Festiwal w Wenecji 2023. Rusza jubileuszowa 80. edycja. Silna polska reprezentacja

Źródło:
tvn24.pl

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji ruszy w środę już po raz 80. Po raz pierwszy w historii w Konkursie Głównym znalazły się dwa filmy wyreżyserowane lub współreżyserowane przez Polki. O tym, jaki tytuł wyróżniony zostanie Złotym Lwem, zdecyduje jury pod przewodnictwem Damiena Chazelle'a.

Rusza 80. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Tegoroczna odsłona oficjalnej selekcji - a zatem lista filmów w głównym programie najstarszego festiwalu filmowego świata - jest jedną z najlepszych w ostatnich latach, a na pewno najsilniejszą w porównaniu z pozostałymi tego typu wydarzeniami bieżącego roku.

Wenecki festiwal należy do "Wielkiej Piątki", czyli najbardziej prestiżowych wydarzeń filmowych świata, obok Berlinale, Festiwalu Filmowego w Cannes, Sundance Festival oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Każdy z nich ma swoją specyfikę. To, co wyróżnia włoską imprezę, to fakt, że na wyspę Lido zapraszani są zarówno przedstawiciele kina autorskiego, lokalnego, jak i wysokobudżetowe filmy hollywoodzkie z gwiazdorskimi obsadami. W tej kwestii wenecki festiwal przede wszystkim rywalizuje ze swoim canneńskim odpowiednikiem.

W tym roku, w związku z trwającym strajkiem scenarzystów i scenarzystek oraz aktorów i aktorek filmowych, do Wenecji nie dotrze wielu amerykańskich twórców i twórczyń zrzeszonych odpowiednio w Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (WGA) oraz Gildii Aktorów Ekranowych i Amerykańskiej Federacji Artystów Telewizyjnych i Radiowych (SAG-AFTRA). Zgodnie z wtorkową zapowiedzią dyrektora artystycznego MFF w Wenecji Alberta Barbery, pojawią się jednak autorzy i autorki filmów niezależnych, powstałych poza hollywoodzkimi wielkimi wytwórniami.

- Wiemy, że wiele spośród talentów filmowych nie ma możliwości uczestnictwa, natomiast niektórzy z nich przyjadą, ponieważ pracują nad kinem niezależnym - stwierdził. 

Kadr z filmu "Zielona granica"Agata Kubis/Kino Świat

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "ŚWIAT NAM PO PROSTU TEGO NIE ZAPOMNI" - AGNIESZKA HOLLAND W ROZMOWIE Z TOMASZEM-MARCINEM WRONĄ

Wenecja 2023. Silna polska reprezentacja

Oczywiście, jak co roku, największą uwagę przykuwa Konkurs Główny, do którego wybrano w tym roku 23 tytuły. W tym gronie znalazły się najnowsze filmy uznanych twórców i twórczyń. David Fincher, Yorgos Lanthimos, Michael Mann, Ava DuVernay, Sofia Coppola, Matteo Garrone, Michel Franco, Pablo Larrain, Luc Besson, Bertrand Bonello, Ryusuke Hamaguchi - to tylko niektórzy z nich. Każda i każdy z nich reprezentuje inne spojrzenie na kino i posługuje się innym językiem filmowym. To sprawia, że program Konkursu Głównego staje się jeszcze ciekawszy.

Po raz pierwszy w historii w Konkursie Głównym znalazły się dwa filmy wyreżyserowane bądź współreżyserowane przez Polki. Na Złotego Lwa szanse mają: "Zielona granica" Agnieszki Holland oraz "Kobieta z..." Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Ponadto, w sekcji Poza Konkursem światową premierę będzie mieć najnowszy film 90-letniego Romana Polańskiego. Natomiast w sekcji Horyzonty o nagrody walczyć będzie film australijsko-macedońskiego twórcy Gorana Stolevskiego "Domakinstvo za pocetnici", którego koproducentkami są Klaudia Śmieja-Rostworowska i Beata Rzeźniczek (Madants).

"Zielona granica" jest trzecim filmem Holland, który znalazł się w weneckim Konkursie Głównym. Po raz pierwszy szansę na Złotego Lwa miała w 1992 roku z francuską produkcją "Olivier, Olivier". Dziesięć lat później na Lido wróciła ze słynnym dramatem "Julia wraca do domu". Najnowsze dzieło jednej z najbardziej cenionych twórczyń współczesnego kina premierowo zostanie pokazane 5 września.

"Zielona granica" reż. Agnieszka Holland
"Zielona granica" reż. Agnieszka HollandKino Świat

Natomiast "Kobieta z..." duetu reżyserskiego Szumowska/Englert jest ich drugim wspólnym filmem, który znalazł się w Konkursie Głównym weneckiego festiwalu. Trzy lata temu o Złotego Lwa walczyli tragikomedią "Śniegu nigdy już nie będzie". Swój najnowszy tytuł zaprezentują 8 września.

Wenecja 2023. Nieoczywiści debiutanci, nieoczywiste debiutantki

"Priscilla" Sofii Coppoli jest jedynym tegorocznym tytułem konkursowym autorstwa reżyserki, której wcześniejszy film został już doceniony Złotym Lwem (jej "Somewhere. Między miejscami" zwyciężył w 2010 roku). Mało tego, większość z reżyserów i reżyserek debiutuje w weneckim Konkursie Głównym, chociaż są to bardzo cenieni filmowcy i filmowczynie. Stefano Sollima, Bertrand Bonello, Edoardo De Angelis, Luc Besson, Pietro Castellitto, Michael Mann, Ryusuke Hamaguchi, Fien Troch, Matteo Garrone, David Fincher, Giorgio Diritti, Bradley Cooper, Ava DuVernay, Nikolaj Arcel i Tim Kröger - to właśnie oni tworzą tę liczną grupę. Można to również odczytywać jako sygnał, że poziom Konkursu Głównego będzie wyjątkowo wysoki.

Rywalizacja o Złotego Lwa - podobnie jak w przypadku Złotej Palmy czy Złotego Niedźwiedzia - niewiele ma wspólnego z rywalizacją, z jaką mamy do czynienia w sporcie. Trudno przecież znaleźć obiektywne kryteria oceny. Tym bardziej, że co roku filmy oceniane są przez inne składy jurorskie. A to, kto je ocenia i przyznaje nagrody ma ogromne znaczenie. Tak jak różnorodne są 23 konkursowe tytuły, tak i tegoroczne jury jest niezwykłą mieszanką osobowości. Obradom jury przewodniczy Damien Chazelle, twórca między innymi oscarowych "Whiplash" czy "La La Land". Razem z nim w skład jury weszli: ceniony palestyński aktor Saleh Bakri, legendarna nowozelandzka filmowczyni Jane Campion, jedna z najciekawszych francuskich reżyserek i aktorek Mia Hansen-Love, wybitny brytyjsko-irlandzki dramaturg, reżyser i scenarzysta Martin McDonagh, jeden z najciekawszych argentyńskich reżyserów i scenarzystów Santiago Mitre, włoski filmowiec Gabriele Mainetti, hongkońsko-tajwańska aktorka i modelka Shu Qi oraz legendarna amerykańska twórczyni filmów dokumentalnych Laura Poitras, której "Całe to piękno i krew" w ubiegłym roku otrzymał Złotego Lwa jako drugi film dokumentalny w historii (pierwszym był "Rzymska aureola" w reż. Gianfranca Rosiego w 2013 roku).

Wenecja 2023. Kontrowersyjne decyzje programowe

Jeszcze w lipcu, gdy ogłoszone zostały listy tytułów oficjalnej selekcji jubileuszowej edycji festiwalu, pojawiły się głosy oburzenia. Największe kontrowersje wywołała decyzja, żeby na Lido swoje premiery miały najnowsze filmy Woody'ego Allena, Romana Polańskiego oraz Luca Bessona.

