Atak Rosji na Ukrainę - relacja. Ukraińska prokuratura: Rosjanie użyli zakazanej amunicji kasetowej

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Ukraińska prokuratura: wojska rosyjskie użyły amunicji kasetowej w obwodzie dniepropietrowskim
Ukraińska prokuratura: wojska rosyjskie użyły amunicji kasetowej w obwodzie dniepropietrowskimTVN24
wideo 2/35
Ukraińska prokuratura: wojska rosyjskie użyły amunicji kasetowej w obwodzie dniepropietrowskimTVN24

Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Siły zbrojne Rosji przeprowadziły w niedzielę atak rakietowy w obwodzie dniepropietrowskim - podało biuro prokuratora generalnego Ukrainy, na które powołuje się agencja Interfax-Ukraina. Jak poinformowano, rakieta była "uzbrojona w zakazaną amunicję kasetową". Natomiast prezydent Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu rosyjskim dziennikarzom, w tym mediom niezależnym, w którym mówił między innymi o celach Ukrainy i spotkaniu z Władimirem Putinem. W tvn24.pl relacjonujemy sytuację na Ukrainie.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

> NATO nigdy nie było bardziej zjednoczone, niż jest dzisiaj - powiedział prezydent USA Joe Biden na konferencji po nadzwyczajnym szczycie NATO. Amerykański przywódca, kóry przebywa z wizytą w Europie, ogłosił nowy pakiet pomocy humanitarnej dla Ukrainy i innych dotkniętych wojną krajów oraz plan przyjęcia do 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy.

> Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała we wpisie na Facebooku, że 12 dziennikarzy zginęło w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Podkreśliła, że wobec co najmniej 56 przedstawicieli mediów dopuszczono się przestępstw.

> Na północną część Lwowa spadły rosyjskie rakiety. Pięć osób zostało rannych - poinformowały miejscowe władze. Wieczorem mer miasta Andrij Sadowy podał, że we Lwowie doszło do kolejnego ataku rakietowego. Szef obwodu lwowskiego Maksym Kozycki poinformował o "trzech dużych eksplozjach".

> Władze oblężonego Mariupola błagają o pomoc i przekazują, że mieszkańcy umierają z głodu. Wcześniej ukraiński Sztab Generalny Sił Zbrojnych podał, że kierownictwo wojskowe Rosji przerzuca żołnierzy i uzbrojenie na Białoruś oraz okupowany Półwysep Krymski. Według Ukraińców, celem ma być przygotowanie, a następnie przeprowadzenie operacji okrążenia Kijowa

> Ukraińscy wojskowi i władze informują o kolejnych stratach dla rosyjskiego wojska. Na wysokości obwodu charkowskiego na wschodzie kraju miał zostać zestrzelony wielozadaniowy bombowiec Su-34. Szef obwodu tego dnia przekazał także, że Rosjanie ostrzelali własne pozycje, likwidując "dużą liczbę żołnierzy i sprzętu". 

> Prezydent USA Joe Biden był z dwudniową wizytą w Polsce.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 23:54

  Rosja uważa niechęć zachodnich partnerów do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Ukrainą za słabość demokracji i pobłażliwość, a im dłużej Zachód się waha, tym bardziej bezczelna stanie się dyktatura - oświadczył w niedzielę na Telegramie szef biura kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

 • 23:53

  Iryna Wereszczuk, wicepremier i minister ds. reintegracji czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, zwróciła się z w niedzielę do Rady Bezpieczeństwa ONZ o natychmiastowe kroki w celu demilitaryzacji Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia i powołanie tam specjalnej misji ONZ - podała agencja Ukrinform.

 • 23:50

  Żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - Olena - zwróciła się w niedzielę na Facebooku do społeczności międzynarodowej, aby "nie przyzwyczajała się do wojny na Ukrainie. "W XXI wieku Europa nie może przyzwyczaić się do wojny, do tego, że dzieci zasypiają przy odgłosie pocisków i nie wiedzą, czy jutro będą żyły" - napisała. "Każdy dzień na wojnie jest jak całe życie" - oświadczyła Zełenska. "Nie można przyzwyczaić się do masowych grobów, w które zamieniają się spokojne miasta. Wojna na Ukrainie to wojna na progu waszego domu. Pozostańcie po stronie pokoju i ludzkości. Wtedy zwycięstwo Ukrainy będzie waszym zwycięstwem!" - dodała.

 • 23:44

  Zniszczenie przez wojska ukraińskie rosyjskiego okrętu desantowego "Saratow" prawdopodobnie podważy pewność rosyjskiej marynarki wojennej w kwestii prowadzenia operacji w pobliżu wybrzeży Ukrainy - oceniło w niedzielę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony. "Rosja utrzymuje odległą blokadę ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego, skutecznie odcinając Ukrainę od międzynarodowego handlu morskiego. Rosyjskie siły morskie kontynuują także sporadyczne ataki rakietowe na cele na terenie Ukrainy. Zniszczenie okrętu desantowego 'Saratow' w Berdiańsku prawdopodobnie podważy pewność rosyjskiej marynarki wojennej w kwestii prowadzenia w przyszłości operacji w pobliżu wybrzeży Ukrainy" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. O zniszczeniu należącego do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej okrętu desantowego "Saratow" ukraiński sztab generalny poinformował w czwartek.

 • 23:33

  Kanclerz Olaf Scholz powiedział w niedzielę w wywiadzie dla publicznego nadawcy ARD, że Niemcy "robią wszystko, co w ich mocy i co możliwe (...), aby pomóc Ukrainie, włącznie z dostarczaniem broni". Dodał, że Berlin zakłada, iż w wojnie zginęło ponad 10 tysięcy rosyjskich żołnierzy.

 • 22:29

  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem podkreślił znaczenie zawieszenia broni na Ukrainie - podała agencja Reutera, powołując się na komunikat biura tureckiego prezydenta. "Erdogan podkreślił znaczenie zawieszenia broni pomiędzy Ukrainą i Rosją, zaprowadzenie pokoju i poprawę warunków humanitarnych w regionie" - napisano. Przywódcy zgodzili się również na przeprowadzenie kolejnej rundy negocjacji delegacji ukraińskiej i rosyjskiej w Stambule.

