Audio: Tak jest

Władysław Kosiniak-Kamysz, Peter Dzurilla, Elżbieta Łukacijewska, Michał Kamiński, Michał Kokot, Wojciech Przybylski

Czas trwania 46 min

Robert Fico został kilkukrotnie postrzelony po wyjazdowym posiedzeniu rządu w miejscowości Handlova na Słowacji. - To jest sytuacja wstrząsająca - skomentował w wydaniu specjalnym programu "Tak jest" w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz (wicepremier, minister obrony narodowej, prezes PSL, Trzecia Droga). Jego zdaniem "ważne jest, żebyśmy zastanowili się, dlaczego doszło do tej sytuacji". Pytany, czy w ostatnim czasie ze strony służb państw NATO płynęły jakiekolwiek informacje o potencjalnym zagrożeniu prób zamachu, odparł, że "nie było sprecyzowane", ale informacje "o zagrożeniu dla bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, bezpieczeństwa państw członkowskich NATO, Unii Europejskiej, to trafiają do większości państw UE, dlatego wszędzie są podniesione stany gotowości". - Służby pracują na najwyższych obrotach, udaremniają różnego rodzaju akcje sabotażu - dodał. Wicepremier zwrócił uwagę, że "każdy taki sygnał trzeba rozważać również w kontekście osób sprawujących najwyższe urzędy państwowe".

 

Następnie na temat zamachu na premiera Słowacji wypowiedział się słowacki dziennikarz Peter Dzurilla. Jak podał, "z informacji, które są w mediach, jego stan jest bardzo poważny i jego życie jest zagrożone". - Nie pamiętam, żebyśmy od II wojny światowej, mieli na Słowacji próbę takiego zamachu przeciwko politykowi - powiedział. Zwrócił uwagę, iż "tak naprawdę nie wiemy, co było powodem zamachu przeciwko premierowi, ale pewne jest, że słowackie społeczeństwo nie jest zjednoczone i nie jest to dobra sytuacja". Michał Kamiński (wicemarszałek Senatu, PSL) uznał, iż "jeżeli w całej Europie wyciągniemy jakiś wniosek z tego, co stało się na Słowacji, to to, że potrzebujemy w Europie pokoju". Elżbieta Łukacijewska (KO) podkreśliła, że "wpływ na nasze emocje, na podział mają też obce służby i dezinformacja, a sianie nienawiści jest domeną rosyjską".

 

Na koniec Michał Kokot ("Gazeta Wyborcza") stwierdził, że "Słowacja jest w spirali przemocy, społeczeństwo jest silnie spolaryzowane, a do tego jest bardzo dużo broni". - Niezależnie od tego, co się wydarzy dalej, prawdopodobnie ta polaryzacja nie ustanie, tylko przybierze na sile - zaznaczył. Wojciech Przybylski (redaktor naczelny Visegrad Insight) wspomniał, że politycy partii Roberta Ficy "już w są w pierwszym szeregu tych, którzy o zamach na premiera oskarżają stronę liberalną".