Kiedy jest najlepszy moment na szczepienia przeciw COVID-19 w ciąży? Naukowcy: teraz

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP
Lekarze apelują do kobiet w ciąży o szczepienie się
Lekarze apelują do kobiet w ciąży o szczepienie sięTVN24 Wrocław
wideo 2/21
TVN24 WrocławLekarze apelują do kobiet w ciąży o szczepienie się

Szczepionka przeciw COVID-19 wywołuje podobny poziom przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 w momencie porodu, niezależnie od terminu jej przyjęcia - ogłosili naukowcy z Weill Cornell Medicine i New York-Presbyterian (USA) na łamach "Obstetrics & Gynecology". Wyniki badania sugerują, że kobiety w ciąży nie powinny odkładać szczepienia do późniejszego etapu ciąży.

Autorzy przeanalizowali, czy i w jaki sposób na poziom przeciwciał przeciw białku kolca SARS-CoV-2 - zarówno we krwi matki, jak i i krwi pępowinowej dziecka - w momencie porodu wpływa termin przyjęcia szczepionki. Grupę badawczą stanowiło prawie 1400 ciężarnych i ich dzieci.

Okazało się, że poziomy przeciwciał w chwili porodu są zwykle minimalnie wyższe, gdy podstawowy cykl szczepienia (czyli dwie dawki) miał miejsce w trzecim trymestrze ciąży. Jednak była to różnica minimalna. Jeśli szczepienie nastąpiło we wczesnej ciąży lub nawet na kilka tygodni przed nią, stężenie przeciwciał było porównywalnie wysokie. Dodatkowo przyjęcie dawki przypominającej w późnej ciąży pozwalało znacząco wzmóc ochronę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Grupę badawczą stanowiło prawie 1400 ciężarnych i ich dzieciShutterstock

Wyniki najnowszych badań

- Kobiety często pytają, jaki jest najlepszy czas na szczepienie z punku widzenia zdrowia ich samych oraz płodu. Nasze wyniki sugerują, że ten moment jest "teraz", w tym momencie - mówi dr Malavika Prabhu, ginekolożka-położniczka i główna autorka publikacji.

Jak dodaje, Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom zalecają szczepienie wszystkim ciężarnym. Wcześniejsze badania sugerują, że COVID-19 ma cięższy przebieg właśnie w tej grupie. Infekcja koronawirusem zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, urodzenia martwego dziecka i innych niekorzystnych skutków dla matki i dziecka. Warto pamiętać, że szczepienie chroni nie tylko kobiety: wytworzone w organizmie matki przeciwciała przenikają przez łożysko i krążą we krwi noworodka już po porodzie. Dodatkowo dotychczasowe badania powszechnie stosowanych preparatów nie wykazały zwiększonego wskaźnika niepożądanych skutków ubocznych ani u kobiet, ani u ich potomstwa.

Wyniki najnowszego eksperymentu zespołu dr Prabhu pokazały, że przeciwciała przeciwko białku kolca w momencie porodu były wykrywalne i we krwi matki, i we krwi pępowinowej u wszystkich w pełni zaszczepionych kobiet, niezależnie od czasu podania pierwszej dawki szczepionki. Wśród kobiet, które nigdy nie chorowały na COVID-19 i które otrzymały dwudawkową szczepionkę Pfizera lub Moderny, poziom przeciwciał w momencie porodu był najniższy, jeśli wakcynacja nastąpiła przed ciążą lub w pierwszym trymestrze, a najwyższy po szczepieniu w trzecim trymestrze. Jednak, co podkreślają naukowcy, różnice te były minimalne.

Znaczących różnic nie było również u kobiet, które otrzymały jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson.

Koronawirus uderza w kobiety w ciąży i tuż po porodzie
Koronawirus uderza w kobiety w ciąży i tuż po porodzieTVN24

"Im wcześniejsze zaszczepienie, tym szybsza ochrona"

Wśród w pełni zaszczepionych pacjentek, które w przeszłości były zakażone SARS-CoV-2, poziom przeciwciał przeciwko białku kolca (we krwi matki i we krwi pępowinowej) był nieco wyższy niż we wcześniej wspomnianej grupie i wykazywał jeszcze mniejsze różnice w zależności od terminu szczepienia.

Zaś u przyszłych mam, które nie otrzymały pełnego cyklu szczepień, poziomy przeciwciał były znacznie niższe niż we wszystkich innych grupach, w tym w tej najwcześniej zaszczepionej.

Odkrycia sugerują, że kobiety w ciąży nie powinny odkładać szczepienia przeciw COVID-19 do późniejszego etapu ciąży.

- Nasze przesłanie jest takie, że można zaszczepić się w dowolnym momencie ciąży i będzie to korzystne dla kobiety i dla jej dziecka. A im wcześniejsze zaszczepienie, tym szybsza ochrona - tłumaczy dr Yawei Jenny Yang, współautorka omawianej publikacji.

Jak dodaje, uzyskane wyniki są zgodne z tym, co od lat obserwuje się w przypadku innych szczepionek stosowanych u ciężarnych, na przykład tych przeciwko grypie czy Tdap. Ich podawanie w czasie ciąży skutecznie chroni matkę i dziecko.

Autor:js/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości