TVN24 | Świat

Biały Dom ogłosił plan przyjęcia do 100 tysięcy uchodźców

TVN24 | Świat

Autor:
js\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowy pakiet pomocy humanitarnej dla Ukrainy i innych dotkniętych wojną krajów, zawierający ponad 1 miliard dolarów oraz plan przyjęcia do 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy ogłosił w czwartek Biały Dom. Dodatkowe 320 milionów dolarów administracja amerykańska ma przeznaczyć na wzmacnianie demokracji i praw człowieka w krajach regionu.

"Dziś Stany Zjednoczone ogłaszają, że jesteśmy gotowi zapewnić ponad miliard dolarów nowych środków na pomoc humanitarną dla osób dotkniętych rosyjską agresją na Ukrainie i jej poważnymi skutkami na całym świecie" - napisano.

Biały Dom przekazał w komunikacie, że nowe środki zostaną przeznaczone na zapewnienie żywności, zakwaterowania, wody i środków medycznych dla Ukrainy, a także dla organizacji pomagających uchodźcom w krajach ościennych, w tym w Polsce.

"Ogłaszamy również dodatkowe 320 milionów dolarów na rzecz demokracji i praw człowieka dla Ukrainy i jej sąsiadów. Od 2021 roku Stany Zjednoczone przeznaczył ponad 1,1 miliarda dolarów na pomoc gospodarczą, zdrowotną, demokratyczną i humanitarną dla regionu Europy i Eurazji" - czytamy w dalszej części komunikatu.

Plan przyjęcia do 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy

Poinformowano również, że mimo iż USA "spodziewają się, że wielu Ukraińców zdecyduje się pozostać w Europie blisko rodziny i swoich domów na Ukrainie", ogłaszają plan przyjęcia do 100 000 Ukraińców i innych osób uciekających przed rosyjską agresją. 

"W szczególności pracujemy nad rozszerzeniem i rozwojem nowych programów z naciskiem na przyjmowanie Ukraińców, którzy mają członków rodziny w Stanach Zjednoczonych. Stany Zjednoczone i Unia Europejska również ściśle koordynują działania, aby te wysiłki i inne formy przyjmowania lub przekazywania ze względów humanitarnych uzupełniały się i zapewniały bardzo potrzebne wsparcie sąsiadom Ukrainy" dodano.

Rosyjska agresja na Ukrainę

Trwa 29. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zaczęła się ona 24 lutego.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) przekazało, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w wyniku działań zbrojnych zginęło tam co najmniej 1035 cywilów, w tym 90 dzieci.

Od początku wojny do Polski z Ukrainy przybyło 2,2 mln osób.

OGLĄDAJ TVN24 NA ZYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości