Jajecznica z lisówkami, jedzenie muchomora. Internetowy trend, który można przypłacić zdrowiem, a nawet życiem

Źródło:
tvnmeteo.pl
Grzyby w Bieszczadach
Grzyby w BieszczadachNadleśnictwo Baligród
wideo 2/8
Grzyby w Bieszczadach

Pradziwki giganty, dorodne maślaki, złociste kurki. W ostatnich tygodniach w wielu regionach Polski obserwujemy wysyp grzybów. Nie wszystkie jednak są jadalne. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na niebezpieczny trend, jaki pojawił się w internecie. Influencerzy chwalą się spożywaniem grzybów, które są trujące, a w najlepszym przypadku szkodliwe dla zdrowia. Co na to eksperci? O ich opinie poprosił portal tvnmeteo.pl.

Sezon grzybowy w pełni, a miłośnicy zbierania grzybów donoszą o ich wyspie. Wyprawa z koszem do lasu to sama przyjemność, podobnie jak późniejsza konsumpcja zbiorów. Wszystkich amatorów grzybobrania przestrzegamy jednak przed nowym, niebezpiecznym pomysłem, jaki jest lansowany w internecie przez niektórych tak zwanych influencerów. Chwalą się oni zbieraniem i jedzeniem grzybów, które są niejadalne albo nawet trujące. Część z nich robi to z niewiedzy, inni świadomie rzucają wyzwanie wiedzy medycznej. Eksperci załamują ręce.

Jajecznica z lisówkami

Jedna z tiktorerek pochwaliła się w sieci tym, że nazbierała grzybów, które - według niej - miały być kurkami, czyli grzybami z gatunku pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius), i zrobiła z nich jajecznicę. Jednak, jak się okazało, były to lisówki (Hygrophoropsis aurantiaca), zwane fałszywymi kurkami, podobne do nich grzyby niejadalne. Filmik zebrał ponad milion wyświetleń.

Sprawę skomentowały Lasy Państwowe na Facebooku.

"Wielu komentujących (co nas bardzo cieszy!) zwróciło uwagę na trujący gatunek grzyba. Do tego czasu jajecznica została raczej strawiona. My życzymy zdrowia, a na kolejne grzybobranie zalecamy zabranie ze sobą atlasu grzybów. Owocniki lisówki zawierają arbitol, który może (zależnie od predyspozycji spożywającego) powodować uciążliwe zaburzenia trawienne" - napisano w mediach społecznościowych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pieprznik jadalny, czyli kurka – charakterystyka

Lasy Państwowe udostępniły infografikę, która pokazuje, jak odróżnić pieprznika jadalnego, znanego pod nazwą kurka, od lisówki pomarańczowej.

Pieprznik jadalny, czyli kurka, i lisówka pomarańczowa. Jak je odróżnićLasy Państwowe

Jak podkreślił w rozmowie z tvnmeteo.pl grzyboznawca, autor portalu nagrzyby.pl Wiesław Kamiński, lisówka pomarańczowa, choć nie jest grzybem śmiertelnie trującym, nie jest smaczna, a - co ważniejsze - wywołuje poważne dolegliwości gastryczne. - Może powodować biegunkę, która może kończyć się odwodnieniem, może to być niebezpieczne - opowiadał grzyboznawca.

Zbieranie i suszenie muchomora czerwonego

Jeszcze mniej rozsądku wykazała inna influencerka, która na Facebooku pochwaliła się "nową przygodą w jej życiu", polegającą na "zbieraniu, suszeniu, a następnie - jedzeniu muchomora". Chodzi o muchomora czerwonego, którego spożycie może spowodować poważne dolegliwości zdrowotne, a nawet śmierć. "Nic bardziej głupiego i szkodliwego dziś nie zobaczycie" - komentowano w internecie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Muchomor czerwony – charakterystyka, właściwości. Czy jest trujący?

Grzyby trujące i niejadalne - eksperci wskazują na niepokojący trend

Poprosiliśmy eksperta o ocenę takich zachowań.