 • 22:28

  W poniedziałek ewakuowani będą nadal cywile z kierunku Mariupola; w obwodzie sumskim zostaną otworzone nowe korytarze humanitarne - poinformowała na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. "Dzisiaj otwarto dwa korytarze humanitarne dla obwodów donieckiego i ługańskiego; w sumie ewakuowano 1100 osób" - podała Wereszczuk. Wicepremier Ukrainy zapowiedziała, że jutro planowane jest kontynuowanie prac nad ewakuacją cywilów z kierunku Mariupola oraz uruchomienie korytarzy w obwodzie sumskim. "Wciąż pracujemy nad porozumieniami otwierającymi dodatkowe obszary korytarzy humanitarnych" - dodała Wereszczuk.

 • 22:19

  O wybuchach, które słychać było w Chersoniu, Żytomierzu, Humaniu, Charkowie i Równem, poinformował w Telegramie portal zn.ua. Wcześniej wybuchy w Łucku potwierdziły lokalne władze. Portal Ukraińska Prawda informuje również o wybuchach w Kijowie.

 • 21:57
 • 21:56

  Do 72 tysięcy wzrosła liczba uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przybyli do Włoch - podało MSW w Rzymie. Napływ uchodźców zmniejsza się. Wkrótce ma rozpocząć się przyznawanie zasiłków dla nich oraz dla rodzin, które ich przyjmują.

 • 21:47

  Informację o wybuchach w Łucku potwierdził mer miasta Ihor Poliszczuk – podaje agencja UNIAN. Wcześniej o tym, że w mieście słychać było eksplozję, poinformowały media. - Proszę nie publikować fotografii i nagrań wybuchów oraz innych informacji - zaapelował Poliszczuk na Facebooku. Poprosił też mieszkańców o pozostanie w ukryciu.

 • 21:23

  W Łucku w obwodzie wołyńskim słychać było wybuch – informuje w Telegramie telewizja Espreso. Wcześniej w wielu obwodach kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

 • 21:22

  W niedzielę wieczorem alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w wielu ukraińskich obwodach, w tym na zachodzie kraju – wynika z informacji agencji Ukrinform w Telegramie. Alarmy ogłoszono w Kijowie i obwodzie kijowskim, a także m.in. w obwodach rówieńskim, zakarpackim, odeskim, lwowskim, iwano-frankowskim, charkowskim, czerkaskim, winnickim, czernihowskim, połtawskim.

 • 20:50

  Widok wnętrza zniszczonego budynku charkowskiej administracji (27.03.2022)

 • 20:31

  Rosyjskie wojska militaryzują rejon Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu – podaje w niedzielę w komunikacie operacyjnym sztab generalny ukraińskiej armii. Do Czarnobyla, który leży niecałe 20 km od elektrowni, są przewożone z Białorusi dziesiątki ton amunicji i rakiet.

  Według informacji przekazanej przez sztab, trasa transportu materiałów wybuchowych przebiega z białoruskiej Narowli przez miasto Prypeć oraz w odległości kilkuset metrów od powłoki ochronnej zniszczonego wybuchem w 1986 r. czwartego reaktora elektrowni.

 • 20:09

  W ciągu 12 dni do Zaporoża dotarło 46 575 uchodźców, wśród nich jest 12 512 dzieci – podały w niedzielę wieczorem władze Zaporoża, które cytuje agencja Interfax-Ukraina.

  W ciągu ostatniej doby do miasta dotarło ponad 6,5 tys. osób.

  Do Zaporoża ewakuują się m.in. mieszkańcy oblężonego Mariupola, którym udało się wydostać z miasta.

 • 19:41

  Zełenski: Układ z Rosją możliwy tylko w przypadku wycofania wojsk.

 • 19:38

  - Dziś, w ciągu tego miesiąca, doszło do globalnego, historycznego, kulturowego rozłamu. To nie tylko wojna. Myślę, że jest o wiele gorzej - powiedział w rozmowie z rosyjskimi mediami prezydent Wołodymyr Zełenski.

 • 19:31

  Zełenski w wywiadzie dla mediów rosyjskich: Naszym celem jest maksymalne zmniejszenie liczby ofiar i czasu trwania wojny.

 • 19:24

  W trakcie kolejnej rundy rozmów przedstawicieli Ukrainy i Rosji przez łącze wideo zapadła decyzja o przeprowadzeniu spotkania dwóch delegacji "na żywo" w Turcji w dniach 28-30 marca – poinformował w niedzielę Dawyd Arachamia, deputowany i jeden z członków ukraińskiej delegacji.

 • 19:20

  Zełenski w wywiadzie dla mediów rosyjskich: Putin powinien spotkać się ze mną, gdziekolwiek poza Rosją, Ukrainą i Białorusią.

 • 18:48

  Stany Zjednoczone popierają "ważne wysiłki dyplomatyczne" premiera Izraela Naftalego Beneta, by położyć kres rosyjskiej agresji na Ukrainę - oświadczył w niedzielę amerykański sekretarz stanu Antony Blinken po rozmowie z szefem izraelskiego rządu w Jerozolimie.

 • 18:34

  Szefowie MSW Polski i Niemiec zaapelowali do Komisji Europejskiej o stworzenie bezpiecznego systemu transportu dla uchodźców z Ukrainy do innych państw Unii Europejskiej oraz o zapewnienie możliwości finansowania kosztów recepcyjnych ponoszonych przez najbardziej obciążone państwa - poinformował wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

 • 18:28

  Relacja Mateusza Lachowskiego na temat sytuacji w Ukrainie

 • 18:20

  Kobieta przechodzi obok fortyfikacji z opon w Zaporożu (26.03.2022)

 • 18:05

  W sobotę wojska rosyjskie wystrzeliły w kierunku Ukrainy około 70 rakiet, z których większość została zestrzelona przez armię ukraińską - podała w niedzielę Ukraińska Prawda, powołując się na rosyjski portal śledczy Insider.

  Zdaniem dziennikarzy portalu, siły rosyjskie wystrzeliły jednocześnie 52 pociski rakietowe z okrętów Floty Czarnomorskiej oraz co najmniej 18 - z terytorium Białorusi. "To rekordowa liczba pocisków, które Rosja wystrzeliła jednocześnie" - podano.

  Dodano, że ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej zestrzeliły większość z nich, jednak osiem pocisków dotarło do celu.

