Świat

Wojna na słowa. "Podżeganie do rozlewu krwi" w rewanżu za "opresyjny reżim"

Świat

Aktualizacja:

Prezydent Egiptu Mohamed Mursi podżega do rozlewu krwi - oznajmił szef syryjskiej dyplomacji Walid Mu'Allim. Zrobił tak po tym, gdy Mursi powiedział na szczycie państw niezaangażowanych w Teheranie, że Syrią rządzi opresyjny reżim i pomoc dla ludności syryjskiej to obowiązek etyczny.

Po słowach Mursiego delegacja Syrii wyszła z sali obrad 16. szczytu Ruchu Państw Niezaangażowanych, który rozpoczął się w czwartek w irańskiej stolicy. - Delegacja syryjska opuściła salę, by zaprotestować przeciwko treści wypowiedzi Mursiego, która jest ingerencją w wewnętrzne sprawy syryjskie i podżeganiem do dalszego rozlewu krwi - powiedział Mu'Allim, który wchodzi w skład syryjskiej delegacji na szczyt. Jego słowa przytoczyła państwowa telewizja syryjska.

"Rewolucja przeciwko opresyjnemu reżimowi"

- W Syrii trwa rewolucja przeciwko opresyjnemu reżimowi - powiedział wcześniej Mursi w Teheranie. Oświadczył, że przelew krwi w Syrii, wywołany trwającym od ponad roku konfliktem, nie zakończy się "bez skutecznego zaangażowania się".

Zaapelował, by w Syrii dokonała się pokojowa transformacja w celu wprowadzenia demokratycznych rządów. Wezwał też opozycję syryjską, by się zjednoczyła.

Czwartek jest pierwszym dniem szczytu Ruchu Państw Niezaangażowanych. Ruch ten skupia formalnie prawie dwie trzecie państw członkowskich ONZ, zwłaszcza azjatyckich, afrykańskich i latynoamerykańskich. Jednak jego znaczenie bardzo osłabło po zakończeniu zimnej wojny.

Iran jest głównym regionalnym sojusznikiem rządów Asada.

Autor: AB, jak/ja,mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: