Muchomor czerwony – charakterystyka, właściwości. Czy jest trujący?

Źródło:
„Wielki atlas grzybów”
Poszukiwania grzybiarza w okolicach Chełmna
Poszukiwania grzybiarza w okolicach Chełmnatvn24
wideo 2/6
Poszukiwania grzybiarza w okolicach Chełmnatvn24

Muchomor czerwony (Amanita muscaria L.) to grzyb należący do rodziny muchomorowatych, który licznie występuje w polskich lasach oraz w lasach na całym świecie. Zwyczajowo nazywany jest również bedłka, muchomor prawdziwy, muchomor czerwony, muchorówka, muchotrutka, muszorka, muchoraj, muchojer, muchota oraz marymuch. Występuje w lasach iglastych i mieszanych, rzadziej w liściastych. Najczęściej można go spotkać pod brzozą brodawkowatą.

● Muchomor czerwony jest trującym grzybem, który wywołuje halucynacje, duszności i dolegliwości żołądkowe. ● Grzyb muchomor czerwony jest gatunkiem kosmopolitycznym, czyli o bardzo szerokim zasięgu występowania. ● Muchomor czerwony należy do rodziny muchomorowatych, w której występują także jadalne grzyby. ● Nalewka z muchomorów czerwonych ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, jednak można ją stosować jedynie zewnętrznie.

Grzyb muchomor - charakterystyka 

Budowa muchomora czerwonego przypomina wygięty ku górze parasol, gdyż u dorosłego osobnika trzon jest wysoki i dosyć wąski, a kapelusz rozłożysty, układający się w kształt miski. Młode okazy mają kulisty, potem półkulisty kapelusz, który docelowo może osiągnąć 20 centymetrów średnicy. Muchomor osiąga od 10 do 20 centymetrów wysokości, a w górnej części jego białego trzonu znajduje się pierścień, u dołu kulista podstawa. Cechą charakterystyczną tego grzyba jest czerwony, czasem pomarańczowy kolor kapelusza nakrapiany białymi łatkami. Łatki te to resztki osłony – błony otaczającej młody owocnik. Pod kapeluszem muchomora znajdują się białe lub bladożółte blaszki. Jego miąższ jest biały i kruchy, bezwonny o łagodnym smaku, nie zmienia koloru po uszkodzeniu.

>> Sprawdź też: Kiedy na grzyby? Kalendarz grzybiarza, sezon na grzybobranie

Muchomor czerwony - jadalny czy nie?

Wiele osób zastanawia się, czy muchomor jest jadalny. Niestety ten gatunek widnieje we wszystkich atlasach grzybów jako trujący. W miąższu muchomora prawdziwego zawarte są toksyczne substancje – m.in. kwas ibotenowy, muskaryna i muscymol. Zatrucie muchomorem czerwonym objawia się dusznościami, wymiotami i biegunką, a w częstych przypadkach halucynacjami. W średniej wielkości świeżym owocniku muchomora czerwonego (60-70 g) znajduje się do 70 mg kwasu ibotenowego, który odpowiada za halucynacje obejmujące poważne zaburzenia poczucia czasu i przestrzeni powodujące ogólną dezorientację. Objawy te ustępują zwykle po dwóch godzinach, kiedy to dochodzi do wprost niemożliwej do powstrzymania senności.

Muchomor czerwony nie powoduje raczej długotrwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych, a śmiertelne zatrucia występują niezwykle rzadko.

Grzyby trujące – jak je rozpoznać i odróżnić od jadalnych?

Czy wszystkie muchomory są trujące?

Choć muchomor czerwony jest trujący, to jednak posiada jadanych krewniaków. Do muchomorów jadalnych zaliczają się:

muchomor cesarski – to bardzo rzadko występujący grzyb, można go pomylić z muchomorem żółtawym lub czerwonym, gdyż posiada kapelusz o barwie pomarańczowej, czerwonej lub żółtej. Nie posiada jednak białych kropek bądź ma ich niewiele, a jego blaszki są koloru żółtego,

muchomor czerwieniejący zwany też muchomorem czerwonawym lub muchomorem krostowatym, surowy jest trujący. Wyglądem przypomina okazy silnie toksyczne, np. muchomora plamistego – ma kapelusz w kolorze brązowym lub czerwonym, który pokryty jest łatkami (przypominającymi zabarwienie kani),