  Insider oszacował, że całkowity koszt produkcji wystrzelonych w sobotę rakiet wynosi 340 mln dolarów. Po doliczeniu kosztów ich transportu kwota ta - zdaniem dziennikarzy - sięga nawet 500 mln USD.

 • 17:54

  Głównym celem rosyjskich działań zbrojnych jest otoczenie sił ukraińskich na południowym wschodzie kraju – poinformował w niedzielę Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Przekazał również, że na niektórych odcinkach wojska ukraińskie przeszły do "niewielkich, ale jednak – kontrataków".

 • 17:51

  Zdjęcia amunicji kasetowej, którą mieli wystrzelić Rosjanie, opublikowało MSW Ukrainy na Twitterze.

 • 17:40

  Siły zbrojne Rosji przeprowadziły w niedzielę atak rakietowy z użyciem zakazanej amunicji kasetowej w obwodzie dniepropietrowskim – poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Informuje o tym agencja Interfax-Ukraina.

  Jak poinformowano, zaatakowana została miejscowość w rejonie krzyworoskim w obwodzie dniepropietrowskim. Rosyjskie siły zbrojne użyły systemu rakietowego Tornado-S.

  "Rakieta była uzbrojona w zakazaną amunicję kasetową" – podano.

  Informacje o zniszczeniach i ewentualnych ofiarach są w trakcie ustalania. "W danej lokalizacji nie ma żadnych obiektów wojskowych" – zaznaczono. Poinformowano o wszczęciu postępowania karnego.

  Ukraińska prokuratura: wojska rosyjskie użyły amunicji kasetowej w obwodzie dniepropietrowskim

 • 17:23

  Ozniszczeniu rosyjskiej kolumny wojskowej w obwodzie czernihowskim i zdobyciu dwóch opancerzonych ciężarówek Tornado-U poinformowało w niedzielę ukraińskie dowództwo operacyjne Północ.

  Opancerzone ciężarówki, jak podano, "zjechały z taśmy w 2021 roku" i mają mały przebieg.

  Ukraińskie wojsko poinformowało też o zniszczeniu w walkach dwóch wozów opancerzonych Tigr, czołgu i dwóch ciężarówek z amunicją.

 • 17:12

  Władze Gdańska poinformowały, że o kolejny miesiąc, czyli do końca kwietnia, uchodźcy z Ukrainy będą mogli korzystać z darmowej komunikacji.

 • 17:02

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu rosyjskim dziennikarzom, w tym reprezentującym zablokowane przez władze Rosji media niezależne. Wywiad ukaże się bez cenzury w niedzielę wieczorem - zapowiedział portal Meduza.

  Z prezydentem Ukrainy rozmawiali: redaktor naczelny portalu Meduza Iwan Kołpakow, redaktor naczelny niezależnej telewizji Dożd Tichon Dzjadko, publicysta Michaił Zygar, korespondent dziennika "Kommiersant" Władimir Sołowjow.

  Wywiad - pierwsza taka rozmowa Zełenskiego z mediami rosyjskimi po rozpętaniu przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie - ukaże się też na kanale niezależnej "Nowej Gaziety" na platformie YouTube.

  Meduza, której redakcja mieści się na Łotwie, została uznana przez władze rosyjskie za jedno z mediów "zagranicznych agentów". Jest obecnie zablokowana w Rosji.

  Również Dożd, jedyna do niedawna niezależna stacja telewizyjna w Rosji, został uznany za "zagranicznego agenta". Po przyjęciu w Rosji ustawy o karaniu więzieniem za "fake newsy" na temat działań armii rosyjskiej, kanał Dożd zawiesił działalność. Zygar, znany dziennikarz i korespondent, kierował telewizją Dożd w latach 2010-2015.

  Dziennik "Kommiersant" wydawany jest przez dom wydawniczy o tej samej nazwie, należący do oligarchy Aliszera Usmanowa. Swego czasu była to jedna z ważniejszych gazet polityczno-gospodarczych w Rosji.

 • 16:48

  Pomnik prezydenta Rosji Władimira Putina, stojący w parku w małej miejscowości w Toskanii, wywołał burzę w lokalnej społeczności po tym, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Mieszkańcy osady Vagli di Sotto oraz okolic w prowincji Lukka żądają natychmiastowego usunięcia pomnika.

 • 16:38

  Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł w niedzielę na przedwyborczym wiecu przed dalszą "eskalacją walki na słowa i czyny" w odniesieniu do wojny w Ukrainie.

  Powiedział również: - Nie nazwałbym Władimira Putina rzeźnikiem.

  Nawiązał tym od słów prezydenta USA Joe Bidena, który podczas sobotniej wizyty w Warszawie nazwał Putina "rzeźnikiem".

  - Nie użyłbym takiego określenia wobec niego, bo wciąż rozmawiam z prezydentem Putinem - wyjaśniał prezydent Francji, dodając, że werbalna deeskalacja jest warunkiem niezbędnym, by "bez wojny zatrzymać wojnę, jaką rozpętała wobec Ukrainy Rosja".

  Macron zapowiedział też, że "dziś, pojutrze zamierza znów rozmawiać z Władimirem Putinem w sprawie zorganizowania ewakuacji ludności z Mariupola obleganego przez Rosjan od tygodni" - podała AFP.

 • 16:33

  W niedzielę w kierunku Odessy siły rosyjskie z Morza Czarnego wystrzeliły dwa pociski rakietowe. Zostały one unieszkodliwione przez ukraińską obronę powietrzną - podała agencja UNIAN, powołując się na armię Ukrainy.

  Według Sił Zbrojnych Ukrainy "wróg nadal prowadzi rozpoznanie powietrzne wybrzeża i wywiera presję psychologiczną na ludność cywilną".

  Władysław Nazarow, rzecznik ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe", wskazał, że "okupanci myślą, że jesteśmy zmęczeni, ale tak nie jest". "Jesteśmy spokojni i gotowi do walki" – dodał.

 • 16:18

  Przekazano również, że Ukraińskie Siły Zbrojne odbiły Trościaniec w obwodzie sumskim i Husarówkę w obwodzie charkowskim. Jak dodano, w obwodzie donieckim Rosjanie próbują - bez sukcesu - zdobyć Mariupol, Popasną, Rubiżne i Siewierodonieck. Odnotowano też nieudaną próbę zajęcia miasta Krasnohoriwka, podczas której Rosjanie ponieśli ciężkie straty i wycofali się.