- Spożywanie grzybów jako produktu ciężkostrawnego może nawet w przypadku grzybów jadalnych skończyć się niekorzystnymi skutkami dla zdrowia. Bardzo niepokojące jest, kiedy dowiadujemy się o zachęcaniu do spożywania grzybów uznawanych za trujące czy wręcz śmiertelnie trujące - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl lekarz medycyny Michał Tchórz z Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lublinie.

- Zatrucia grzybami zdarzają się - przyznał lekarz. - W każdym roku na oddziale toksykologicznym hospitalizujemy dosyć dużą liczbę pacjentów właśnie po zatruciu grzybami. Najczęściej są to omyłkowe zatrucia. Często jest to muchomor zielonawy, zwany też sromotnikowym, przez pomyłkę spożyty jako gołąbek, gąska czy kania - wyjaśnił.

Zatrucia grzybamiPAP

Jak stwierdził nasza rozmówca, w internecie w ostatnim czasie można spotkać wiele informacji z zachętami, żeby spożywać m.in. muchomora czerwonego. - Jest to grzyb trujący, ale i odurzający. Po spożyciu muchomora czerwonego oprócz objawów gastrycznych - nudności czy bólów brzucha - najczęściej pojawia się też pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia orientacji, halucynacje. Takie pobudzone osoby stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też dla innych. W takim stanie mogą prezentować zachowania nieadekwatne, agresywne, ucieczkowe, mogą wybiegać na ulicę, a będąc na przykład kierowcami, mogą stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu - argumentował Michał Tchórz.

Nie znasz się na grzybach? Przeczytaj

Lekarz ma garść porad dla grzybiarzy i amatorów potraw z grzybów.

- Ważne jest, aby kierować się pewnymi zasadami: nigdy nie zbieramy grzybów, których nie znamy, grzybów nie w pełni rozwiniętych, przejrzałych. Ważna jest też kwestia właściwego przechowywania grzybów: nie powinny być one trzymane w woreczku foliowym - zalecał lekarz.

- Trzeba pamiętać, iż w naszych warunkach klimatycznych większość grzybów trujących, w tym najbardziej niebezpieczny muchomor sromotnikowy, to tak zwane grzyby blaszkowe, posiadające hymenofor blaszkowy - tłumaczył ekspert. Hymenofor to część owocnika grzybów, na której występuje warstwa wytwarzająca zarodniki. - Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej unikać ich zbierania. Bardziej bezpieczne wydają się grzyby posiadające hymenofor rurkowy. Należy jednak pamiętać, iż nawet te jadalne grzyby mogą powodować niekorzystne objawy, szczególnie dla osób obciążonych różnymi chorobami lub u małych dzieci - przestrzegał Tchórz.

Co warto wiedzieć o grzybachLasy Państwowe

Nieodpowiedzialne zachowanie influencerów. "To jest niebezpieczne"

Z przestrogami spieszy też grzyboznawca Wiesław Kamiński.

- To jest niebezpieczne - powiedział o nieodpowiedzialnych "poradach" zamieszczanych przez influencerów. - Uważam, że coś takiego nie powinno być rozpowszechniane. Organizmy ludzi różnie reagują na dane substancje, dla jednego minimalna ilość danego grzyba może być śmiertelna, dlatego też ja jako grzyboznawca nie pochwalam eksperymentów z jedzeniem grzybów, które są potencjalnym zagrożeniem dla życia ludzkiego - przestrzegał Kamiński w rozmowie z portalem tvnmeteo.pl.

Kamiński także ma porady dla miłośników grzybobrania. - Żeby grzyby rozpoznawać, trzeba znać ich budowę, mieć pojęcie i zwracać uwagę na szczegóły danego gatunku, przyjrzeć się zdjęciom, przeczytać opis. Jeśli cokolwiek nam nie pasuje, to zawsze takie grzyby odrzucamy, nie jemy. Zawsze można też zapytać kogoś w Sanepidzie. Podczas chodzenia na grzyby warto zabrać ze sobą atlas. Są też aplikacje, bezpłatne, które pomagają zidentyfikować poszczególne gatunki - zalecił.