muchomor mglejarka (muchomor pochwiasty lub muchomor szarawy) – ten gatunek grzyba również  nadaje się do spożycia wyłącznie po ugotowaniu. Muchomor ten posiada niewielki (zwykle do 12 centymetrów średnicy) kapelusz o zabarwieniu żółtym lub jasnobrązowym,

muchomor rdzawobrązowy (panienka) – kapelusz tego grzyba nie posiada śladów osłony i jest u młodych osobników jasnobrązowy, później pomarańczowobrązowy, na koniec czerwonobrązowy. Charakterystyczne dla muchomora rdzawobrązowego jest prążkowany kapelusz i jego brzeg,

muchomor twardawy znany również jako bedłka twardawa lub muchar twardawy – to muchomor podobny do trującego muchomora plamistego, posiada kapelusz w kolorze szarobrązowym. Jedyną cechą umożliwiającą odróżnienie go od trującego brata jest brak prążkowania na brzegach kapelusza.

Zaś muchomor plamisty i muchomor sromotnikowy należą do popularnych grzybów trujących.

Zatrucia grzybamiPAP

Muchomor czerwony – właściwości

Mimo że muchomor czerwony jest grzybem niejadalnym, nie oznacza to, że jest całkowicie bezużyteczny i nie można go stosować w innym celu niż spożycie. Doskonałym przykładem jest nalewka z muchomorów, którą wciera się w skórę w celu uśmierzenia bólu reumatycznego, zapalenia stawów, a także eliminowania miejscowego obrzęku, zatrzymania krwawienia i przyspieszenia gojenia się ran. Zwolennicy niekonwencjonalnych metod leczenia uważają, że można spożywać nalewkę z muchomora na raka, gdyż łagodzi ostre objawy leczenia onkologicznego.

Dawniej muchomor czerwony był stosowany jako trutka na muchy, stąd jego polska nazwa. Kawałki grzyba muchomora dodawano do mleka, co zwabiało owady. Po spożyciu takiej mikstury muchy padały, jednak nie ginęły, a były jedynie sparaliżowane. 

Na Syberii szamani palili suszone muchomory, by wprowadzić się w trans i móc kontaktować się z duszami zmarłych. Legenda głosi, że szamani, poza paleniem suszonych muchomorów czerwonych, wypijali mocz osób, które spożyły surowe grzyby trujące, gdyż nie chcieli się narażać na silne dolegliwości pokarmowe.

ZOBACZ TEŻ >> Borowik szatański – jak wygląda grzyb szatan i czy jest trujący?

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: „Wielki atlas grzybów”

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Weekend w części kraju będzie upalny. Miejscami temperatura sięgnie nawet 33 stopni Celsjusza. Pojawią się też burze z wiatrem sięgającym w porywach do 80 kilometrów na godzinę.

Pogoda na weekend: czeka nas uderzenie upału

Pogoda na weekend: czeka nas uderzenie upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na piątek 26.07. W nocy temperatura miejscami wyniesie zaledwie 11 stopni Celsjusza. Dzień przyniesie przeważnie małe i umiarkowane zachmurzenie, lokalnie może zagrzmieć.

Pogoda na jutro - piątek, 26.07. Nocą temperatura ledwie przekroczy 10 stopni

Pogoda na jutro - piątek, 26.07. Nocą temperatura ledwie przekroczy 10 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień szaleje w Parku Narodowym Jasper w Kanadzie. Ewakuowano z niego około 25 tysięcy osób - poinformował na konferencji prasowej Mike Ellis, przedstawiciel prowincji Alberta.

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CBC, Alberta Wildfire, BBC

W amerykańskim mieście New Gloucester w stanie Maine baribal przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z przymocowaną do niego kamerą. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu skradzionego urządzenia.

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Źródło:
Reuters

W czwartek u wybrzeży Manili zatonął filipiński tankowiec. W wyniku tego zdarzenia zginął jeden członek załogi. Na pokładzie znajdowało się 1,4 miliona litrów oleju opałowego. Jeśli całość ładunku przedostanie się do wody, może być to największa katastrofa ekologiczna w historii Filipin.

"Walka z czasem" u wybrzeży Filipin. Zginął członek załogi

"Walka z czasem" u wybrzeży Filipin. Zginął członek załogi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Utwór Missy Elliott został wysłany... na Wenus. NASA dokonała transmisji za pomocą anteny wchodzącej w skład sieci Deep Space Network. "The Rain (Supa Dupa Fly)" to pierwsza hip-hopowa piosenka, która trafiła w przestrzeń pozaziemską.

