Objawy zatrucia grzybami - pierwsza pomoc. Po jakim czasie pojawiają się objawy?

Źródło:
mz.gov.pl;
Cudzoziemcy zatruli się grzybami. Jak nie popełnić ich błędu?
Cudzoziemcy zatruli się grzybami. Jak nie popełnić ich błędu?TVN24
wideo 2/4
Cudzoziemy zatruli się grzybami. Jak nie popełnić ich błędu?TVN24

Jesień to okres, kiedy wiele osób udaje się na grzybobranie. W lesie można bowiem znaleźć grzyby, które dodadzą smaku wielu daniom. Zbierając te leśne skarby trzeba mieć jednak pewność, jakie gatunki się zbiera. Wystarczy jedna pomyłka, żeby doszło do poważnego zatrucia.

● Jeżeli zauważysz jakiekolwiek objawy zatrucia po spożyciu grzybów, mogą być podobne do niestrawności, nie lekceważ ich i udaj się do lekarza lub zadzwoń po pomoc. ● Różne grzyby wywołują różne rodzaje zatruć. ● Osobie, która zatruła się grzybami, nie należy podawać mleka ani alkoholu.

Zatrucie grzybami

Zatrucia grzybami zdarzają się najczęściej w okresie jesiennym, kiedy grzybów jest najwięcej. To wtedy amatorzy grzybów ruszają do lasu. Kiedy dojdzie do pomyłki w ocenie zbieranych grzybów, może dojść do zatrucia. Dlatego tak ważne jest, aby nigdy nie zbierać nieznanych grzybów.

W Polsce rejestr zatruć grzybami prowadzony jest przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu. W 2020 roku grzybami zatruło się osiem osób, z czego cztery zmarły. Liczba ta jest dużo niższa niż w poprzednich latach - w 2019 roku było 27 zatruć, w 2018 r. - 16, w 2017 r. - 24, w 2016 r. - 46. Sześć z ośmiu zatruć z 2020 roku spowodowane było muchomorem sromotnikowym.

>> Sprawdź też: Kiedy na grzyby? Kalendarz grzybiarza, sezon na grzybobranie

Najczęściej mylone grzybyPAP

Wyróżnia się cztery grupy zatruć grzybami:

Zatrucia cytotropowe - powodują głównie uszkodzenia narządów miąższowych. Mogą być spowodowane spożyciem muchomora sromotnikowego, wiosennego i jadowitego, a także piestrzenicy kasztanowatej;

Zatrucia neurotropowe - prowadzą do zaburzeń psychoneurologicznych. Mogą być wywołane spożyciem krowiaka podwiniętego, strzępa ceglastego, muchomora czerwonego i plamistego, a także lejkówki odbielonej;

Zatrucia gastryczne - są przyczyną ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego. Ich przyczyną może być spożycie jednego z ponad 80 gatunków grzybów występujących w Polsce, najczęściej są to: czubajka grzebieniowata, gąska rózgowata i siarkowa, gołąbek wymiotny, muchomor cytrynowy, pieczarka żółtawa czy borowik szatański;

Zatrucia nieswoiste, po spożyciu grzybów jadalnych. Ich przyczyną będzie zjedzenie surowych grzybów, które zawierają substancje drażniące błonę śluzową przewodu pokarmowego. Może to być opieńka miodowa, borowik ponury czy gąska. Takie zatrucia mogą wystąpić również po spożyciu grzybów, które były nieprawidłowo przechowywane.

Zatrucie pieczarkami bardzo często spowodowane jest pomylenie pieczarki z muchomorem wiosennym lub jadowitym. Kiedy grzyby te są młode, są niemal nie do odróżnienia. Zatrucie kanią to nierzadko efekt pomylenia kani z muchomorem sromotnikowym. 

Zatrucia grzybami suszonymi nie można wykluczyć. Również w przypadku spożywania grzybów po ususzeniu trzeba mieć pewność, że gatunki, które zostały ususzone, są jadalne. Dlatego tak ważne jest kupowanie również suszonych grzybów z pewnego źródła.