Najczęściej mylone grzybyPAP

Autorka/Autor:dd//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami śniegu. Tej nocy i w poniedziałek spodziewać się go należy w kilku powiatach kraju na południowym zachodzie. Miejscami pokrywa śnieżna może zwiększyć się nawet o 10 centymetrów. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Nawet 10 centymetrów śniegu. Tutaj ostrzega IMGW

Nawet 10 centymetrów śniegu. Tutaj ostrzega IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro - poniedziałek, 31.03. Nadchodząca noc upłynie pod znakiem opadów. Deszcz spodziewany jest także w dzień, jednak będzie go trochę mniej. Termometry pokażą maksymalnie 14 stopni, zapanuje niekorzystny biomet.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 31.03. Noc upłynie pod znakiem deszczu

Pogoda na jutro - poniedziałek, 31.03. Noc upłynie pod znakiem deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilka godzin akcji gaśniczej pozwoliło na opanowanie pożaru trzcinowisk na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W akcji brało udział ponad 100 strażaków, a ogień objął obszar o łącznej powierzchni prawie 90 hektarów.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Kontakt24

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, Reuters

Jakiej pogody możemy się spodziewać w pierwszej połowie kwietnia? W prognozach widać potężną zatokę chłodu, która może stanowić zagrożenie dla Polski. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza w modelach, co przyniesie nowy miesiąc i jak zapowiada się Wielkanoc.

Mapy "już dawno nie były tak niebieskie. Coś czai się od północy i wschodu"

Mapy "już dawno nie były tak niebieskie. Coś czai się od północy i wschodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 18 osób zginęło, a 32 zostały ranne w Tajlandii w wyniku silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Mjanmie (Birmie) - poinformowały w niedzielę władze Bangkoku. 83 osoby nadal uważa się za zaginione.

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

Źródło:
PAP, bangkokpost.com

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) zlokalizował niespodziewane promieniowanie wodoru, które pochodzi z odległej galaktyki. Odkrycie to ma znaczenie dla zrozumienia tworzenia się wczesnego Wszechświata.

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Źródło:
PAP, ESA

W nocy z 29 na 30 marca przesunęliśmy wskazówki zegarków z godziny 2.00 na 3.00. Dla wielu z nas przestawienie się na "nowy" czas może być męczącym procesem. Nawet godzinne zaburzenie rytmu dobowego może wywoływać pogorszone samopoczucie, senność, rozdrażnienie czy osłabienie koncentracji.

Zmiana czasu. Przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu

Zmiana czasu. Przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu wywołały powodzie w Bośni i Hercegowinie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w mieście Prijedor i jego okolicach, gdzie pod wodą znalazły się całe osiedla. W mieście ogłoszono stan wyjątkowy, a mieszkańcy i władze z niepokojem obserwują rosnący stan wody na przepływającej przez nie rzece.

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Źródło:
Reuters, N1, Grad Prijedor

Czy chmury powinny trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Według francuskiego pisarza Mathieu Simoneta, jak najbardziej. Mają one bowiem na tyle znaczący wpływ na naszą codzienność, że powinny posiadać międzynarodowy status prawny. 29 marca we Francji obchodzony jest dzień chmur.

Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"

Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"

Źródło:
PAP, LaCroix

Zawieja w stanie Nebraska całkowicie przysypała samochód z kierowcą w środku. Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna ze względu na brak widzialności. Gdyby nie odrobina szczęścia, strażacy mogliby przegapić wyłaniającą się ze śniegu rękę kierowcy.

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Źródło:
CNN, First Alert 6

Dziś w całej Polsce mogliśmy obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Zdjęcia przedstawiające to niezwykłe zjawisko otrzymaliśmy na Kontakt24.

Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie

Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

W wyniku piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło środkową Birmę (Mjanmę), zawalił się budynek w mieście Mandalaj. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Budynek znika w kilka sekund. Nagranie

Budynek znika w kilka sekund. Nagranie

Źródło:
Reuters

Trwające od środy ulewne deszcze doprowadziły do powstania powodzi w Teksasie. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej trzy osoby. W pobliżu granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem przeprowadzono dziesiątki akcji ratunkowych.