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Źródło:
PAP, NASA

Włochy przygotowują się na uderzenie antycyklonu afrykańskiego Charon. Przyniesie on kolejną falę upałów z temperaturą sięgającą 40 stopni w miastach. Atak gorąca, który miał trwać do końca lipca, będzie nękać kraj także w sierpniu.

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Źródło:
PAP, ilgiornale.it, milanopavia.news, ANSA

Do ponad 250 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osuwisk, które w poniedziałek zeszły w południowej Etiopii. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w katastrofie mogło zginąć dwa razy więcej osób. W rejonie trwają akcje poszukiwawcze oraz ewakuacja mieszkańców.

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Źródło:
Reuters, UN OCHA

Tajfun Gaemi przemieszcza się nad Tajwanem, niosąc za sobą burze, gwałtowne wichury i ulewne deszcze. Na wyspie zginęły co najmniej dwie osoby. Z powodu sztormu u wybrzeżu wyspy zatonął statek towarowy pod banderą Tanzanii. Trwa akcja poszukiwawcza załogi.

Gaemi szaleje na Tajwanie. Zatonął statek towarowy

Gaemi szaleje na Tajwanie. Zatonął statek towarowy

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Strażacy w Kalifornii walczą z kolejnym pożarem lasu, który wybuchł w środę w pobliżu miejscowości Chico. W obawie przed zagrożeniem życia lokalne władze ewakuowały mieszkańców.

Pożar opanowany w zaledwie trzech procentach, gaszenie może potrwać kilka dni

Pożar opanowany w zaledwie trzech procentach, gaszenie może potrwać kilka dni

Źródło:
Reuters, fire.ca.gov, San Franciso Chronicles

Waran z Komodo, największa współcześnie żyjąca jaszczurka, posiada cienką warstwę żelaza pokrywającą zęby - wynika z najnowszych badań. Zdaniem naukowców, ta dość nietypowa cecha pozwala mu skutecznie zabijać ofiary i zdobywać pożywienie.

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Źródło:
Nature, phys.org, The Guardian

Oceany stają się zbyt głośne dla zwierząt. Badania przeprowadzone przez australijskich naukowców wykazały, że dźwięki emitowane przez źródła antropogeniczne mogą zagłuszać naturalne odgłosy oceanu. Utrudnia to życie m.in. ostrygom, które mają problemy z kierowaniem się w optymalne miejsca do żerowania.

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Źródło:
University of Adelaide, EEA

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się sfotografować planetę, która nie była wcześniej obserwowana z Ziemi. Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba ich oczom ukazała się niezwykła egzoplaneta, sklasyfikowana jako super-Jowisz.

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Źródło:
PAP, mpia, National Geographic

Naukowcy opisali "nowe El Nino" - anomalię pogodową kształtującą pogodę na świecie. Pojawia się na Pacyfiku nieopodal Australii i ma wpływ na całą półkulę południową. Jak twierdzą badacze, odkrycie może pomóc w tworzeniu dokładniejszych modeli klimatycznych i prognozowaniu pogody.

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Źródło:
University of Reading, tvnmeteo.pl

Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się w środę w Pszczynie (województwo śląskie). Nagranie, na którym widać chmurę w kształcie leja zniżającą się ku ziemi, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

W środę przez Polskę przechodziły burze i intensywne opady deszczu. Woda dostała się do przejścia podziemnego na dworcu kolejowym w Gdyni. Ulewy spowodowały podtopienia i zalania także w innych miejscach w kraju.

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowych krajach Europy, ogarniętych 40-stopniowymi upałami, płoną lasy. W środę z powodu dużego pożaru ewakuowano ponad tysiąc turystów z ośrodka wakacyjnego we włoskiej Apulii. W jednej z gmin w Aragonii na północnym wschodzie Hiszpanii zagrożone tereny musiały opuścić dziesiątki osób, w tym goście hotelu.

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Poniedziałek 22 lipca to najcieplejszy dzień na świecie w historii pomiarów - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Tym samym dzień ten wyprzedził niedzielę 21 lipca, która zdobyła ten tytuł zaledwie wczoraj.

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Źródło:
Reuters

Humbak wyskoczył z wody, spadł na rufę łodzi motorowej i przewrócił ją wraz z załogą - do takiego zdarzenia doszło u wybrzeży amerykańskiego stanu New Hampshire. Całe zajście zostało uchwycone na nagraniu.

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Źródło:
ENEX, BBC, The Post Business Insider

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim, wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no