ZOBACZ >> Grzyby jadalne – lista gatunków i sposób przyrządzania

Pierwsze objawy zatrucia grzybami

Jeżeli po spożyciu jakichkolwiek grzybów zauważysz niepokojące objawy (mogą być to objawy podobne do niestrawności) - ból głowy, brzucha, nudności czy biegunkę - natychmiast wezwij lekarza (999 lub 112) lub udaj się do najbliższego szpitala.

Objawy zatrucia grzybami: - uporczywe wymioty i biegunka, - ból brzucha, ból w nadbrzuszu, - kurcze mięśni, drgawki mięśni, - silne pragnienie, - spadek ciśnienia tętniczego krwi, - zaburzenia pracy serca i układu krążenia, - ból wątroby, - silnie rozszerzone źrenice, - zaburzenia świadomości, zamroczenie, utrata przytomności, śpiączka.

Zatrucia grzybamiPAP

Zatrucie grzybami - po jakim czasie?

Czas, po jakim pojawią się objawy zatrucia, jest różny w zależności od rodzaju zatrucia.

 W przypadku zatrucia cytotropowego mogą pojawić się po około 6-48 godzinach. Są to przede wszystkim nudności i bóle brzucha oraz wymioty i wodnista biegunka. 

W przypadku zatrucia neurotropowego objawy pojawią się po godzinie lub dwóch, czyli po okresie utajenia. Objawami będą wtedy zawroty głowy i rozszerzone źrenice, oszołomienie, omamy wzrokowe i słuchowe, drżenie mięśniowe, a nawet śpiączka.

 W przypadku zatrucia gastrycznego objawy mogą pojawić się po około trzech-pięciu godzinach. Jakie są objawy zatrucia grzybami? Będą to nudności i wymioty, silne bóle brzucha, wzmożone pragnienie, biegunka, niewykluczone są ślinotok, łzawienie i pocenie się. Dodatkowe objawy zatrucia grzybami u dzieci i osób starszych: obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, kurcze łydek, przyspieszenie akcji serca czy niewydolność nerek.

W przypadku zatrucia nieswoistego objawami będą najczęściej nudności i wymioty, bóle brzucha.

Zatrucie grzybami - pierwsza pomoc

Po zobaczeniu pierwszych objawów zatrucia, należy od razu wezwać pomoc. Zanim jednak pomoc lekarska się pojawi, należy wykonać poniższe czynności: ● Wywołać wymioty (na przykład wkładając palce do gardła), aby opróżnić żołądek i podać osoloną wodę. Mleko na zatrucie grzybami to zły pomysł. Nie należy podawać mleka ani alkoholu. Uwaga - nie należy wywoływać wymiotów u osoby, która jest nieprzytomna.

Zabezpieczyć próbkę wymiocin lub potrawy z grzybów. Dzięki temu w laboratorium będzie możliwe rozpoznanie gatunku grzyba. Niestety, często zdarza się, że pacjent zjadł zupełnie innego grzyba, niż myśli. Jeżeli ktoś jeszcze jadł potrawę, która wywołała zatrucie, osoba ta również powinna wywołać u siebie wymioty.

● Nawet jeżeli stan osoby, u której doszło do zatrucia, poprawi się, nie należy rezygnować z pomocy lekarskiej. Czasami jest to jedynie chwilowa poprawa, po której stan pacjenta gwałtownie się pogarsza.

ZOBACZ >> Grzyby trujące – jak je rozpoznać i odróżnić od jadalnych?

Mikotoksykoza - co to jest?

Jest to zatrucie organizmu spowodowane mikotoksynami, czyli toksynami grzybowymi. Chodzi tutaj o pleśń, która rozwija się w odpowiednich warunkach. Powstaje ona na różnych produktach spożywczych, a jej spożycie może prowadzić do rozwoju chorób.

Zasady bezpieczeństwa na grzybobraniu

Wybierając się do lasu na grzybobranie trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wszystko po to, żeby uchronić się przed zatruciem grzybami.

