Iran

Iran

Zakaz podróżowania między miastami wprowadzony w obawie przed drugą falą zakażeń koronawirusem zaczął obowiązywać w czwartek w Iranie.

Unia Europejska wyciąga pomocną dłoń ku Iranowi, najbardziej dotkniętego pandemią państwa na Bliskim Wschodzie. Opiewający na 20 milionów euro gest musi być poprowadzony uważnie z uwagi na amerykańskie sankcje wymierzone w Iran. W kraju tym zmarło ponad 1800 osób zakażonych koronawirusem.

Irańska agencja Tasnin podała w czwartek, że Ali Akbar Welajati, czołowy doradca najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu Alego Chameneia, został zakażony koronawirusem. 74-letni polityk został poddany kwarantannie. Z kolei około 70 irańskich lekarzy, którzy mieszkają w Europie i USA, oskarżyło w liście wysłanym do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rząd w Teheranie, iż ukrywa rzeczywisty zasięg epidemii koronawirusa.

O blisko 800 przypadków zwiększył się bilans potwierdzonych zakażeń koronawirusem we Włoszech. Wzrosła także liczba zgonów. Najwięcej zainfekowanych i ofiar śmiertelnych odnotowano w Lombardii na północny kraju. Także w Wielkiej Brytanii i Francji zanotowano największy dobowy wzrost liczby osób zakażonych SARS-CoV-2. Jak świat walczy z koronawirusem?

Stany Zjednoczone zaoferowały pomoc w walce z epidemią koronawirusa Iranowi - przekazał sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Podał jednak w wątpliwość wiarygodność płynących z Teheranu informacji na temat osób zainfekowanych i zgonów w tym kraju.

Unijna dyplomacja poinformowała w poniedziałek, że przedstawiciele Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji, Chin, Unii Europejskiej i Iranu spotkają się w środę w Wiedniu, żeby rozmawiać na temat możliwości utrzymania porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

W wyborach parlamentarnych w Iranie wzięło udział 42,5 procent uprawnionych do głosowania obywateli - poinformował w niedzielę na konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Abdolreza Rahmani Fazli. To najniższa frekwencja od czasów rewolucji islamskiej w 1979 roku. Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei jako przyczynę niskiego wyniku wskazał "negatywną propagandę" o koronawirusie.

Turcja zamknęła granicę z Iranem i wstrzymała loty z tego kraju. Podobne ograniczenia wprowadziły też Irak, Afganistan i Pakistan po tym, gdy w Iranie potwierdzono 43 przypadki nowego koronawirusa. Rzecznik irańskiego ministerstwa zdrowia Kianusz Dżahanpur poinformował w niedzielę, że liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa SARS-CoV-2 wzrosła do ośmiu. W poniedziałek irańska agencja ISNA, powołując się na ministerstwo zdrowia, podała, że odnotowano kolejne cztery ofiary śmiertelne.