Dawid Rydzek

"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

Kto jest wdzięczniejszym obiektem do fotografowania - Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Czy warto robić zdjęcia, gdy Donald Trump siedzi jako jedyny, a inni stoją? O najgłośniejszych obrazach trwającej wciąż prezydentury, bogatej mimice prezydenta i niepublikowanych zdjęciach opowiada Jakub Szymczuk, laureat Grand Press Photo i do niedawna oficjalny fotograf Andrzeja Dudy.

Resort kajś w Polsce. 297 kilometrów od kancelarii premiera

Eksperymentem jest tu wszystko - od dotąd szerzej nieznanej ministry, poprzez kompetencje, które inne resorty chętnie widziałyby u siebie, aż po - w III RP bezprecedensową - pozastołeczną lokalizację. Dziś zaczyna działalność Ministerstwo Przemysłu. W Katowicach.

"Jak idą jedna za drugą, to ta linia jest trudna do zignorowania i zlekceważenia"

Wychodzą na ulice w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Izraelu i w Polsce. "Podręczne" - w świecie Margaret Atwood nie mogły czytać, pisać, niczego posiadać, były służącymi, chodzącymi "inkubatorami", a ich strój miał charakter dehumanizujący. W naszej, nie fikcyjnej rzeczywistości jest - jak mówi socjolożka mody - znakiem solidarności i walki o prawa kobiet: "jeśli mamy wiele kobiet przebranych za podręczne i one idą jedna za drugą, to ta linia jest trudna do zignorowania i zlekceważenia". O przenikającym się świecie mody i protestów, w 3. rocznicę wyroku Trybunału Konstytucyjnego pisze dla tvn24.pl Dawid Rydzek.

Dużo łapówek, mało wyroków. "W FIFA nic się nie zmieniło"

Amerykańskie instytucje wysyłają FIFA pieniądze, które zabrały oskarżonym. Jak na ironię, FIFA ostatecznie jeszcze dostaje zwrot pieniędzy, co czyni ją poszkodowaną w całym procesie korupcji - mówi Ken Bensinger, autor wydanej niedawno w Polsce książki "Czerwona kartka" relacjonującej śledztwo FBI dotyczące korupcji na szczytach piłkarskiej władzy.

"Nie było sensu oszukiwać obywateli, że aborcji nie ma, bo ona była"

Dla mnie to nie jest wybór pomiędzy byciem "za życiem" lub "za wyborem". Można być i za tym, i za tym. Możesz być katolikiem i nie wyobrażać sobie dokonania aborcji, ale może twoja siostra, ciocia, siostrzenica, kuzynka – owszem. Wtedy nie powinno się im stać na drodze - mówi Josepha Madigan, dziś Minister Stanu ds. Edukacji Specjalnej i Włączenia Społecznego, trzy lata temu koordynatorka kampanii na rzecz liberalizacji prawa aborcyjnego w Irlandii.

"Koronawirusy są skore do mutacji. Jeśli miesza się ze sobą gatunki, jest coraz więcej epidemii"

Buldożer wycina las, przegania nietoperze przenoszące wirusa. Te mają kontakt z bananami, a następnie zainfekowane owoce zjadają świnie lądujące ostatecznie na stole kucharza. Kucharz podaje rękę Gwyneth Paltrow, co rozpoczyna światową epidemię… Czy to możliwy, czy tylko filmowy scenariusz - zdradza w rozmowie z Magazynem TVN24 Tracey McNamara, profesor patologii weterynaryjnej, która pracowała przy kasowym filmie Stevena Soderbergha "Contagion – Epidemia strachu".