Zbieraj tylko te gatunki, które dobrze znasz i nie masz co do nich żadnych wątpliwości.

Nie zbieraj grzybów, które są bardzo młode lub stare i przejrzałe.

Nie ułamuj grzyba, wykręć go z podłoża.

Nie idź na grzybobranie z foliową reklamówką. Wkładaj grzyby do łubianki lub przewiewnego koszyka. W plastiku grzyby szybko się zaparzą i zepsują.

Nigdy nie oceniaj grzybów po smaku. W ten sposób nie rozpoznasz, czy grzyb jest jadalny czy trujący. Śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy wbrew pozorom nie jest gorzki, ale ma słodki smak.

Dodatkowo pamiętaj, żeby kupować grzyby tylko z zaufanych źródeł. Nie kupuj grzybów, które nie są w całości, nie masz wtedy możliwości rozpoznania gatunku. 

Grzyby są ciężkostrawne. Z tego powodu nie powinny ich jeść dzieci, osoby w podeszłym wieku i ludzie, którzy cierpią na choroby układy pokarmowego. Grzyby przed spożyciem należy przygotować. Jest wiele sposobów przygotowywania grzybów: suszenie, mrożenie, gotowanie, smażenie, marynowanie i duszenie.

Komu nie zaleca się jedzenia grzybówTVN24

Autorka/Autor:aw//mr

Źródło: mz.gov.pl;

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Nadchodzący weekend i początek tygodnia przyniosą wiele niebezpiecznych zjawisk - wynika z prognozy zagrożeń IMGW. Zdaniem synoptyków powinniśmy przygotować się na burze, ulewy oraz porywisty wiatr. W wielu regionach mogą zostać wydane pomarańczowe i żółte alarmy.

Kolejne niespokojne dni. IMGW może wydać pomarańczowe alarmy

Kolejne niespokojne dni. IMGW może wydać pomarańczowe alarmy

Źródło:
IMGW

W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

Źródło:
Reuters, Bold News, shqiptarja.com

Pogoda na jutro, czyli sobotę, 26.07. Zbliżająca się noc będzie dość pogodna. Na północy kraju mogą jednak pojawić się silne zamglenia i mgły. W ciągu dnia dominować będzie pochmurna aura z przelotnymi opadami deszczu. Niewykluczone są też burze. Termometry pokażą do 28 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota, 26.07. W nocy mogą pojawić się mgły

Pogoda na jutro - sobota, 26.07. W nocy mogą pojawić się mgły

Źródło:
tvnmeteo.pl

Powrót wilków do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone sprawił, że po raz pierwszy od 80 lat zaczęły rosnąć dawno niewidziane tam drzewa - donoszą amerykańscy naukowcy.

Do parku wróciły wilki, a wraz z nimi drzewa

Do parku wróciły wilki, a wraz z nimi drzewa

Źródło:
livescience.com

Po weekendzie czeka nas spore ochłodzenie. Wszystko za sprawą niżu genueńskiego, którzy przemieści się nad Europą Środkową. - Wędrując nad Polską, będzie przynosił duże opady - powiedział Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

Niż genueński i ujemna anomalia temperatury. Prognoza

Niż genueński i ujemna anomalia temperatury. Prognoza

Źródło:
TVN24

"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Źródło:
TVN24+

W nadchodzących dniach na niebie niemal cały czas będziemy oglądać chmury. Miejscami może ulewnie padać. Obniży się temperatura maksymalna.

Pogoda będzie przygnębiająca, a nawet niebezpieczna

Pogoda będzie przygnębiająca, a nawet niebezpieczna

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Źródło:
ENEX, 8sidor.se, PAP

W ostatnich dniach północne Włochy nawiedziły burze, które połamały wiele drzew, zalały ulice i pola i wywołały osuwiska. Strażacy otrzymali setki wezwań do interwencji.

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Źródło:
ENEX, oggitreviso.it

W piątek w Radżastanie w Indiach silne opady doprowadziły do zawalenia się dachu szkoły. Katastrofa budowlana doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci.