  "Ukraińscy żołnierze nadal skutecznie stawiają opór rosyjskim najeźdźcom, odpierają ataki wroga i na niektórych kierunkach stopniowo wyzwalają czasowo zajęte przez wroga tereny" - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 16:16

  Poinformowano również, że na północny zachód od Kijowa wróg pod osłoną ognia artyleryjskiego i lotnictwa konsoliduje swoje siły i przygotowuje się do rotacji jednostek. Na wschód od stolicy Rosjanie nadal blokują Sławutycz i próbują przejąć kontrolę nad Czernihowem. W okolicach miejscowości Łukjaniwka i Rudnyck wróg poniósł straty i się wycofał.

  Siły rosyjskie w obwodzie sumskim się przegrupowują. W pobliżu Charkowa skupiają się na uzupełnianiu strat. W rejonie Słowiańska umacnia zajmowane pozycje - czytamy dalej w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 16:15

  Jednostki rosyjskie są przenoszone na terytorium Białorusi, co ma umożliwić rotację wojsk, które doznały znacznych strat, i wzmocnienie istniejących oddziałów, uzupełnienie zapasów jedzenia, paliwa i amunicji oraz ewakuację rannych i chorych - przekazał w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Niektóre oddziały wojsk białoruskich nadal znajdują się na poligonach - dodano w opublikowanym na Facebooku komunikacie.

 • 16:01

  Zniszczona fabryka butów, ostrzelana 11 marca, w Dnieprze (zdjęcie opublikowane 27.03.2022)

 • 15:46

 • 15:22

  "Tej nocy w Charkowie trwały ostrzały. Okupanci ok. 15 razy atakowali z broni dalekiego zasięgu" - napisał szef obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow na Telegramie. Dodał, że służby ratownicze wyjeżdżały w nocy, by gasić pożary spowodowane ostrzałami.

  Syniehubow dodał, że w rejonie Iziumu siły ukraińskiej obrony przeciwlotniczej zniszczyły rosyjski samolot Su-34. Zapewnił, że armia ukraińska utrzymuje obronę.

  Su-34 (w kodzie NATO Fullback) to dwusilnikowy naddźwiękowy taktyczny bombowiec najnowszej generacji, skonstruowany na bazie myśliwca Su-27.

 • 14:59

  Armia ukraińska już po raz 11. zaatakowała zajęte przez wojska rosyjskie lotnisko w Czornobajiwce w obwodzie chersońskim - poinformował w niedzielę Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  Poprzedni, 10. atak na lotnisko, którego Rosjanie używają do bazowania śmigłowców, siły ukraińskie podjęły 24 marca.

  Na tym ważnym w obecnej wojnie lotnisku na północ od Chersonia żołnierze ukraińscy zniszczyli wiele śmigłowców. Rosjanie zaś uzupełniali straty kolejnymi maszynami. Jednak 22 marca dziennik "New York Times" podał, że część śmigłowców armia rosyjska zabrała już z Czornobajiwki.

  Ataki na siły rosyjskie w Czornobajiwce Ukraińcy przeprowadzają od 27 lutego w odstępach co kilka dni, a niekiedy dzień po dniu.

  Arestowycz napisał w niedzielę na Facebooku - w żartobliwym charakterze - że obecny "wynik" w Czornobajiwce wynosi "11:0".

 • 14:18

  Lider PiS: Tylko zjednoczeni możemy przez trudne czasy przejść zwycięsko i uzyskać to wszystko, co jest potrzebne, by Polska była bezpieczna, rozwijała się.

 • 14:16

  Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński: Ukraina musi zwyciężyć, Ukraina musi się obronić.

 • 14:15

  Zdjęcie udostępnione przez Maxar Technologies pokazuje zniszczenia w pobliżu Irpienia i Horenki (27.03.2022)

 • 13:59

  Wśród czeczeńskich bojowców uczestniczących w agresji na Ukrainę znajduje się mężczyzna wiązany z zabójstwem byłego lidera rosyjskiego opozycji Borysa Niemcowa - poinformowała w niedzielę agencja Unian.

  "Bojownik, który zbiegł przed wyrokiem, przybył do Ukrainy z rozkazu Kremla" – napisała Unian. Dodała, że nagranie przedstawiające go podczas porannej modlitwy salat w Mariupolu umieszczono na jednym z rosyjskich kanałów Telegramu.

  Chodzi o Rusłana Gieriemiejewa, którego adwokaci rodziny zabitego w 2015 roku Niemcowa uważają za organizatora tego zabójstwa. Gieriemiejew był zastępcą dowódcy batalionu w wojskach wewnętrznych MSW Rosji.

 • 13:48

  Niedzielna manifestacja wsparcia dla Ukrainy w Libanie (27.03.2022)

 • 13:31

  Papież Franciszek mówił też: - Wobec niebezpieczeństwa samozagłady niech ludzkość zrozumie, że nadszedł moment zlikwidowania wojny, wykreślenia jej z historii człowieka, zanim to ona wykreśli człowieka z historii.

  Zaapelował do rządzących, by zastanowili się nad tym i by "patrząc na umęczoną Ukrainę, zrozumieli, jak każdy dzień wojny pogarsza sytuację wszystkich". - Dlatego ponawiam mój apel: dość! Przestańcie! Niech zamilknie broń! Niech zaczną się poważne negocjacje w sprawie pokoju - wezwał papież.

 • 13:28

  Podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież Franciszek oświadczył, że "minął ponad miesiąc od początku inwazji na Ukrainę, od początku tej wojny okrutnej i bezsensownej, która - jak każda wojna - stanowi porażkę dla wszystkich". - Trzeba wyrzec się wojny, miejsca śmierci, gdzie ojcowie i matki grzebią dzieci, gdzie ludzie zabijają swoich braci nawet ich nie widząc, gdzie możni decydują, a ubodzy umierają - dodał.

  - Wojna nie niszczy tylko teraźniejszości, ale również przyszłość społeczeństwa - zaznaczył Franciszek. Przytoczył dane, z których wynika, że od początku agresji na Ukrainę, co drugie dziecko stało się uchodźcą.

  - Oto bestialstwo wojny, akt barbarzyński i świętokradczy – mówił dalej.

 • 13:14

  Rosyjski urząd komunikacji Roskomnadzor ograniczył dostęp do strony internetowej niemieckiej gazety "Bild" na wniosek prokuratury generalnej z dnia 26 marca – podała agencja Reuters, powołując się na informację ze strony internetowej rosyjskiego państwowego regulatora mediów i internetu.

