Reakcja USA na wydarzenia w Izraelu. "Poleciłem dokonanie serii dodatkowych posunięć"

Źródło:
PAP
Testy systemu antyrakietowego THAAD
Testy systemu antyrakietowego THAADMDA (nagranie częściowo bez dźwięku)
wideo 2/8
Testy systemu antyrakietowego THAADMDA (nagranie częściowo bez dźwięku)

USA skierują na Bliski Wschód dodatkowe systemy obrony powietrznej THAAD i Patriot - poinformował w sobotę szef Pentagonu Lloyd Austin. Ma to być reakcja na ostatnie ataki na amerykańskich żołnierzy w tym regionie i wojnę Izraela z Hamasem. Agencja Reutera donosi w niedzielę o ostrzale bazy sił lotniczych Ain al-Asad na zachodzie Iraku, w której stacjonują zagraniczne kontyngenty wojska, w tym siły USA.

"Po dogłębnych dyskusjach z prezydentem Bidenem na temat ostatnich działań eskalacyjnych Iranu i jego zastępczych sił w całym regionie Bliskiego Wschodu, poleciłem dzisiaj dokonanie serii dodatkowych posunięć aby wzmocnić nasze pozycje obronne w tym regionie" - głosi oświadczenie sekretarza obrony Lloyda Austina.

Wyrzutnie systemu PatriotTwitter/@mblaszczak

Posunięcia te obejmują - jak sprecyzował - wysłanie na Bliski Wschód systemu obrony powietrznej THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) i dodatkowych batalionów systemów obrony powietrznej Patriot. Ponadto, jak poinformował Austin, dodatkowi żołnierze zyskali status "gotowych do rozmieszczenia", chociaż nie ujawnił ich liczby. Pentagon wcześniej nadał taki status około 2 tysiącom żołnierzy.

System THAADU.S. Army

Systemy Patriot uważane są za najbardziej zaawansowane w amerykańskim arsenale obrony powietrznej. Ubiegają się o nie liczni sojusznicy USA. System THAAD wyposażony jest w silny radar zdolny penetrować duże obszary przestrzeni powietrznej przeciwnika.

Amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej THAAD i AegisReuters

Iracka baza, w której stacjonują Amerykanie zaatakowana rakietami

Agencja Reutera donosi w niedzielę, że baza sił lotniczych Ain al-Asad na zachodzie Iraku, w której stacjonują zagraniczne kontyngenty wojska, w tym siły USA, została w niedzielę ponownie zaatakowana rakietami. Wewnątrz garnizonu słyszano eksplozję - podaje agencja, powołując się na źródła wojskowe.

W sobotę systemy obrony powietrznej bazy Ain al-Asad zestrzeliły nad nią dwa bezzałogowce, a w czwartek wieczorem garnizon został zaatakowany dronami i rakietami.

CZYTAJ WIĘCEJ: Izraelska armia: zintensyfikujemy ataki na Strefę Gazy

Reuters przypomina, że siły USA są w podwyższonej gotowości z powodu aktywności wspieranych przez Iran ugrupowań podczas wojny Izraela z Hamasem w Strefie Gazy.

7 października bojownicy Hamasu przedarli się przez bariery otaczające Strefę Gazy i zabili w izraelskich miastach i kibucach 1400 osób. W odwecie Izrael zaatakował Gazę z powietrza, wprowadził jej blokadę i przygotowuje się do ofensywy lądowej. Władze palestyńskie twierdzą, że w enklawie zginęło ponad 4000 osób. Według szacunków ONZ ponad milion osób straciło dach nad głową.

Amerykański projekt rezolucji RB ONZ w sprawie Izraela

Stany Zjednoczone przygotowały w sobotę projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potwierdzającej, że Izrael ma prawo do samoobrony. Dokument, do którego dotarł Reuters, wzywa do ochrony ludności cywilnej, w tym osób próbujących dostać się w bezpieczne miejsce. Podkreśla, że państwa muszą przestrzegać prawa międzynarodowego w reakcji na "ataki terrorystyczne" i apeluje o "ciągłą, wystarczającą i niezakłóconą pomoc dla Strefy Gazy":.

Dokument nie przewiduje przerwy w walkach ani rozejmu. Wzywa natomiast wszystkie państwa, aby spróbowały powstrzymać "przemoc w Gazie lub jej rozprzestrzenianie się na inne obszary w regionie, w tym poprzez żądanie natychmiastowego zaprzestania przez Hamas i inne ugrupowania zbrojne wszelkich ataków".

CZYTAJ WIĘCEJ: Media: terroryści z Hamasu ukryli się na pustyni w Izraelu, by przeprowadzać kolejne ataki

Od Iranu amerykański projekt żąda "zaprzestania wysyłania broni do grup zagrażających pokojowi i bezpieczeństwu w całym regionie, w tym Hamasowi".

Według Reutersa nie jest jasne, czy i kiedy USA planują poddać projekt pod głosowanie. Aby rezolucja została przyjęta, potrzeba głosów co najmniej dziewięciu członków Rady Bezpieczeństwa i nie zgłoszenia weta przez nikogo z jej pięciu stałych członków (USA, Chiny, Rosja, Francja i Wielka Brytania).

Jak przypomina Reuters Stany Zjednoczone w środę zawetowały przygotowany przez Brazylię projekt, który wzywał do “humanitarnych przerw” w walkach między Izraelem a palestyńskim Hamasem. Miałoby to umożliwić dostarczanie pomocy humanitarnej do Gazy.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield wyraziła rozczarowanie, że brazylijski projekt nie wspomniał o prawie Izraela do samoobrony. Uzasadniła weto potrzebą poświęcenia więcej czasu na działania dyplomatyczne.

Autorka/Autor:momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@mblaszczak