Bronisław Komorowski, dr Magdalena Nowak-Paralusz, prof. Ireneusz Krzemiński

Audio: Fakty po Faktach

Bronisław Komorowski, dr Magdalena Nowak-Paralusz, prof. Ireneusz Krzemiński

Z powodu zawirowań na rynkach ropy i gazu nadchodzi kryzys energetyczny na miarę szoku naftowego z lat 70. Wielu Polaków zastanawia się, czy mogą czuć się bezpieczni energetycznie i ze spokojem myśleć o przyszłej zimie w kontekście braku węgla, który na dodatek jest rekordowo drogi. - Nie. Wszyscy boimy się konfrontacji z rzeczywistością, bo na razie zapowiedzi władz są pełne optymizmu, determinacji i ho ho, czego to my nie zrobimy, ale jednak przeciętny Polak się obawia. Przede wszystkim o własny portfel, czy mu starczy pieniędzy na zakup ciepła, ale także czy rzeczywiście będzie co kupić – powiedział Bronisław Komorowski, były prezydent. - Myślę tutaj głównie o tych osobach które czekają z niepokojem, czy rząd zrealizuje dane obietnice o rychłym sprowadzeniu węgla w wystarczających zupełnie ilościach – podkreślił. Gość Piotra Marciniaka odniósł się również do kontrowersyjnych wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego dotyczących reparacji wojennych. - Pewnie dlatego mówi o Niemczech, że nie chce mówić o rzeczywistych problemach Polski. Siłą rzeczy ludzie będą go konfrontowali z własnymi odczuciami, głownie związanymi z drożyzną, z rosnącą inflacją – ocenił były prezydent. Zdaniem Bronisława Komorowskiego "pewnie Jarosław Kaczyński woli mówić o wszystkim, może o Marsjanach, może o kosmitach, może o kotach, byle nie mówić o drożyźnie".

 

O słowach Jarosława Kaczyńskiego budzących wiele sporów Piotr Marciniak rozmawiał z dr Magdaleną Nowak-Paralusz, politolożką i socjolożką, oraz prof. Ireneuszem Krzemińskim, socjologiem z Uniwersytetu Warszawskiego. - Jarosław Kaczyński używa retoryki Gomułki, gdzie Niemcy stają się wrogiem – ocenił  Krzemiński. – Po stronie Jarosława Kaczyńskiego następuje radykalizacja języka. Rządzący przeczuwają, że mogą stracić władzę – powiedziała Nowak-Paralusz. – Język emocji jest w debacie kluczowy. Emocje zakrywają to, co się dzieje – podkreśliła.

Opis programu

Codzienny program publicystyczny – rozmowy prowadzących z politykami, ekspertami i artystami. Goście ‘Faktów po Faktach” komentują najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.

 

"Fakty po Faktach" – prowadzący

 

Anita Werner – dziennikarka związana ze stacją TVN24 od początku istnienia, czyli od 2001 roku. Pracowała jako reporterka, zrealizowała serię autorskich programów, w tym program "Dama Pik", którego bohaterkami były wybitne kobiety ze świata polityki i kultury. Anita Werner jest laureatką trzech Wiktorów i dwukrotną finalistką plebiscytu "Dziennikarz Roku" miesięcznika "Press". W 2019 została nagrodzona Złotą Telekamerą, która przyznawana jest trzykrotnym zdobywcom tej nagrody. Prowadzi „Fakty po Południu” i „Fakty po Faktach” na antenie TVN24 oraz główne wydanie „Faktów” TVN.

 

Piotr Kraśko – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który przez lata związany był z telewizją publiczną. Był między innymi korespondentem w Brukseli, Rzymie i Waszyngtonie. Przez ponad trzy lata był szefem "Wiadomości". W TVN24 BiS prowadził "Fakty o Świecie".

 

Grzegorz Kajdanowicz – w 1997 roku rozpoczął pracę w tworzącej się redakcji „Faktów” TVN. Przez kilkanaście lat pracował jako reporter stacji, później także jako prowadzący. Od 2004 roku prowadzi główne wydania „Faktów” TVN, obecnie także  „Faktów po Faktach”.

 

Piotr Marciniak – pracuje w TVN24 od początku istnienia kanału, czyli od 2001 roku. Wcześniej pracował w Radiu Zet, a jeszcze wcześniej - w radiowej Trójce. Obecnie jest prowadzącym  głównego wydania „Faktów” TVN, a także „Faktów po Faktach” w TVN24. W TVN24 BiS był gospodarzem autorskiego programu „Babilon”.

 

Diana Rudnik – karierę telewizyjną rozpoczęła w 1992 roku. Wcześniej pracowała między innymi w Telewizji Publicznej i Polsacie. W TVN24 prowadzi „Fakty w Południe”, „Fakty po Południu” oraz „Fakty po Faktach”. Prowadzi także weekendowe wydania „Faktów” TVN.

 

Katarzyna Kolenda-Zaleska - polska dziennikarka telewizyjna i radiowa, publicystka oraz prezes Fundacji TVN Nie jesteś sam. Od 2003 roku związana ze stacją TVN24. Wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi w 2002 roku.

 

Codzienne wydanie "Faktów po Faktach" obejrzysz o 19:25 w TVN24 i TVN24 BiS.