Egipt

Egipt

Przez tysiąclecia Egipcjanie byli władcami Nilu. Te czasy bezpowrotnie przeminęły. Na strategicznej rzece, dwa tysiące mil od Kairu, powstaje gigantyczna zapora zwana Tamą Wielkiego Odrodzenia Etiopii. Dla Addis Abeby to obiekt narodowej dumy i szansa na rozwój cywilizacyjny, dla Egiptu – egzystencjalne zagrożenie. Projektu nie da się już zatrzymać. Mimo braku porozumienia zbiorniki tamy zaczynają się napełniać. Czy Afryka stoi na krawędzi wojny o wodę?

Turecki Dyrektoriat do spraw Religii (Diyanet) wezwał wiernych do utrzymywania społecznego dystansu podczas rozpoczynającego się miesiąca postu wyznawców islamu. Z powodu pandemii COVID-19 zakazał tradycyjnych zbiorowych posiłków przerywających i rozpoczynających post.

Obalony w 2011 roku prezydent Egiptu Hosni Mubarak nie żyje - podała egipska telewizja państwowa. Były dyktator zmarł po leczeniu na oddziale intensywnej terapii w następstwie operacji - sprecyzowała telewizja. Władze w Kairze ogłosiły trzydniową żałobę.

- Do teraz nie możemy zrozumieć zarzutów, jakie mu się stawia. Nasz syn nigdy nie był źródłem zagrożenia - przekonują rodzice Patricka George'a Zaky'ego. 27-latek, z pochodzenia Egipcjanin, studiuje w Bolonii i aktywnie walczy o prawa człowieka. 7 lutego egipskie służby aresztowały go na lotnisku i od tego czasu przetrzymują. Włoscy aktywiści walczą o jego uwolnienie. Przypominają sobie o śmierci Gulia Regeniego w Egipcie przed czterema laty.

Shady Sorour, egipski satyryk, który zyskał popularność dzięki swoim wideo na YouTubie, został aresztowany za krytykowanie w tym serwisie prezydenta Egiptu Abd al-Fattaha as-Sisiego. O aresztowaniu poinformowała w piątek organizacja Egipska Komisja na rzecz Praw i Wolności.

Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) poinformował w środę w opublikowanym raporcie, że co najmniej 250 dziennikarzy jest przetrzymywanych w więzieniach na całym świecie. Organizacja pozarządowa na rzecz wolności prasy przekazała również, że najwięcej dziennikarzy pozbawionych wolności jest w Chinach, gdzie autorytarne władze nie tolerują niezależności mediów.

Kwestia budowy przez Etiopię tamy i elektrowni wodnej na Nilu Błękitnym poruszona została w rozmowie prezydenta USA z prezydentem Egiptu w poniedziałek. Dla Addis Abeby ten projekt to szansa na rozwój kraju. Egipt i Sudan obawiają się jednak, że może zagrozić swobodnemu dostępowi tych krajów do zasobów wodnych. Według Donalda Trumpa problem mogą uregulować negocjacje. Mają się odbyć w środę w Waszyngtonie.