Syria

Syria

Transport domów dla Syryjczyków wyruszył z Gdańska w środę rano i w ciągu 5-8 dni dotrze na pogranicze turecko-syryjskie - poinformowało Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. W rozmowie z tvn24.pl rzeczniczka PCPM Aleksandra Rutkowska zapewniła, że w sytuacji epidemii COVID-19 operacja została przygotowana "odpowiedzialnie". - Nie podejmowalibyśmy żadnych działań, gdyby to komukolwiek zagrażało - podkreśliła.

Mieszkańcy i opozycja twierdzą, że naloty na Idlib, ostatni bastion syryjskich rebeliantów, zostały wstrzymane zgodnie z umową - donosi agencja Reutera. Relacjonuje, że pierwszego dnia po wejściu w życie rosyjsko-tureckiego porozumienia o zawieszeniu broni w Syrii sytuacja jest "spokojna, ale napięta".

W rosyjskich atakach w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii zginęło co najmniej 15 cywilów, w tym dziecko - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Turecka agencja Anadolu relacjonuje, że ofiarami są uchodźcy, którzy schronili się na fermie drobiu. O sytuacji w Idlibie w Moskwie będą rozmawiać w czwartek Władimir Putin i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Unia Europejska przekaże 170 milionów euro na pomoc w rozwiązaniu kryzysu humanitarnego, wywołanego walkami w północno-zachodniej Syrii - zapowiedział w środę w Ankarze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Bruksela obawia się powtórki sytuacji z lat 2015-2016, kiedy milion syryjskich uchodźców, uciekających przed wojną domową w swym kraju, pojawiło się w Europie.

Trzyletnia Salwa z Syrii, słynna z nagrania, na którym wraz z tatą bawi się w zgadywankę w trakcie nalotów bombowych w prowincji Idlib, trafiła z rodziną do obozu dla uchodźców w południowej Turcji. - Po raz pierwszy w życiu może śmiać się z normalnych rzeczy - powiedział dziennikarz brytyjskiego "Guardiana", który zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie radosnej trzylatki na rękach ojca.

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) zapowiedziała w poniedziałek rozpoczęcie szybkiej interwencji, by pomóc Grecji w radzeniu sobie z dużą liczbą migrantów na jej granicach zewnętrznych. W środę ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie ministrów spraw wewnętrznych państw UE, którzy spotkają się w związku z zaostrzającym się kryzysem uchodźczym u greckich i bułgarskich granic.

Rosyjscy wojskowi nie mogą gwarantować bezpieczeństwa tureckiego lotnictwa nad Syrią po tym, jak kraj ten zamknął swoją przestrzeń powietrzną - powiedział kontradmirał Oleg Żurawlow, cytowany w poniedziałek przez dziennik "Kommiersant". W czwartek w związku z sytuacją w Syrii do Rosji uda się prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan - podała w poniedziałek jego kancelaria.