Gruzja

Gruzja

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili skrytykowała we wtorek postępowanie Rady Europy wobec Rosji jako zbyt łagodne. Występując na posiedzeniu plenarnym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu, zarzuciła Moskwie łamanie zobowiązań członka tego gremium.

Rezygnuję ze swych pełnomocnictw prezydenta i czynię tak w imię zachowania stabilności w kraju - poinformował w niedzielę prezydent separatystycznej Abchazji Raul Chadżymba. Nie wykluczył, że wystartuje w wyborach prezydenckich, jeśli zostaną one powtórzone. W kraju trwają protesty przeciwników władz.

Gruzini domagają się wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Około 20 tysięcy ludzi zebrało się niedzielę w centrum Tbilisi na antyrządowych demonstracjach. Niezadowolenie jest związane z nieuchwaleniem przez parlament zmiany ordynacji wyborczej z mieszanej na proporcjonalną. - Nie pozwolimy temu parlamentowi pracować - powiedział Gigi Ugulawa, lider opozycyjnej partii Europejska Gruzja.

Kontrowersyjny polityk i były szef MSW Giorgi Gacharia został premierem Gruzji. W niedzielę jego nominację zatwierdził gruziński parlament. Kandydatura Gacharii, uznawanego przez opozycję za "człowieka Moskwy w Gruzji", wywołała w kraju protesty.

Raul Chadżymba, w przeszłości wiceprezydent, premier i minister obrony nieuznawanej przez społeczność międzynarodową separatystycznej Abchazji w granicach Gruzji, wygrał drugą turę wyborów prezydenckich. Pokonał przewodniczącego opozycyjnej partii Amcahara Alhasa Kwicinję, który zamierza zaskarżyć wyniki wyborów.

Raul Chadżymba i Alhas Kwicinja weszli do II tury wyborów prezydenckich samozwańczej republiki Abchazji na terytorium Gruzji. Dotychczasowy przywódca Abchazji i przewodniczący opozycyjnej partii Amcahara zmierzą się w drugiej turze 8 września. Do zwycięstwa w I turze potrzebne było poparcie ponad 50 proc. głosujących. Startowało w niej 9 osób. Kilkanaście państw, w tym Polska, wydały oświadczenie o nieuznawaniu wyników i poparciu dla integralności terytorialnej Gruzji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski wyraziło w piątek zaniepokojenie w związku ze wznowionym procesem "borderyzacji" nieuznawanej przez społeczność międzynarodową separatystycznej Osetii Południowej. Resort dyplomacji wezwał Rosję do "natychmiastowego zaprzestania nielegalnych działań przeciwko Gruzji".