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Źródło:
Reuters, indianexpress.com

W piątek rano na popularnym wśród turystów kurorcie Mamaja na południowym wschodzie Rumunii obowiązywał zakaz pływania. Powodem wywieszenia czerwonej flagi nie były jednak wysokie fale i wzburzone morze, a gęsta mgła. Nad ranem widzialność na plaży wynosiła poniżej 20 metrów, co uniemożliwiało pracę ratowników.

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Źródło:
ENEX

Tajfun Co-May uderzył w piątek rano w Filipiny. Przyniósł ze sobą obfite opady deszczu, które doprowadziły do powodzi i osunięć ziemi. Jak podają lokalne władze, żywioł zmusił do ewakuacji tysiące osób.

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, vietnamplus.vn

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w piątek 25.07 SMS-owe ostrzeżenia przed prognozowanymi gwałtownymi burzami. Dostali je odbiorcy sieci komórkowych przebywający na terenie powiatu tatrzańskiego.

Alert RCB w Tatrach

Alert RCB w Tatrach

Źródło:
RCB

Ekolodzy odnaleźli na Barbadosie najmniejszego węża świata Tetracheilostoma carlae - przekazał brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na tamtejsze ministerstwo środowiska. Gatunek ten uznano za wymarły 20 lat temu.

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Źródło:
PAP, The Guardian

Pożary szaleją w południowej części Cypru. Jak podała lokalna policja, w wyniku żywiołu zginęły dwie osoby. W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się ognia, swoje samoloty gaśnicze skierowały na wyspę Egipt, Grecja, Hiszpania, Izrael, Jordania, Liban, Unia Europejska i Wielka Brytania.

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Morze Kaspijskie wysycha w alarmującym tempie. Poziom wody w akwenie spadł do najniższego poziomu w historii - podał w czwartek portal Times of Central Asia. Tafla wody znajduje się obecnie na wysokości niecałych 29 metrów poniżej poziomu morza.

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Źródło:
PAP, timesca.com

Pogoda na dziś, czyli na piątek 25.07. W ciągu dnia popada, a na termometrach zobaczymy maksymalnie 26 stopni. Niewykluczone są wyładowania atmosferyczne.

Pogoda na dziś - piątek, 25.07. Spadnie deszcz, może zagrzmieć

Pogoda na dziś - piątek, 25.07. Spadnie deszcz, może zagrzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W norweskim hrabstwie Trondelag temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymywała się przez 13 dni, bijąc poprzedni rekord sprzed 43 lat. Tak długiego gorącego okresu nie odnotowano odkąd prowadzone są pomiary meteorologiczne. Wyjątkowość zjawiska podkreślają zarówno lokalne władze, jak i naukowcy. I ostrzegają.

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, NRK

Część Danii zmaga się z ulewami i powodziami. Policja ewakuowała około 20 tysięcy osób z festiwalu muzycznego Gron Koncert. Wydano ostrzeżenia przed burzami i deszczem dla części kraju.

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Źródło:
Reuters, Vafo.dk

Tureccy strażacy już czwarty dzień walczą z pożarem, który wybuchł w prowincji Bilecik, położonej w północno-zachodniej części kraju. Walkę z żywiołem utrudniają silny wiatr i wysoka temperatura.

Kolejny dzień walki. "Największy pożar w historii"

Kolejny dzień walki. "Największy pożar w historii"

Źródło:
Reuters

Patrzyliśmy, jak rakieta wynosi Sławosza do góry i to było w takim samym stopniu piękne, co zatrważające - mówiła w "Faktach po Faktach" Aleksandra Uznańska-Wiśniewska, opisując chwile startu jej męża w kosmos. Sławosz Uznański-Wiśniewski, który 20 dni spędził poza Ziemią, przyznał zaś, że "troszeczkę odzwyczaił się" od błękitnej planety. I opisywał, jak wygląda proces powrotu do zdrowia.

