jarosława Kaczyńskiego: trudno upaść niżej, Jarosławie. Prezes PiS odpowiada

Donald Tusk do Jarosława Kaczyńskiego: trudno upaść niżej, Jarosławie. Prezes PiS odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Opublikowano nowe taśmy z rozmowy Tomasza Mraza i Marcina Romanowskiego. Nagrania ujawnione przez TVP Info potwierdzają nasze ustalenia o nieprawidłowościach dotyczących dofinansowań dla fundacji Profeto, które opisaliśmy już w lutym w tvn24.pl. Nagrania mają potwierdzać, że Mraz relacjonował Romanowskiemu rozmowę z "księdzem Profeto", który zapewniał go, że "jak coś będzie nie tak, to szef zapewni osłonę". Romanowski miał odpowiedzieć, że mimo wątpliwości "trzeba brnąć w to".

Nowe taśmy Mraza i Romanowskiego. Dotyczą Fundacji Profeto

Nowe taśmy Mraza i Romanowskiego. Dotyczą Fundacji Profeto

Źródło:
TVP Info

"Nagranie polityków Suwerennej Polski z prokuratorem na telefon jest prawdziwe" - przekazał poseł klubu Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Opublikował również odmowę przyjęcia przez prokuraturę jego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Zbigniewa Ziobrę.

Witold Zembaczyński: nagranie z prokuratorem jest prawdziwe. Poseł pokazał dokument

Witold Zembaczyński: nagranie z prokuratorem jest prawdziwe. Poseł pokazał dokument

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policja zatrzymała w piątek 22-letniego strażaka, podejrzanego o wzniecenie w lutym tego roku niszczycielskiego pożaru w regionie Valparaiso - przekazał chilisjski dziennik "La Tercera". W wyniku żywiołu zginęło 137 osób, a 16 tysięcy zostało poszkodowanych.

Strażak zatrzymany za wzniecenie pożaru

Strażak zatrzymany za wzniecenie pożaru

Źródło:
PAP, La Tercera
Uzna pani śmierć syna. Pomniczek postawi

Uzna pani śmierć syna. Pomniczek postawi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zakopane staje coraz bardziej popularne wśród arabskich turystów. Liczba rezerwacji w maju wzrosła o 20 procent w porównaniu do ubiegłego roku - donosi Tatrzańska Izba Gospodarcza. Informuje również, że ceny za noclegi na Podhalu są na podobnym poziomie do tych zeszłorocznych.

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Źródło:
PAP
"Myślicie, że was to nie dotyczy? Cóż, szumowiny…"

"Myślicie, że was to nie dotyczy? Cóż, szumowiny…"

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Ludzie Ziobry i afera Funduszu Sprawiedliwości. Kto jest kim?

Ludzie Ziobry i afera Funduszu Sprawiedliwości. Kto jest kim?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Media lokalne - choć pełnią ważną funkcję - coraz częściej wypierane są przez platformy cyfrowe. - Mamy coraz większe koszty funkcjonowania, a coraz mniejsze przychody. Może się okazać, że niedługo znikniemy z krajobrazu Polski - powiedział na antenie TVN24 Adrian Krzanowski, wydawca portalu Krosno24.pl.

Informują, integrują i patrzą lokalnej władzy na ręce. Bez wsparcia mogą zniknąć

Informują, integrują i patrzą lokalnej władzy na ręce. Bez wsparcia mogą zniknąć

Źródło:
TVN24

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Anna Hernik jest laureatką nagrody internautów tegorocznego konkursu Grand Press Photo. Fotografka w jednym kadrze uchwyciła życie swoje, ale też innych rodzin, które, tak jak ona, mierzą się z glejakiem. To wyjątkowo złośliwy nowotwór mózgu. Ponad rok temu diagnozę usłyszał mąż pani Anny. 

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24