Besson - twórca takich klasyków jak "Nikita", "Leon zawodowiec" czy "Piąty element" - wraca z nowym filmem po czteroletniej przerwie. W 2018 roku aktorka Sand Van Roy oskarżyła go o gwałt. W czerwcu bieżącego roku Cour de cassation - sąd pełniący funkcje sądu najwyższego we Francji - ostatecznie oczyścił filmowca ze wszystkich stawianych mu w tej sprawie zarzutów. Jednocześnie orzeczenie to chroni Bessona przed ewentualnymi kolejnymi pozwami ze strony Van Roy. Najnowszy film Bessona "Dogman" znalazł się w weneckim Konkursie Głównym. Natomiast najnowsze filmy Polańskiego "The Palace" oraz Allena "Coup de chance" zaprezentowane zostaną w sekcji Poza Konkursem.

Barbera skomentował udział filmów Bessona, Polańskiego i Allena w weneckim festiwalu. - Polański to jeden z ostatnich wielkich mistrzów europejskiego kina - stwierdził dyrektor artystyczny festiwalu podczas wtorkowej konferencji prasowej. - Popełnił ogromne błędy 50 lat temu. Przyznał się do winy. Poprosił ofiarę o wybaczenie, a ona mu wybaczyła. Nie jestem sędzią, ferującym wyroki na temat czyjegoś złego zachowania. Jestem krytykiem filmowym, a moim zadaniem jest ocena jakości filmów. Nie zmienia to faktu, że jest to bardzo trudna sytuacja - powiedział. Zaznaczył, że jego zdaniem należy rozróżnić "artystę i człowieka".

- Historia sztuki jest pełna kryminalistów, którzy tworzyli piękne dzieła sztuki. Dlaczego więc nie Polański? To jeden z wielkich mistrzów, który nadal aktywnie pracuje. Jestem pewien, że za kilka dekad historia gwałtu popełnionego przez Polańskiego odejdzie w niepamięć, ale jego filmy nadal będą podziwiane - ocenił.

Poprzedni film Polańskiego "Oficer i szpieg" swoją światową premierę miał również w Wenecji (2019 r.). Doceniony został wówczas Srebrnym Lwem - Wielką Nagrodą Jury (drugim co do ważności laurem festiwalu) oraz Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. 

Zwiastun filmu Romana Polańskiego "Oficer i szpieg"
Zwiastun filmu Romana Polańskiego "Oficer i szpieg" Gutek Film

Dyrektor artystyczny weneckiego festiwalu zwrócił uwagę, że sytuacja Allena jest zupełnie inna niż ta, w jakiej znalazł się Polański. Amerykański filmowiec wielokrotnie oskarżany był przez członków swojej rodziny o wykorzystywanie seksualne adoptowanej córki. Chociaż dwukrotnie prowadzone było śledztwo w jego sprawie, ostatecznie było umarzane w związku z brakiem wiarygodnych dowodów - o czym przypomniał Barbera. Allen nigdy nie usłyszał zarzutów, nie stanął przed sądem, a sam deklarował swoją niewinność. 

- Na jakiej podstawie mielibyśmy blokować filmy Allena i Bessona, skoro obaj są niewinni w obliczu wymiaru sprawiedliwości? Dlaczego mielibyśmy być wobec nich bardziej restrykcyjni? Powinniśmy nieco bardziej wierzyć w sądownictwo - dodał.

80. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji zakończy się 9 września uroczystą galą zamknięcia, w trakcie której wręczone zostaną nagrody.

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości
Śmierć w leśnej głuszy, bez świadków. Dlaczego przy wycince drzew ginie tak wielu ludzi?

Śmierć w leśnej głuszy, bez świadków. Dlaczego przy wycince drzew ginie tak wielu ludzi?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Radomiu zatrzymali mężczyznę znanego jako "żuromiński duch", który jest podejrzewany o handel fentanylem. Oprócz niego funkcjonariusze ujęli cztery inne osoby i zabezpieczyli fentanyl.

"Duch" z Żuromina zatrzymany. Jest podejrzany o handel fentanylem

"Duch" z Żuromina zatrzymany. Jest podejrzany o handel fentanylem

Źródło:
PAP

Do tragedii doszło dziś rano w Lubieszynie (woj. pomorskie). Nie żyją dwie osoby podróżujące autem, które zjechało na pobocze i dachowało. Jak wynika z oględzin miejsca zdarzenia, kierowca prawdopodobnie uderzył w pień ściętego drzewa. Samochód doszczętnie spłonął. 

