Kropka nad i 

Marta Lempart, Krzysztof Śmiszek, Jacek Ozdoba, prof. Andrzej Zoll

To jest wojna o wszystkie prawa człowieka. To jest wojna o nasze podstawowe wolności. Mówimy o każdym przejawie wolności. Walczymy o wolność. To jest parada wolności - mówiła w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet wprost z protestu, który szedł ulicami Warszawy. - O prawach człowieka nie decyduje się w referendum - przekonywała.

 

W drugiej części programu o sytuacji kobiet w Polsce i opublikowaniu przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia wyroku w sprawie aborcji dyskutowali poseł Krzysztof Śmiszek z Lewicy i wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski.

 

Gościem Moniki Olejnik był również profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że uchylony właśnie przepis jest niejednoznaczny. - Ja poparłbym propozycję prezydenta, która idzie w kierunku tego, żeby ograniczyć zakres orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Jeżeli chodzi o uszkodzenia, które nie wyłączają dziecka z życia społecznego, nie dopuszczałbym do aborcji. Natomiast jeżeli uszkodzenia właściwie uniemożliwiają życie dziecka, sprowadzają je do formy wegetatywnej, musi być uwzględniona wola kobiety.