 • 12:49

  Podczas agresji na Ukrainę siły rosyjskie spowodowały zniszczenia w prawie połowie hromad obwodu kijowskiego – poinformował w niedzielę szef władz obwodowych Ołeksandr Pawluk na Telegramie.

  "Od początku wojny zanotowano zniszczenia w 34 z 69 hromad obwodu kijowskiego, co stanowi 49,2 proc. W sumie (zniszczono) ponad 500 obiektów" – podał Pawluk.

  Rozmiar zniszczeń osiągnął poziom krytyczny w hromadach buczańskiej, irpieńskiej, hostomelskiej, borodziańskiej, makarowskiej i wielkodymerskiej.

  Zniszczenia po ostrzale w Irpieniu [13.03.2022]

 • 12:13

  W obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy obrońcy skutecznie odparli ataki wojsk rosyjskich, przeprowadzone w sobotę wieczorem i niedzielę rano – poinformowała agencja Ukrinform, cytując rzecznika władz obwodowych Iwana Ariefjewa.

  "Grupa Sił Obronnych w dalszym ciągu prowadzi operację obronną na kierunku zaporoskim. Zeszłej nocy i dziś rano ataki wroga zostały skutecznie odparte. Nasi żołnierze zadają znaczące straty rosyjskim okupantom, a wróg dalej traci ludzi i sprzęt" – przekazał Ariefjew na Telegramie, zaznaczając, że morale rosyjskich żołnierzy jest niskie.

  Wojsko Rosji w dalszym ciągu terroryzuje i zastrasza ludność na okupowanych obszarach obwodu zaporoskiego, a samym Zaporożu ludzie wciąż żyją w "warunkach przyfrontowych" i przygotowują się do obrony miasta. Coraz więcej osób wstępuje do sił zbrojnych – dodano w komunikacie.

 • 12:03

  Siły ukraińskie odbiły z rąk rosyjskich najeźdźców miejscowości Wilchiwka i Husarówka w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na komunikaty wojskowe.

 • 12:00

  W samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej w najbliższym czasie może odbyć się referendum w sprawie przyłączenia regionu do Rosji – przekazał szef separatystycznych władz Leonid Pasiecznik, cytowany przez rosyjską agencję RIA.

 • 11:50

  Na wojnie prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie zginęło już siedmiu rosyjskich generałów - podają zachodnie źródła. Według ekspertów wysokie straty pokazują skuteczność ukraińskich sił specjalnych i snajperów oraz słabe morale wojsk Rosji - przekazało w niedzielę BBC.

  Dowodzący 49. ogólnowojskową armią Południowego Okręgu Wojskowego generał Jakow Riezancew, który według strony ukraińskiej został zlikwidowany na lotnisku w Czornobajiwce pod Chersoniem (jego śmierć potwierdziły w mediach również źródła zachodnie), był jak dotąd najwyższym rangą rosyjskim oficerem zabitym na Ukrainie i siódmym w kolejności generałem wśród ofiar - informuje BBC.

  Według komentatorów do tak dużych strat wśród generałów przyczynia się niskie morale wojsk rosyjskich, które zmusza wysokich rangą oficerów do osobistej obecności w pobliżu linii frontu - zauważa stacja. "Niektórzy eksperci uważają jednak, iż nie można zakładać, że generałowie po prostu znaleźli się w złym czasie w nieodpowiednich miejscach. Należy uznać za prawdopodobne, że Ukraińcy celowo mierzą w dowódców najwyższego szczebla" - zaznacza BBC.

 • 11:35

  Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow przekazał, że Rosja chce podzielić Ukrainę na dwie części, by na jednej z nich ustanowić region kontrolowany przez siebie. Jak dodał, jest to związane z niepowodzeniem rosyjskiej operacji, której celem było zajęcie całego kraju.

  - W rzeczywistości jest to próba stworzenia w Ukrainie Korei Północnej i Południowej – powiedział, cytowany przez Reutera. Zapowiedział, że Ukraina wkrótce rozpocznie walkę partyzancką w rejonach okupowanych przez Rosjan.

 • 11:30

  1455 miejscowości na Ukrainie zostało pozbawionych całkowicie lub częściowo pozbawionych prądu z powodu działań wojsk rosyjskich. W Czernihowie na północy kraju nie ma też wody, ogrzewania i częściowo gazu – poinformowano w niedzielę.

  Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podała na Telegramie, że w 39 miejscowościach ukraińskich prądu nie ma w ogóle. W celu zapewnienia dostaw energii elektrycznej do obiektów socjalnych uruchomiono 8 generatorów, z czego pięć zaopatruje w prąd szpitale.

  Pożar po ostrzale w rejonie przemysłowym Czernihowa [21.03.2022]

 • 11:11

  Rosyjskie siły koncentrują się obecnie na wschodzie Ukrainy na terenach przylegających do separatystycznych republik, natomiast na północy kraju sytuacja pozostaje statyczna - oceniło w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Siły rosyjskie wydają się koncentrować swoje wysiłki na próbie okrążenia sił ukraińskich znajdujących się bezpośrednio w otoczeniu regionów separatystycznych na wschodzie kraju, nacierając z kierunku Charkowa na północy i Mariupola na południu. Pole działań wojennych na północy Ukrainy pozostaje w dużej mierze statyczne, a lokalne kontrataki ukraińskie utrudniają rosyjskie próby przegrupowania sił" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 11:01

  Ługańska Państwowa Akademia Medyczna została przeniesiona do obwodu rówieńskiego na zachodzie Ukrainy z powodu działań bojowych – poinformował w niedzielę szef władz obwodu rówieńskiego Witalij Kowal na Telegramie.

 • 10:48

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę wprowadzającą odpowiedzialność karną za udostępnianie bez zezwolenia informacji o przemieszczaniu się międzynarodowej pomocy wojskowej lub wojsk ukraińskich w czasie stanu wojennego – podała w niedzielę agencja Ukrinform.

  Ustawa dotyczy nie tylko przemieszczania się, ale też pozycji sił ukraińskich i innych formacji zbrojnych – wynika z informacji zamieszczonej na stronie Rady Najwyższej Ukrainy.