Pożegnanie wzrokiem i moment "w takim samym stopniu piękny, co zatrważający"

Pożegnanie wzrokiem i moment "w takim samym stopniu piękny, co zatrważający"

Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił do Polski w czwartek po godzinie 11. Godzinę później, w towarzystwie szefów Polskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, spotkał się z dziennikarzami i osobami zgromadzonymi na warszawskim lotnisku. Następnie udał się do kancelarii premiera, gdzie po godzinie 14 rozpoczęła się konferencja po spotkaniu z Donaldem Tuskiem. O godzinie 19.30 polski astronauta będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24 i TVN24+.

"Pańska misja mogłaby mieć motto: warto marzyć"

"Pańska misja mogłaby mieć motto: warto marzyć"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już w Polsce. O to jak przebiegała jego podróż i co robił na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, polski astronauta pytany był przez zgromadzone na lotnisku Chopina dzieci. Chętnych do powitania członka załogi misji Axiom-4 nie brakowało.  

Sławosz Uznański-Wiśniewski powitany na lotnisku pytaniami od dzieci

Sławosz Uznański-Wiśniewski powitany na lotnisku pytaniami od dzieci

Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię po 20 dniach w kosmosie. Nawet tak krótka wizyta znacząco wpływa na organizm. O tym, jakie zmiany zachodzą w ciele człowieka po powrocie z warunków mikrograwitacji, i jak je odwrócić, opowiadał w TVN24 profesor Jędrzej Antosiewicz z Zakładu Bioenergetyki i Fizjologii Wysiłku Fizycznego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Co z organizmem po pobycie w kosmosie. "Niektóre funkcje mogą się poprawić"

Co z organizmem po pobycie w kosmosie. "Niektóre funkcje mogą się poprawić"

Źródło:
TVN24

W czerwcu doszło do wypadku na jeziorze w Kalifornii - wysokie fale wywróciły łódź, w wyniku czego zginęło osiem osób. Wstępny raport śledczych ujawnił ważne szczegóły tragedii.

Fale przewróciły łódź, zginęło osiem osób. Wstępny raport śledczych

Fale przewróciły łódź, zginęło osiem osób. Wstępny raport śledczych

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze wygłosił opinię doradczą, która może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych działań państw na rzecz walki ze zmianami klimatu. Choć opinia nie będzie prawnie wiążąca, stanie się ważnym punktem odniesienia dla setek toczących się procesów klimatycznych na całym świecie.

Trybunał w Hadze wydał opinię, która może pomóc "uniknąć szkód zagrażających ludzkości"

Trybunał w Hadze wydał opinię, która może pomóc "uniknąć szkód zagrażających ludzkości"

Źródło:
Reuters, Center for International Environmental Law, Al Jazeera

Fala upałów nawiedziła Włochy. Miejscami temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. W środę lokalne służby medyczne podały, że prawdopodobnie z powodu wysokiej temperatury na plażach w Apulii zmarło pięć osób.  

W dwa dni na plażach we Włoszech zmarło pięć osób  

W dwa dni na plażach we Włoszech zmarło pięć osób  

Źródło:
PAP, gazzetta.it

Trzecia w tym roku fala upałów ogarnęła Półwysep Bałkański. Wysoka temperatura powietrza w połączeniu ze skąpymi opadami deszczu spowodowały, że poziom wody w serbskim jeziorze Gruza jest alarmująco niski.

Jezioro wysycha. "Sytuacja jest alarmująca"

Jezioro wysycha. "Sytuacja jest alarmująca"

Źródło:
Reuters

Turystka została zaatakowana przez niedźwiedzia brunatnego na popularnym górskim szlaku na Alasce. Kobieta doznała obrażeń niezagrażających życiu i dzięki szybkiej akcji ratunkowej została ewakuowana do szpitala.

Niedźwiedź zaatakował kobietę. "Nie była w stanie chodzić"

Niedźwiedź zaatakował kobietę. "Nie była w stanie chodzić"

Źródło:
Anchorage Daily News