Najnowsze

Jak mrozić grzyby? Jak je przygotować i jak długo przechowywać?

Najnowsze

Purchawice olbrzymie w Nadleśnictwie Augustów
Purchawice olbrzymie w Nadleśnictwie AugustówLasy Państwowe
wideo 2/6

Mrożenie grzybów jest jedną z najlepszych metod ich przechowywania. Jak mrozić grzyby, aby móc się cieszyć ich smakiem? Podpowiadamy, które gatunki wybrać i jak przygotować je do mrożenia.

Pamiętaj - nie zbieraj grzybów, których nie znasz.

Nigdy nie zamrażaj wcześniej rozmrożonych grzybów.

Przed mrożeniem koniecznie porządnie oczyść grzyby.

Jak mrozić grzyby?

Trzeba pamiętać, że grzyby są ciężkostrawne i nie powinny ich jadać dzieci, osoby w podeszłym wieku i chorzy wymagający lekkostrawnej diety.

Najlepiej zbierać grzyby do wiklinowego kosza lub przewiewnych łubianek, dzięki czemu się nie pogniotą i będą miały dostęp do powietrza. Nieodpowiednie są plastikowe siatki i plastikowe naczynia, które sprawiają, że grzyby się zaparzają i psują.

Podczas zbierania grzybów trzeba też pamiętać o tym, że część grzybów jest trująca, niektóre są wręcz śmiertelnie trujące. Dlatego podkreśla się, żeby nie zbierać grzybów, których się nie zna.

SPRAWDŹ: Grzyby trujące – jak je rozpoznać i odróżnić od jadalnych?

Po przyniesieniu grzybów do domu należy - w zależności od gatunku - przyrządzić grzyby w odpowiedni sposób. Trzeba to zrobić szybko (najlepiej w ciągu kilku godzin), żeby nie zdążyły się zepsuć. Najczęstsze metody to duszenie, smażenie, gotowanie, blanszowanie, suszenie, marynowanie i mrożenie.

Które grzyby wybrać do mrożenia?

Nie wszystkie grzyby nadają się do mrożenia. Przede wszystkim należy odrzucić te, które są miękkie lub robaczywe. Do mrożenia idealne będą okazy o elastycznej, zwartej strukturze i miąższu. Będą to przede wszystkim:

- prawdziwki, - kurki, - rydze, - maślaki, - podgrzybki, - borowiki - kozaki.

Jak przygotować grzyby do mrożenia?

Pierwszym krokiem przed zamrożeniem grzybów będzie oczyszczenie wszystkich okazów.

Oczyszczanie grzybów krok po kroku:

1. Załóż na dłonie rękawiczki ochronne. 2. Przepłucz grzyby pod bieżącą wodą. 3. Zanieczyszczenia, które zostaną na grzybach po myciu, zeskrob nożem lub usuń na przykład pędzelkiem. 4. Delikatnie, ale dokładnie, osusz grzyby ściereczką. Możesz je też wystawić na słońce. Pamiętaj, że przed mrożeniem grzyby powinny być całkiem suche. 5. Obetnij spód trzonka i pozbądź się brzydkich miejsc.

Po oczyszczeniu większe grzyby warto pokroić na mniejsze części. Możesz też od razu pokroić je na przykład w kostkę lub plastry, dzięki czemu po wyjęciu z zamrażarki będą od razu gotowe do przyrządzania potrawy. Jeżeli jednak nie chcesz kroić grzybów, pamiętaj, że po zamrożeniu surowych okazów, zwłaszcza tych blaszkowych, mogą się połamać.

Jak mrozić kurki i rydze, żeby nie były gorzkie? Najlepiej jest je wcześniej poddusić. Pokrojone grzyby należy podlać wodą, posolić i dusić do momentu aż zmiękną. Maślaki przed mrożeniem należy natomiast obrać ze skórki.

Grzyby przed mrożeniem można również podsmażyć na klarowanym maśle.

Jak zamrozić grzyby leśne?

Grzyby, które wcześniej poddane zostały obróbce cieplnej, po wystudzeniu należy zapakować do pojemników lub woreczków strunowych. Opakowanie powinno być szczelnie zamknięte.

Włóż do jednego opakowania taką ilość grzybów, żeby być w stanie je zjeść na raz. Raz mrożonych grzybów nie można mrozić kolejny raz.

Napisz na opakowaniu, jakie dokładnie grzyby zostały zamrożone i kiedy zostały włożone do zamrażarki.

Mrożone grzyby – jak długo można przechowywać?

Surowe grzyby można przechowywać w zamrażarce pół roku. Okazy, które zostały poddane obróbce termicznej, mogą być mrożone dłużej - do kolejnego sezonu. Jak wykorzystać mrożone grzyby? Możemy przygotować z nich m.in. zupę, aromatyczne sosy czy farsz do pierogów.

Autor: aw / Źródło: Lasy Państwowe, encyklopedialesna.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości