Prezydent Władimir Putin zatwierdził porozumienie z separatystyczną Osetią Południową o przyłączeniu niektórych oddziałów tamtejszych wojsk do sił zbrojnych Rosji – podały rosyjskie agencje. Decyzję tę skrytykowały władze w Tbilisi.
Rozporządzenie Władimira Putina zostało opublikowane na oficjalnym portalu informacji prawnej Rosji. Wcześniej decyzję o przyłączeniu wojsk separatystycznej Osetii Południowej do sił zbrojnych Rosji podjął rząd Dmitrija Miedwiediewa.
Jak podaje agencja RIA Nowosti, prezydent zlecił Ministerstwu Obrony oraz Ministerstwu Spraw Zagranicznych przeprowadzenie dodatkowych rozmów z Cchinwali (stolicą Osetii Południowej) dotyczących realizacji porozumienia.
"Zmęczenie Moskwy"
"Umowa przewiduje, że przy zawieraniu kontraktu z armią rosyjską obywatele Osetii Południowej zostaną zwolnieni ze służby wojskowej w tym regionie" – napisał portal BBC.
Portal bbc.com przypomniał, że w 2010 roku armia Osetii Południowej liczyła ponad 1200 żołnierzy. Około 15 tysięcy wojskowych znajdowało się w rezerwie.
- Rosja jest już zmęczona przymykaniem oczu na to, w jaki sposób są wydawane (rosyjskie - red.) pieniądze, przeznaczone na wsparcie i rozwój wojsk Osetii Południowej i wsparcie całej tej republiki w ogóle - wyjaśnił decyzję władz na Kremlu szef Narodowego Instytutu Strategii w Moskwie Michaił Remizow.
Po wojnie na Kaukazie
W rosyjskiej bazie wojskowej w Osetii Południowej stacjonują cztery tysiące żołnierzy. Po wojnie Rosji z Gruzją o tę separatystyczną republikę w 2008 roku władze na Kremlu uznały niepodległość Osetii Południowej i wzmocniły w tym regionie swoją obecność militarną.
W odpowiedzi na informacje rosyjskich mediów urząd gruzińskiego ministra do spraw pojednania i jedności obywatelskiej opublikował komunikat, w którym potępił decyzję o wchodzeniu – jak określono – "bandyckich ugrupowań reżimu w Cchinwali" do składu sił zbrojnych Rosji.
"Decyzja ta świadczy o kontynuacji procesu zmierzającego do aneksji terytorium Osetii Południowej, który rozpoczął się jeszcze w 2008 roku" – cytuje fragment oświadczenia gruziński portal informacyjny apsny.ge.
Gruzja straciła kontrolę nad Osetią Południową w 1992 roku. Jak poinformował wcześniej portal Radio Swoboda, przywódcy nieuznanej na arenie międzynarodowej republiki wielokrotnie deklarowali chęć przyłączenia się do Rosji.
Autor: tas/adso / Źródło: RIA Nowosti, apsny.ge, bbc.com
Źródło zdjęcia głównego: mil.ru