  Zgodnie z ustawą za publikowanie informacji o ruchach kolumn międzynarodowej pomocy wojskowej – o ile nie ujawnił tego ukraiński Sztab Generalny lub jeśli nie uzyskało się na to zezwolenia – będzie grozić kara więzienia od 3 do 5 lat.

  Natomiast za ujawnianie ruchu i pozycji wojsk ukraińskich będzie grozić od 5 do 8 lat więzienia. Jeśli dopuszczono się tego w grupie osób czy w ramach zmowy, albo też w celu przekazania państwu-agresorowi, kara wzrasta do 8-12 lat.

 • 10:48

  Blisko 16 600 żołnierzy, a także 121 samolotów straciło wojsko rosyjskie od początku agresji na Ukrainę – wynika z szacunkowych danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Do tej pory siły rosyjskie straciły 127 śmigłowców, 582 czołgi, 1664 pojazdów opancerzonych, 294 systemy artyleryjskie, 93 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 52 systemy przeciwlotnicze, 1144 samochodów, 7 okrętów, 73 cysterny z paliwem i 56 samolotów bezzałogowych.

 • 10:47

  Wojska rosyjskie raziły ogniem moździerzowym swoje własne pozycje w Popasnej w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – podała w niedzielę agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Serhija Hajdaja.

  Według Ukrinformu wojska ukraińskie wypychają siły rosyjskie z Rubiżnego i Popasnej, gdzie okupanci zdołali częściowo zająć pozycje. W niektórych dzielnicach tych miast trwają walki uliczne.

  Rosyjska kolumna w Wołnowasze [26.03.2022]

 • 10:01

  Siły rosyjskie zaatakowały zakazanymi bombami kasetowymi dzielnicę mieszkalną miasta Krasnohoriwka w obwodzie donieckim – poinformowało w niedziele biuro prasowe ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na Telegramie.

  "Wróg przeprowadził uderzenie z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Tornado-S na dzielnicę mieszkaniowa Krasnohoriwki. Rosyjskie wojska zastosowały zabroniona amunicją kasetową. Spadła on na ulice zabudowy prywatnej" – podało MSW.

 • 10:01

  Pół doby trwało gaszenie pożaru bazy paliwowej we Lwowie, spowodowanego sobotnim atakiem rakietowym wojsk rosyjskich – poinformowała ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w niedzielę na Telegramie.

 • 9:41

  Rosjanie rozpoczęli niszczenie ukraińskich magazynów paliwa i żywnością, dlatego też w najbliższej przyszłości rząd (Ukrainy) będzie musiał rozproszyć te zapasy - powiedział w niedzielę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.

  Występując w lokalnej stacji telewizyjnej Denysenko ostrzegł również, że Rosjanie sprowadzają nad granicę z Ukrainą oddziały wojskowe, w ramach rotacji sił i mogą podjąć nową próbę dalszej ofensywy.

 • 9:40

  W placówkach służby zdrowia na Ukrainie zainstalowanych zostanie 590 stacji systemu telekomunikacyjnego Starlink, co pozwoli szpitalom utrzymać łączność mimo działań wojennych – podała w niedzielę agencja Ukrinform, cytując ministra zdrowia Wiktora Laszkę.

  - Stacje globalnego systemu Starlink są już rozmieszczane w placówkach służby zdrowia w całym kraju. Dzięki szerokopasmowym satelitom SpaceX nasze szpitale będą mogły zawsze utrzymać łączność. To skrajnie ważne w czasach wojny – oświadczył Laszko.

 • 9:40

  Strony ukraińska i rosyjska uzgodniły, że w niedzielę będą działały dwa korytarze humanitarne, które posłużą do ewakuacji cywilów z obszarów objętych walkami - poinformowała w niedzielę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

  Pierwszy korytarz umożliwi opuszczenie prywatnymi samochodami oblężonego przez Rosjan, leżącego na południu kraju kraju Mariupola i ewakuację jego mieszkańców do Zaporoża - napisała Wereszczuk na Facebooku. Dodała, że mieszkańcy Mariupola mają być też ewakuowani 15 autobusami podstawionymi w Berdiańsku.

  Tysiące Ukraińców ewakuuje się z obleganego przez Rosjan Mariupola

 • 9:27

  Przed wycofaniem się z Trościańca w obwodzie sumskim na północy Ukrainy wojska rosyjskie zaminowały szpital – twierdzi wiceszef władz obwodowych Taras Sawczenko, który dotarł do miasta z konwojem humanitarnym. O sprawie pisze w niedzielę agencja Ukrinform.

  - Widzieliśmy olbrzymie zniszczenia. Widzieliśmy dziesiątki spalonych pojazdów, zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Zauważalny jest całkowity brak jakiejkolwiek komunikacji, prądu i wody (…) Sytuacja jest straszna. W ostatnich dniach szpital znajdował się pod ostrzałem. Został też zaminowany – poinformował Sawczenko. Dodał, że szpital odminowuje obecnie zespół wojskowych saperów.

 • 9:27

  Nie było poważnej reakcji Zachodu na sobotni atak rakietowy sił rosyjskich we Lwowie – ocenił w niedzielę rzecznik prezydenta Ukrainy Serhij Nikiforow w nagraniu zamieszczonym w internecie.

  - Wiele osób widziało w tym ataku symbole: to, że (prezydent USA Joe) Biden jest w Rzeszowie, a rakieta uderzyła 150 km od Rzeszowa. Jak mówił prezydent Wołodymyr Zełenski, Rosja ma apetyty na tereny aż do granicy ukraińsko-polskiej, ukraińsko-rumuńskiej i ukraińsko-słowackiej. A jest jasne, że lepiej zatrzymać wroga na terytorium Ukrainy, bo inaczej rakiety będą spadać coraz bliżej obszaru NATO – powiedział rzecznik.

 • 9:26

  Dzieci bez rodziców, wywiezione przez rosyjskich okupantów z obleganego Mariupola nad Morzem Azowskim, znajdują się w szpitalu w okupowanym Doniecku – poinformowała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na mieszkańców Doniecka.

  - Na drugim oddziale zakaźnym przebywa dużo dzieci, które zostały przywiezione z Mariupola. Mają odzież, ale potrzebują pampersów, mieszanek mlecznych i owoców. Nie ma z nimi rodziców. Trzeba ich odnaleźć i nie lekceważyć żadnych ogłoszeń o zaginionych dzieciach – powiedziała agencji jedna z mieszkanek Doniecka.

 • 9:16

  Rosyjscy najeźdźcy wywieźli już do Rosji siłą około 40 tys. Ukraińców, przedstawiając te przymusowe przesiedlenia jako rzekome "ewakuacje" – oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana w niedzielę przez agencję Ukrinform.

  - Rosja tworzy alternatywną "rzeczywistość humanitarną" i próbuje ustanowić swoje własne tak zwane "trasy ewakuacyjne" dla mieszkańców Mariupola do Rosji. Zgodnie z oczekiwaniami większość mieszkańców nie chce "uciekać" na terytorium agresora. W rezultacie rosyjskie wojska siłą zabierają cywilów w głąb okupowanych terytoriów lub do Rosji – podkreśliła Wereszczuk.

 • 8:50

  Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do niedzielnego poranka w wyniku działań zbrojnych zginęło 139 dzieci, a co najmniej 205 jest rannych - podało biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Bombardowania i ostrzały uszkodziły 733 placówki edukacyjne, 74 z nich są całkowicie zniszczone.

 • 8:12

  Oblegany przez siły rosyjskie Mariupol nad Morzem Azowskim opuściła do tej pory połowa z 540 tys. mieszkańców, którzy żyli tam przed wojną – oświadczył mer miasta Wadym Bojczenko w wywiadzie dla agencji UNIAN.

  Bojczenko powiedział, że w pierwsze dni agresji, gdy kursowały jeszcze pociągi i można było wyjechać samochodami, Mariupol opuściło 140 tys. ludzi. Potem, w znacznie trudniejszym warunkach, wyjechało kolejnych 100 tys., a 60 tys. udało się wydostać korytarzami humanitarnymi.

  Według mera około 20-30 tys. mieszkańców zostało przemocą wywiezionych do Rosji przez żołnierzy rosyjskich. Jest z nimi kontakt, ale słaby. Poza tym, zdaniem mera, ludzie ci boją się mówić, bo nie wiedzą, co z nimi dalej będzie.

  Mer podkreślił, że na skutek działań okupantów ucierpiało 90 proc. zasobów mieszkalnych w Mariupolu: 2600 budynków, z których 60 proc. zostało trafionych rakietami, z haubic albo z systemów Buratino. 40 proc. spośród nich nie nadaje się do odbudowy.

  Zdewastowany przez Rosjan Mariupol (zdjęcie z 22 marca)

 • 8:02

  Pięć osób zginęło w ostrzale miasta Barwinkowe w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowała w sobotę wieczorem prokuratura obwodu charkowskiego na Facebooku.

  Do ostrzału doszło około godz. 11 w sobotę. Zginęło 4 żołnierzy ukraińskich i jedna osoba cywilna. Liczba rannych jest ustalana.

 • 7:50

  Rosyjskie wojska niszczą wszystko, co czyni Ukraińców narodem, ale za to odpowiedzą – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w internecie w niedzielę.

  Zełenski podkreślił, że okupanci dopuścili się kolejnych zbrodni przeciw historii i przeciw sprawiedliwości historycznej. - Pod Charkowem wojska rosyjskie w swoim firmowym nieludzkim stylu "zdenazyfikowały" pomnik ofiar Holokaustu w Drobyckim Jarze. Podczas Ii wojny światowej w tym miejscu naziści rozstrzelali blisko 20 tys. ludzi. Po 80 lata są oni zabijani powtórnie – powiedział prezydent.

 • 7:05

  Siły rosyjskie próbują zablokować Czernihów w północnej Ukrainie i kontynuują koncentrację sił ofensywnych w obwodzie donieckim z zamiarem zajęcia m.in. Mariupola – poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  W kierunku północnym kontynuowano ostrzał dzielnic mieszkalnych Czernihowa, Iwaniwki i Nieżyna. Ostrzeliwano też dzielnice mieszkalne Kijowa i przedmieść. Przeciwnik przystąpił również do przegrupowania wojsk, przemieszczając kilka pododdziałów w okolice Czarnobyla i dalej na Białoruś w celu odzyskania zdolności bojowej. Niewykluczone, że w następstwie zostanie wznowiona próba zaatakowania stolicy od północnego zachodu.

  Wojska rosyjskie nie prowadziły aktywnych działań ofensywnych na kierunku sumskim i w rejonie Charkowa. W kierunku Słowiańska siły rosyjskie próbują umocnić się w okolicach miejscowości Kamjanka, Synyczeno i Sucha Kamjanka.

  Na kierunku donieckim wojska rosyjskie kontynuują koncentrowanie sił ofensywnych w celu wznowienia działań mających na celu pełne zajęcie obwodów donieckiego i ługańskiego. Celem jest przede wszystkim przejęcie kontroli nad Popasną i Rubiżnem oraz zajęcie Mariupola.

  Sztab podkreśla, że żołnierze rosyjscy nadal terroryzują i zastraszają ludność cywilną na zajętych terenach. Nierzadkie są przypadki grabieży, a także uprowadzania ludzi.

  Rosyjska kolumna w Wołnowasze [26.03.2022]

 • 5:23

  Szefowa brytyjskiej dyplomacji jest zdania, że należy zwiększyć presję na Rosję i Władimira Putina, by zmusić ten kraj do negocjacji. "Musimy zaostrzyć sankcje, musimy wspierać Ukrainę dostawami broni" - powiedziała Liz Truss w wywiadzie dla gazety "Sunday Telegraph".

  "Putin musi się znaleźć pod jeszcze większą presją (...) Z czasem zrozumie, że przegrał na Ukrainie" - stwierdziła Truss.

  Jej zdaniem restrykcje to bardzo silny środek nacisku. "Sankcje powinny być zniesienione tylko wówczas, gdy Rosja zgodzi się na całkowite zawieszenie broni i wycofa swe wojska" - podkreśliła szefowa brytyjskiej dyplomacji. Jak dodała, Moskwa musi także zagwarantować, że w przyszłości nie dokona kolejnej agresji.

 • 5:05

  Rosjanie mają jeden cel: zmieść Mariupol z powierzchni ziemi, razem z jego wszystkimi mieszkańcami - powiedział w nocy z soboty na niedzielę mer tego miasta Wadym Bojczenko w rozmowie z agencją Unian. - To jest po prostu ludobójstwo. Nie ma na to innego określenia - stwierdził Bojczenko.

