Nienarodzone dzieci uśmiechały się, gdy ich matka jadła marchewkę, ale krzywiły, gdy jedzony był jarmuż - stwierdzili brytyjscy naukowcy dzięki zdjęciom USG ciężarnych kobiet. Jak podkreślono, nie można na tej podstawie ocenić, co dzieciom rzeczywiście smakowało, ale można wpłynąć na ich tolerancję smaków w przyszłości. - Dzieci matek, które zdrowo się odżywiały w czasie ciąży, mogą być potem mniej wybredne - stwierdzono.
W czwartek portal NBC News opisał wyniki naukowców z Durham University, którzy przy użyciu ultrasonografu (USG) przebadali niespełna 100 kobiet będących między 32. a 36. tygodniem ciąży.
Podawano im do zjedzenia kapsułki ze sproszkowanymi warzywami, a następnie badano reakcję ich nienarodzonych dzieci. 35 kobietom podano odpowiednik jednej średniej wielkości marchewki, 34 kobietom odpowiednik 100 gramów posiekanego jarmużu, a pozostałym 30 kobietom nie podano żadnego z warzyw - były one grupą kontrolną.
Naukowcy zdecydowali się na odmierzanie sproszkowanych warzyw aby mieć pewność, że każda z kobiet przyjmie taką samą ich ilość. Poza tym nie każda z nich mogła lubić smak jarmużu i obawiano się, że może to negatywnie wpłynąć na wyniki. Ciężarne były też proszone, aby nie jadły w dniu badania niczego innego zawierającego marchewkę lub jarmuż.
ZOBACZ TEŻ: Jak odchudzić płód?
Uśmiech po marchewce
20 minut po podaniu kapsułek z warzywami ciężarne kobiety były badane przy pomocy USG. Na zdjęciach ich nienarodzonych dzieci zaobserwowano, że większość z tych, których matki zjadły jarmuż, wydawała się "grymasić". Z kolei większość z tych dzieci, których matki otrzymały marchewkę, wydawała się uśmiechać. U dzieci z grupy kontrolnej kobiet, które nie zjadły żadnego z tych warzyw, nie zaobserwowano żadnych reakcji.
- Udało się nam jako pierwszym pokazać na zdjęciach USG mimikę twarzy, która pojawia się po kontakcie z żywnością, którą właśnie spożyła matka - powiedziała Nadja Reissland, współautorka badania i szefowa Fetal and Neonatal Research Lab na Durham University.
Według niej na zdjęciach zauważono podobne reakcje jak u dzieci i dorosłych po zjedzeniu czegoś gorzkiego. Jak zaznaczyła, między 24. a 36. tygodniem ciąży mimika twarzy nienarodzonych dzieci staje się coraz bardziej złożona.
Naukowcy podkreślają, że wyniki przeprowadzonych badań nie przesądzają jednak, czy nienarodzonym dzieciom rzeczywiście coś smakowało lub nie. Ich reakcje niekoniecznie były odzwierciedleniem gustów lub emocji. Obserwowane grymasy "mogą być jedynie ruchami mięśni w reakcji na gorzki smak", podkreśla Reissland.
Zdrowa dieta matki
Według badaczy odkrycie może natomiast pomóc w zrozumieniu, w jaki sposób smaki dostarczane dziecku w czasie ciąży mogą wpłynąć na jego późniejsze nawyki żywieniowe. Na przykład częstsze dostarczanie jarmużu może sprawić, że dziecko w większym stopniu będzie go tolerować. Istnieją już zdaniem ekspertki badania, z których wynika, że ekspozycja na różnego rodzaju produkty w pierwszych miesiącach życia w łonie matki może pomóc w tolerowaniu takiej żywności w czasie niemowlęcym.
- Dieta w czasie ciąży jest naprawdę ważna i wpływa na zdrowie rozwijającego się płodu i na przyszłość tego dziecka. Dzieci matek, które zdrowo się odżywiały w czasie ciąży, mogą być potem mniej wybredne - mówi Reissland. - Jeśli możemy sprawić, by (dzieci) lubiły zielone warzywa a trochę mniej słodkości, mogłoby to pomóc utrzymać im potem prawidłową wagę - podkreśliła.
Źródło: NBC News
Źródło zdjęcia głównego: Beyza Ustun/Durham University