Egipt

Egipt

- Do teraz nie możemy zrozumieć zarzutów, jakie mu się stawia. Nasz syn nigdy nie był źródłem zagrożenia - przekonują rodzice Patricka George'a Zaky'ego. 27-latek, z pochodzenia Egipcjanin, studiuje w Bolonii i aktywnie walczy o prawa człowieka. 7 lutego egipskie służby aresztowały go na lotnisku i od tego czasu przetrzymują. Włoscy aktywiści walczą o jego uwolnienie. Przypominają sobie o śmierci Gulia Regeniego w Egipcie przed czterema laty.

Shady Sorour, egipski satyryk, który zyskał popularność dzięki swoim wideo na YouTubie, został aresztowany za krytykowanie w tym serwisie prezydenta Egiptu Abd al-Fattaha as-Sisiego. O aresztowaniu poinformowała w piątek organizacja Egipska Komisja na rzecz Praw i Wolności.

Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) poinformował w środę w opublikowanym raporcie, że co najmniej 250 dziennikarzy jest przetrzymywanych w więzieniach na całym świecie. Organizacja pozarządowa na rzecz wolności prasy przekazała również, że najwięcej dziennikarzy pozbawionych wolności jest w Chinach, gdzie autorytarne władze nie tolerują niezależności mediów.

Kwestia budowy przez Etiopię tamy i elektrowni wodnej na Nilu Błękitnym poruszona została w rozmowie prezydenta USA z prezydentem Egiptu w poniedziałek. Dla Addis Abeby ten projekt to szansa na rozwój kraju. Egipt i Sudan obawiają się jednak, że może zagrozić swobodnemu dostępowi tych krajów do zasobów wodnych. Według Donalda Trumpa problem mogą uregulować negocjacje. Mają się odbyć w środę w Waszyngtonie.

Filia tak zwanego Państwa Islamskiego na egipskim półwyspie Synaj poinformowała o złożeniu przysięgi lojalności nowemu liderowi tej dżihadystycznej organizacji, którym został Abu Ibrahim al-Haszemi al-Kuraiszi. W zeszłą niedzielę o śmierci dotychczasowego lidera Abu Bakra al-Bagdadiego poinformował prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Rosja i Egipt po raz pierwszy przeprowadzą wspólne ćwiczenia w zakresie obrony powietrznej z wykorzystaniem systemów krótkiego i średniego zasięgu - podał w komunikacie rosyjski Południowy Okręg Wojskowy. W manewrach wezmą między innymi udział żołnierze stacjonujący na zaanektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie.

Liczba zatrzymanych w związku z antyrządowymi demonstracjami, do których doszło w weekend w Egipcie, wzrosła niemal do dwóch tysięcy - przekazały egipskie organizacje broniące praw człowieka. Wśród aresztowanych są między innymi działacze polityczni i wykładowcy uniwersyteccy znani z krytycznych wobec władz poglądów.

W związku z weekendowymi antyrządowymi protestami egipskie władze zatrzymały prawie 400 osób i zwiększyły obecność służb bezpieczeństwa w stołecznym Kairze - podaje Reuters. Demonstracje wywołały także spadki na giełdzie. Manifestanci domagali się dymisji oskarżanego o korupcję prezydenta Abd el-Fataha es-Sisiego.

- To, co udało się osiągnąć Sudańczykom, jest wzorem do naśladowania - mówił w poniedziałek minister spraw zagranicznych Egiptu Sameh Hasan Szukri, chwaląc powstanie nowego, cywilnego rządu w Sudanie. W trakcie pobytu w Chartumie zaapelował do Stanów Zjednoczonych o pomoc dla tego kraju.

Siły bezpieczeństwa zabiły 17 ekstremistów z grupy terrorystycznej, która jest odpowiedzialna za niedawny zamach w Kairze - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych Egiptu. Prezydent Abd el-Fatah es-Sisi powiedział, że atak, do którego doszło z niedzieli na poniedziałek, był "tchórzliwym aktem terroru".

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi po raz dziewiąty wydał dekret o przedłużeniu stanu wyjątkowego na trzy miesiące. Stan trwa od kwietnia 2017 roku, kiedy w atakach na koptyjskie kościoły zginęło około 45 osób.

Dwie z najstarszych egipskich piramid, położone około 40 kilometrów na południe od Kairu, zostaną udostępnione odwiedzającym po raz pierwszy od 1965 roku - poinformował w sobotę minister do spraw zabytków starożytności Chalid el-Anani.

Były prezydent Egiptu Mohammed Mursi, który zmarł w poniedziałek w sądzie na atak serca, został we wtorek pochowany w stolicy kraju, Kairze - poinformował agencję AFP jeden z jego adwokatów. Związany z Bractwem Muzułmańskim polityk był pierwszym demokratycznie wybranym egipskim prezydentem w latach 2012-2013.