Iran

Iran

Około połowa z 14 tysięcy chętnych na irańskich parlamentarzystów rozpoczęła w czwartek swoje kampanie wyborcze. Pozostałe 7 tysięcy kandydatów, głównie o poglądach reformatorskich i umiarkowanych, wykluczyła Rada Strażników Konstytucji. Wybory parlamentarne w Iranie odbędą się w cieniu napięć ze Stanami Zjednoczonymi.

Iran w niedzielę zaprezentował nowy pocisk balistyczny krótkiego zasięgu Raad-500. Jak zauważyła agencja Reutera, Teheran pokazał nowy system w czasie wzmożonego napięcia w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi.

Ambasador Wielkiej Brytanii w Teheranie Robert Macaire wrócił w piątek do Iranu. Opuścił ten kraj 15 stycznia po tym, gdy został zatrzymany pod zarzutem "podżegania do buntu". Spekulowano wówczas, że zostanie wydalony na stałe.

Ajatollah Ali Chamenei podczas przemówienia w Teheranie w środę odniósł się do amerykańskiego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu. Ocenił, że jest on "nienawistny" i "na pewno nie przyniesie żadnego rezultatu".

Na trasie widać błyski, jak z rakiety. Coś takiego powinno tam być? - pytał obsługę kontroli lotu w Teheranie pilot samolotu linii Aseman Airlines w dniu, w którym nad stolicą Iranu zestrzelony został boeing Ukraine International Airlines. W związku z opublikowaniem w ukraińskich mediach tego materiału irańska Organizacja Lotnictwa Cywilnego zapowiedziała, że Teheran nie będzie już dzielił się z Kijowem dowodami ze śledztwa.

Ukraina chce otrzymać czarne skrzynki zestrzelonego pod Teheranem samolotu pasażerskiego bez względu na zaproszenie przez Iran ukraińskich ekspertów do wspólnego odczytania zapisów. - Chcemy wziąć te czarne skrzynki - podkreślił prezydent Wołodymyr Zełenski.

Rząd Szwajcarii uruchomił nowy system płatności, który pozwoli wesprzeć pomoc humanitarną dla Irańczyków i jednocześnie uniknąć amerykańskich sankcji. W pierwszej kolejności pomoc otrzymają osoby cierpiące na nowotwory oraz osoby po przeszczepach.