"Poruszaliśmy się łodziami po wodzie sięgającej pasa"

"Poruszaliśmy się łodziami po wodzie sięgającej pasa"

Źródło:
PAP, ABC News

Co najmniej 28 osób zginęło w pożarach, które od tygodnia szaleją w Korei Południowej. Walkę strażaków z żywiołem, który pochłonął około 48 tysięcy hektarów lasów, wspomogły nocne opady deszczu. Płomienie pochłonęły wiele historycznych obiektów, bezcennych dla dziedzictwa kulturowego kraju.

Dymiące ruiny zamiast zabytków. Niektóre miały ponad tysiąc lat

Dymiące ruiny zamiast zabytków. Niektóre miały ponad tysiąc lat

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, Korea Herald

Dlaczego piątkowe trzęsienie ziemi w Birmie było aż tak niszczycielskie? Jak wyjaśnił sejsmolog Grzegorz Lizurek z Instytutu Geofizyki PAN, wynika to z charakterystyki geologicznej regionu. W skorupie ziemskiej występują tam olbrzymie naprężenia, mogące gwałtownie uwolnić zgromadzoną energię.

Trzęsienie ziemi w Birmie. Dlaczego było tak niszczycielskie?

Trzęsienie ziemi w Birmie. Dlaczego było tak niszczycielskie?

Źródło:
PAP, CNN

Silne trzęsienie ziemi odnotowano w piątek w środkowej części Birmy. Wstrząsy odczuwalne były między innymi w stolicy Tajlandii. Do redakcji Kontaktu24 napisał pan Hubert, który przebywa w Bangkoku. Udało mu się uchwycić na nagraniu moment, na którym widać wodę wylewającą się z basenu na dachu wieżowca. O tym, co działo się w mieście, opowiedzieli także pani Magdalena i pan Artur.

"Zauważyłam, że ściany zaczynają pękać". Relacje Polaków

"Zauważyłam, że ściany zaczynają pękać". Relacje Polaków

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływa na nasze zdrowie. - Stanowi jedno z największych zagrożeń naszych czasów - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

"Jedno z największych zagrożeń naszych czasów"

"Jedno z największych zagrożeń naszych czasów"

Źródło:
PAP, WHO

Rosja może zapewnić dostarczenie małej elektrowni jądrowej, która miałaby zostać użyta podczas planowanej przez Elona Muska misji na Marsa - przekazał w czwartek Kirył Dmitriew, wysłannik prezydenta Rosji ds. współpracy międzynarodowej.

Wysłannik Putina ma propozycję dla Muska. "Mamy pewne technologie nuklearne"

Wysłannik Putina ma propozycję dla Muska. "Mamy pewne technologie nuklearne"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Dzięki wykorzystaniu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) udało się uwiecznić zorzę na Neptunie na zdjęciu. To pierwszy raz, kiedy uchwycono to zjawisko na tej planecie. Wcześniej zaobserwowano je na innych gazowych olbrzymach Układu Słonecznego.

Takie zjawisko na Neptunie udało się uchwycić pierwszy raz

Takie zjawisko na Neptunie udało się uchwycić pierwszy raz

Źródło:
NASA, livescience.com

T Coronae Borealis w każdej chwili może wybuchnąć. W układzie gwiezdnym cyklicznie zachodzą procesy, które powodują doskonale widoczną z Ziemi eksplozję termonuklearną. Kiedy będziemy mogli podziwiać to rzadkie zjawisko?

Wybuch gwiazdy będzie widoczny z Ziemi. Kiedy do niego dojdzie?

Wybuch gwiazdy będzie widoczny z Ziemi. Kiedy do niego dojdzie?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli na pustyni Gobi w Mongolii skamieniałości nieznanego im dotąd gatunku dinozaura. Posiadał on dwa pazury zamiast trzech, a więc zupełnie inaczej niż pozostałe zwierzęta z grupy, do której należał. Dodatkowo stworzenie było porośnięte piórami, co w połączeniu z długimi szponami nadawało mu nietypowy wygląd.

Dziwaczny dinozaur z dwoma pazurami odkryty na pustyni Gobi

Dziwaczny dinozaur z dwoma pazurami odkryty na pustyni Gobi

Źródło:
BBC, CNN, tvnmeteo.pl