Auto doszczętnie spłonęło. W środku ciała dwóch osób

Auto doszczętnie spłonęło. W środku ciała dwóch osób

Źródło:
tvn24.pl

Na ochronę zdrowia może zabraknąć w ciągu trzech lat niemal 160 miliardów złotych - podaje "Rzeczpospolita". Gazeta zastanawia się, czy w związku z tym "wzrosną składki czy podatki".

Rząd ma do załatania potężną lukę. Ma brakować 160 miliardów złotych

Rząd ma do załatania potężną lukę. Ma brakować 160 miliardów złotych

Źródło:
PAP

Policja informuje o kolejnym zatrzymaniu w sprawie nagłośnionej przez znanego influencera. Mający w sieci ponad dwa miliony obserwujących mężczyzna miał być szantażowany. Według ustaleń śledczych zatrzymany 39-latek zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty 700 tysięcy złotych pod groźbą rozpowszechnienia zniesławiającego influencera filmu.

Grozili znanemu influencerowi. Kolejny zatrzymany

Grozili znanemu influencerowi. Kolejny zatrzymany

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Mamy wiedzę, że takie próby Rosjanie podejmowali w ostatnim półroczu - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, odnosząc się do cyberataków na infrastrukturę krytyczną państwa. - Od kilku dni wiemy, że są delegowane specjalnie dwie grupy, które stworzyła rosyjska służba specjalna GRU - przekazał.

Ataki na infrastrukturę krytyczną. Gawkowski o realnych scenariuszach

Ataki na infrastrukturę krytyczną. Gawkowski o realnych scenariuszach

Źródło:
TVN24

- Od razu się zatrzymałem, patrzę na prawą stronę, otworzyłem drzwi i słyszę krzyk i płacz. Były tam dwie dziewczynki, jedna się trzymała za twarz, druga też i trzymała tamtą pod rękę, obie płakały - mówi kierowca autobusu, który jest oskarżony o śmiertelne potrącenie przy szkole 12-letniej Oliwii. Czesław W. nie przyznaje się do winy. Niemal rok po tragedii ruszył jego proces.

"Nie jestem ślepy, wolno jechałem, one się chyba musiały wygłupiać". Oliwia zginęła przed szkołą

"Nie jestem ślepy, wolno jechałem, one się chyba musiały wygłupiać". Oliwia zginęła przed szkołą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny w Bukareszcie ma ogłosić we wtorek decyzję w sprawie wznowienia postępowania dotyczącego zbrodni reżimu komunistycznego w "sierocińcu grozy" w Serecie. To jedna z placówek, w których w czasach dyktatora Nicolae Ceausescu masowo umierali małoletni podopieczni.

"Im były mniejsze, tym mniejsze były szanse na przeżycie". Chcą wrócić do sprawy "sierocińców grozy"

"Im były mniejsze, tym mniejsze były szanse na przeżycie". Chcą wrócić do sprawy "sierocińców grozy"

Źródło:
PAP

Strażacy interweniowali na trasie S2, gdzie zapalił się samochód osobowy. - Nikt nie ucierpiał - uspokajają. Zablokowany jest jeden pas jezdni.

Auto doszczętnie spłonęło na moście Południowym

Auto doszczętnie spłonęło na moście Południowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Ziemię wróciła chińska sonda Chang'e-6. Na jej pokładzie znajdowały się próbki skał pochodzące z "ciemnej" strony Księżyca - części naszego naturalnego satelity, która jest niewidoczna dla ziemskich obserwatorów. Po raz pierwszy w historii eksploracji kosmosu udało się zebrać skały z tego miejsca i przetransportować je na Ziemię.

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Chiny podsycają największe zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy od czasów II wojny światowej - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller podczas poniedziałkowego briefingu prasowego, pytany o wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Pekinie. Z kolei zastępca sekretarza stanu USA Kurt Campbell przekazał, że Chiny zasygnalizowały Amerykanom, iż są zaniepokojone zbliżeniem między Rosją i Koreą Północną.

Departament Stanu USA: Chiny podsycają zagrożenie, przed jakim stoi Europa

Departament Stanu USA: Chiny podsycają zagrożenie, przed jakim stoi Europa

Źródło:
PAP

Założyciel WikiLeaks Julian Assange został zwolniony z brytyjskiego więzienia i opuścił Wielką Brytanię na pokładzie samolotu. Wcześniej właściciel demaskatorskiego portalu zawarł ugodę z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, który go ścigał za ujawnienie setek tysięcy poufnych dokumentów.

Założyciel WikiLeaks Julian Assange zwolniony z brytyjskiego więzienia

Założyciel WikiLeaks Julian Assange zwolniony z brytyjskiego więzienia

Źródło:
PAP

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. W prawie całym kraju czeka nas powrót upałów - gorąco nie obejmie tylko krańców Polski. Skwarowi towarzyszyć mają także burze.

Upał ma zawitać do wszystkich województw. Prognoza alarmów IMGW

Upał ma zawitać do wszystkich województw. Prognoza alarmów IMGW

Źródło:
IMGW

Viktor Orban spotkał się w Rzymie z Giorgią Meloni. Po rozmowie premier Węgier powiedział, że jego partia Fidesz nie przystąpi do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której jest ugrupowanie szefowej włoskiego rządu, a także Prawo i Sprawiedliwość. Jako powód wskazał przyjęcie do tej grupy antywęgierskiej formacji z Rumunii.

Orban spotkał się z Meloni. Jego Fidesz nie przystąpi do EKR

Orban spotkał się z Meloni. Jego Fidesz nie przystąpi do EKR

Źródło:
PAP

Żeby zaliczać się do klasy średniej najwięcej trzeba zarabiać w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Na drugim biegunie mamy Białystok, Gorzów Wielkopolski i Kielce. Eksperci przestrzegają jednak, że same zarobki to nie wszystko - o tym, kto może zaliczać się do klasy średniej, decydują jeszcze inne czynniki. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Źródło:
TVN24

Powodzie doprowadziły do poważnego uszkodzenia zapory w stanie Minnesota. Jak przekazały lokalne władze, tama Rapidan jest w stanie "nieuchronnej awarii" - chociaż nie doszło jeszcze do jej całkowitego przerwania, wezbrana rzeka przelała się obok niej. Fale zmyły także część infrastruktury przesyłowej.

Tama na skraju pęknięcia. "Stan nieuchronnej awarii"

Tama na skraju pęknięcia. "Stan nieuchronnej awarii"

Źródło:
CNN, Reuters, MPR News

W Chorwacji, w pobliżu miasta Vukovar, odnaleziono kolejny masowy grób z czasów wojny z początku lat 90. towarzyszącej rozpadowi Jugosławii - poinformował w poniedziałek chorwacki minister do spraw weteranów Tomo Medved.

Na wysypisku śmieci odnaleziono masowy grób

Na wysypisku śmieci odnaleziono masowy grób

Źródło:
PAP

853 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. - Otworzymy dla Ukrainy "wyraźną, dobrze oświetloną, krótką i pozbawioną przeszkód" drogę do wstąpienia do NATO - oznajmił wiceszef dyplomacji USA ds. europejskich James O'Brien podczas briefingu w Waszyngtonie zapowiadającego planowany na 11 lipca szczyt Sojuszu. Podkreślił też, że proces zbliżania się Ukrainy do NATO jest "praktycznie nieodwracalny". Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Departament Stanu USA o Ukrainie. Odwołany generał. Co się wydarzyło w Ukrainie

Departament Stanu USA o Ukrainie. Odwołany generał. Co się wydarzyło w Ukrainie

Źródło:
PAP

Przed dekadami Władimir Putin obiecał pokonać islamski ekstremizm. Śmiertelny atak w Dagestanie po raz kolejny udowadnia, że mu się to nie udało - tak ocenia tragiczne zdarzenie w rosyjskiej republice na Kaukazie Północnym portal amerykańskiej telewizji CNN. Autor publikacji opisuje burzliwą historię regionu, w którym odpowiedzią na przemoc terrorystów była równie brutalna przemoc państwa.

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

Źródło:
CNN, Interfax

W poniedziałek rosyjska filia Bank of China ogłosiła wstrzymanie współpracy ze wszystkimi bankami w Rosji, które zostały objęte sankcjami przez Stany Zjednoczone - przekazał rosyjski dziennik "Kommiersant". Jak wskazują eksperci, decyzja zwiększy ryzyko oszustw bankowych oraz ograniczy kontrolę państwa nad sektorem bankowym.

Media: Bank of China wstrzymuje współpracę z rosyjskimi bankami

Media: Bank of China wstrzymuje współpracę z rosyjskimi bankami

Źródło:
PAP

- To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów, mówienie językiem Pekinu. W rezultacie jest postrzegany w całej Europie jako prochiński prezydent - tak trwającą wizytę polskiego prezydenta w Chinach ocenia ekspertka, dr Alicja Bachulska. Jak stwierdziła w rozmowie z tvn24.pl, retoryka Andrzeja Dudy w trakcie tej podróży "jest całkowicie oderwana od obecnej rzeczywistości na świecie", a "taka wizyta, jak polskiego prezydenta, pomaga głównie Chinom".

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

Źródło:
tvn24.pl

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Ratownicy ze Świnoujścia zostali zadysponowani do wyjątkowo niepokojącego zdarzenia: z lasu na terenie miasta wybiegł płonący mężczyzna. 28-latek z poważnymi oparzeniami został zabrany do szpitala, okoliczności zdarzenia bada policja.

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Źródło:
iswinoujscie.pl / tvn24.pl

- Dla mnie kara nigdy nie będzie adekwatna, bo nie ma mojego dziecka – mówi matka 33-latka, który ponad cztery lata temu zginął w wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie. Rodzice pana Adama po raz pierwszy zdecydowali się opowiedzieć o tym, co przeżyli. Reportaż "Uwagi!" TVN.

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Źródło:
"Uwaga!" TVN

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

Piotr G., znany polski ksiądz katolicki, który od wielu lat pełni posługę w Wielkiej Brytanii - w przeszłości także jako egzorcysta - został oskarżony o popełnienie 10 przestępstw natury seksualnej wobec nieletnich – przekazała w poniedziałek diecezja katolicka w Portsmouth na południu Anglii.

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Źródło:
PAP

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Katowice-Muchowiec zostało zamknięte dla ruchu powietrznego, gdy w miniony weekend odbywała się tam impreza masowa. To uziemiło załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz organizatorzy imprezy tłumaczą, że maszyna poruszała się w sposób niebezpieczny dla zdrowia i życia zgromadzonych osób. Mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej pilot uruchomił śmigłowiec i wystartował.

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Źródło:
TVN24

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej poszukiwany bułgarski przemytnik narkotyków, Ewelin Banew, ścigany w całej Europie, w poniedziałek rano pojawił się dobrowolnie przed bramą centralnego więzienia w Sofii. "Król kokainy" oddał się w ręce policji i zacząć odsiadywać wyrok. Towarzyszył mu adwokat.

"Król kokainy" dobrowolnie stawił się przed bramą więzienia

"Król kokainy" dobrowolnie stawił się przed bramą więzienia

Źródło:
PAP

Instytuty badawcze Polskiej Akademii Nauk i Łukasiewicza dostaną 50 milionów euro na realizację projektu przyczyniającego się do powstania nowych technologii dla wielu kluczowych branż we współczesnej gospodarce - przekazał wtorkowy "Puls Biznesu".

Milionowe dotacje dla polskich naukowców. Zajmą się półprzewodnikami

Milionowe dotacje dla polskich naukowców. Zajmą się półprzewodnikami

Źródło:
PAP

Przybywa hoteli w całej Polsce, a najwięcej inwestycji jest planowanych w Warszawie, gdzie nowe hotele zaoferują niemal 2 tysiące pokoi - informuje "Rzeczpospolita". Z dziennika dowiadujemy się jednak, że na spadek cen noclegów nie ma co liczyć .

Rynek hotelowy kwitnie, ale "taniej nie będzie"

Rynek hotelowy kwitnie, ale "taniej nie będzie"

Źródło:
PAP