  Podkreślił, że wojska agresora bezwzględnie występują przeciwko wszystkim mieszkańcom Mariupola, w tym także etnicznym Rosjanom. Poinformował, że siły ukraińskie stawiają "heroiczny opór" i odpierają rosyjskie ataki.

  Zapewnił, że nad Mariupolem nadal powiewa ukraińska flaga. - Nasi żołnierze robią wszystko, by tak pozostało w przyszłości - dodał. Przyznał jednak, że Rosjanie przejęli kontrolę nad niektórymi częściami Mariupola. - Miasto jest otoczone, pierścień okrążenia zaciska się coraz bardziej - powiedział Bojczenko.

 • 5:05

  Rosyjskie siły powietrzne i rakietowe nadal ostrzeliwują cele na całym terytorium Ukrainy, w tym na obszarach gęsto zaludnionych - oceniło w nocy z soboty na niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej podkreślono, że siły rosyjskie atakują głównie z rosyjskiej przestrzeni powietrznej, by nie narażać własnych samolotów na strącenie przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

 • 5:05

  Prezydent Wołodymyr Zełenski ponownie zaapelował do społeczności międzynarodowej o dostawy ciężkiej broni na Ukrainę. - Ukraina nie może strącać rosyjskich rakiet strzelbami śrutowymi i bronią maszynową - powiedział Zełenski w opublikowanym w nocy z soboty na niedzielę nagraniu wideo.

  - Bez wystarczającej ilości czołgów, ciężkiego sprzętu i samolotów nie uwolnimy oblężonego przez Rosjan portu Mariupol - podkreślił ukraiński przywódca.

 • 5:05

  Ewakuacja osieroconych dzieci w Zaporożu:

  Ewakuacja osieroconych dzieci w Zaporożu

  Ewakuacja osieroconych dzieci w Zaporożu

  Ewakuacja osieroconych dzieci w Zaporożu

 • 5:04

  Prezydent Rafał Trzaskowski w wywiadzie dla CNN zwrócił uwagę na trudną sytuację miasta w związku z napływem ponad 300 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Podkreślił, że choć jest dumny z polskiej postawy wobec kryzysu oraz ustawy dającej Ukraińcom "status niemal obywateli", to tak skala zjawiska jest zbyt wielka, by Polska i Warszawa mogły sprostać jej same.

  - To nakłada ogromne obciążenie na miasto takie jak moje (...) potrzebujemy pomocy - powiedział prezydent. Dodał, że potrzebna jest zorganizowana pomoc Unii Europejskiej i ONZ oraz program relokacji uchodźców.

 • 5:04

  Skierowane przeciwko ludności cywilnej działania wojenne oznaczają, że Rosja robi wszystko, by doprowadzić do "derusyfikacji" Ukrainy - powiedział w sobotę późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

  - Na wschodzie naszego kraju, gdzie (język) rosyjski, obok ukraińskiego, był zawsze stałym elementem codzienności, Rosjanie zamienili tamtejsze miasta w ruinę, tym samym robiąc wszystko, by przeprowadzić derusyfikację tej części naszego terytorium - stwierdził Zełenski. - To kolejna manifestacja samobójczej polityki Rosji - podkreślił ukraiński prezydent.

  Zełenski: Moskwa robi wszystko dla "derusyfikacji" Ukrainy

 • 5:04

  Mieszkańcy Lwowa ukrywają się w piwnicy zabytkowego budynku

 • 5:03

  Szef MSZ Włoch Luigi Di Maio powiedział w telewizji La7: "Prezydent Biden wygłosił jasne przemówienie, użył precyzyjnych słów, ale z drugiej strony Putin używa bomb". Następnie dodał: "Wojna Putina cofa się, nie idzie naprzód. Ta wojna mu się nie udaje, a to może zwiększyć jego agresję".

  Włoski minister spraw zagranicznych mówił o potrzebie wspierania oporu stawianego przez Ukrainę, ponieważ "jej naród broni całej Europy". - My pomagamy w tym oporze, ale celem jest pokój. Musimy doprowadzić Putina do stołu rozmów. Im bardziej będzie się cofał, będziemy mieli więcej okazji osiągnąć pokój - stwierdził szef włoskiej dyplomacji. Zaznaczył, że Włochy są "w kontakcie z Turcją" w ramach działań na rzecz negocjacji z Rosją.

 • 5:03

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział w sobotę przekazanie pomocy dla ukraińskich służb państwowych i policji o wartości 100 mln dolarów.

  Jak oznajmił w oświadczeniu szef dyplomacji USA, nowy pakiet pomocy ma "wzmocnić zdolności ukraińskiego MSW, by zapewniać kluczowe bezpieczeństwo granic, podtrzymać funkcje organów ścigania i zabezpieczyć rządową infrastrukturę" w obliczu rosyjskiej inwazji.

  W ramach pomocy ukraińskie służby otrzymają m.in. sprzęt ochronny i taktyczny, środki medyczne i pojazdy opancerzone.

 • 5:03

  Wojska rosyjskie ostrzelały domy w Korosteniu w obwodzie żytomierskim. Liczba ofiar jest ustalana - poinformowała w sobotę na Telegramie ukraińska prokuratura generalna.

  "Rosyjscy żołnierze ostrzeliwali domy ludności cywilnej w Korosteniu przy użyciu broni zakazanej przez prawo międzynarodowe. Całkowicie zniszczono jeden, a uszkodzono cztery domy i dwa budynki gospodarcze. Obecnie ustala się liczbę rannych i zabitych cywilów" - napisano.

  Prokuratura Okręgowa w Korosteniu wszczęła śledztwo w sprawie naruszeń praw i zwyczajów wojennych przez przedstawicieli rosyjskich wojsk.

  Wojska rosyjskie ostrzelały domy w Korosteniu w obwodzie żytomierskim

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

SOBOTA 26 marca PIĄTEK 25 marca CZWARTEK 24 marca ŚRODA 23 marca WTOREK 22 marca PONIEDZIAŁEK 21 marca NIEDZIELA 20 marca SOBOTA 19 marca PIĄTEK 18 marca CZWARTEK 17 marca ŚRODA 16 marca WTOREK 15 marca PONIEDZIAŁEK 14 marca NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

Autorka/Autor:mjz, pp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@MVS_UA

Tagi:
Raporty: