Audio: Kropka nad i 

Magdalena Biejat, Bartłomiej Wróblewski, prof. Marcin Matczak, prof. Krzysztof Simon

Czas trwania 54 min

Nie spodziewaliśmy się, że będą takie protesty. Zależało nam na tym, żeby ta sprawa została zbadana przez Trybunał Konstytucyjny, bo jest ważna. Życie człowieka jest rzeczą absolutnie fundamentalną. Każdy człowiek ma prawo do życia, także chory i niepełnosprawny - tłumaczył w "Kropce nad i" poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski, wnioskodawca do TK w sprawie przepisów aborcyjnych. - To jest wyraz pogardy dla kobiet i kompletnego zdystansowania się od codziennego życia i doświadczenia setek tysięcy kobiet. Trybunał Konstytucyjny, Prawo i Sprawiedliwość, konserwatyści bardziej cenią sobie swój spokój sumienia i samozadowolenie niż życie, zdrowie i godność setek tysięcy kobiet - sprzeciwiała się posłanka Lewicy Magdalena Biejat.

 

Gościem drugiej części wydania specjalnego "Kropki nad i" był profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. - Konstytucja chroni wiele dóbr i wartości. Życie ludzkie jest jedną z nich, ale jest nią też dobro matki. Głównym zarzutem wobec tego, co zrobił pseudo-Trybunał Konstytucyjny jest to, że nie zważył tych dóbr - mówił profesor Matczak.

 

Kraj jest w kryzysie epidemicznym, finansowym i społecznym. To jest po prostu skandal moralny i etyczny. To nie są czasy na takie rzeczy - tak to, co się dzieje w związku z opublikowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zaostrzającego prawo aborcyjne, skomentował profesor Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.