Egipt

Egipt

Protokół z sekcji zwłok, wyniki badań histopatologicznych, toksykologicznych i genetycznych - to między innymi na te dokumenty od miesięcy czekali polscy prokuratorzy badający sprawę śmierci Magdaleny Żuk. W końcu strona egipska przekazała dokumentację, która jest teraz analizowana przez biegłych. A to oznacza, że śledztwo w sprawie śmierci 27-letniej polskiej turystki może zostać po raz kolejny przedłużone.

Przez tysiąclecia Egipcjanie byli władcami Nilu. Te czasy bezpowrotnie przeminęły. Na strategicznej rzece, dwa tysiące mil od Kairu, powstaje gigantyczna zapora zwana Tamą Wielkiego Odrodzenia Etiopii. Dla Addis Abeby to obiekt narodowej dumy i szansa na rozwój cywilizacyjny, dla Egiptu – egzystencjalne zagrożenie. Projektu nie da się już zatrzymać. Mimo braku porozumienia zbiorniki tamy zaczynają się napełniać. Czy Afryka stoi na krawędzi wojny o wodę?

Turecki Dyrektoriat do spraw Religii (Diyanet) wezwał wiernych do utrzymywania społecznego dystansu podczas rozpoczynającego się miesiąca postu wyznawców islamu. Z powodu pandemii COVID-19 zakazał tradycyjnych zbiorowych posiłków przerywających i rozpoczynających post.

Obalony w 2011 roku prezydent Egiptu Hosni Mubarak nie żyje - podała egipska telewizja państwowa. Były dyktator zmarł po leczeniu na oddziale intensywnej terapii w następstwie operacji - sprecyzowała telewizja. Władze w Kairze ogłosiły trzydniową żałobę.