Tak jest

prof. dr hab. n. med Piotr Gałecki, Klara Klinger

Przepełnione oddziały, przemęczony personel i młodzi ludzie, którzy desperacko potrzebują pomocy. Polska psychiatria to pulsujący problem - mimo różnych głośnych deklaracji ciągle nie rozwiązany. – Gdybyśmy cofnęli się o pięćdziesiąt lat i gdyby ktoś powiedział, że ma raka, to pewnie część Polaków myślałaby, że można się tym zarazić. I teraz część Polaków myśli, że może można zarazić się schizofrenią. Albo nie wiedzą, jak rozmawiać i jak pomóc – ocenił w pierwszej części "Tak jest" prof. dr hab. n. med Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii i kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych łódzkiego Uniwersytetu Medycznego. Zdaniem prof. Gałeckiego "przez to, że zaburzenia psychiczne dotyczą niemal każdej rodziny, przestały być stygmatyzujące". - Ten system powinien działać zupełnie inaczej. Postawić diagnozę można, ale potem trzeba pacjenta gdzieś odesłać, żeby zachować ciągłość leczenia. I tu pojawia się problem – powiedziała Klara Klinger, dziennikarka "Dziennika Gazety Prawnej".

 

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.

 

O tym, jak w Polsce wygląda opieka psychiatryczna nad najmłodszymi, opowiada nowy cykl reporterski w TVN24 GO "Depresja systemu".