"Nadszedł czas, by zmienić stronę". Wnuczka Mussoliniego opuszcza partię premierki Meloni

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Giorgia Meloni na nagraniach archiwalnych
Giorgia Meloni na nagraniach archiwalnych Reuters Archive
wideo 2/5
Giorgia Meloni na nagraniach archiwalnych Reuters Archive

Rachele Mussolini, radna miejska w Rzymie i wnuczka faszystowskiego dyktatora Benito Mussoliniego, opuściła partię włoskiej premierki Giorgi Meloni, Bracia Włosi. Jak poinformowała, przeszła do bardziej liberalnej partii Forza Italia, należącej do obecnej prawicowej koalicji rządzącej - przekazał brytyjski dziennik "The Guardian".

- Nadszedł czas, by zmienić stronę i dołączyć do partii, która moim zdaniem jest bliższa mojej umiarkowanej i centrowej wrażliwości - powiedziała Rachele Mussolini włoskiej agencji prasowej Ansa. Forza Italia, podobnie jak Bracia Włosi, przedstawia się jako partia broniąca tradycyjnych wartości chrześcijańskich, ale jest postrzegana jako bardziej liberalna w kwestii praw obywatelskich. Powołując się na "polityczne źródło", agencja Reutera podała w czwartek, że to właśnie ta kwestia odegrała kluczową rolę w decyzji Mussolini o zmianie ugrupowania.

ZOBACZ TEŻ: Minister kultury przyznał się do romansu z influencerką. Skandal we Włoszech

Spór na linii Meloni-Mussolini

Radna, która zdobyła najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów w ostatnich wyborach samorządowych w Rzymie, niedawno sprzeciwiła się stanowisku Braci Włochów w sprawie praw mniejszości. Polityczka, znana ze swojego poparcia dla praw osób LGBTQ+, powiedziała, że "nigdy nie lubiła" faszystowskiego salutu, który niektórzy członkowie i zwolennicy partii nadal wykonują podczas upamiętniania wydarzeń z przeszłości. Jej konflikt z partią stał się oczywisty po tym, jak w zeszłym miesiącu polemizowała z premierką Meloni w sporze o Imane Khelif, algierską bokserkę, która walczyła z Włoszką Angelą Carini na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Rachele MussoliniCorbis News/Getty Images

Premierka stwierdziła, że nie była to walka równych sobie, ponieważ Algierka nie przeszła testu płci na mistrzostwach świata w zeszłym roku. - Dopóki nie zostanie udowodnione, że jest inaczej, Imane Khelif jest kobietą. Tym samym doświadczyła niegodnego polowania na czarownice - powiedziała Mussolini.

Rachele swoje imię odziedziczyła po babci, Rachele Guidi, drugiej żonie Benito Mussoliniego. Guidi i Benito Mussolini mieli razem pięcioro dzieci, w tym ojca Rachele Mussolini, Romano - pianistę jazzowego, który zmarł w 2006 roku.

ZOBACZ TEŻ: Giorgia Meloni krytykowana za zabieranie córki w oficjalne podróże. Ostra odpowiedź

Meloni i Bracia Włosi

Partia Bracia Włosi - Fratelli d'Italia, została założona w 2012 roku. Wywodzi się z Włoskiego Ruchu Społecznego, Movimento Sociale Italiano, neofaszystowskiej partii utworzonej w 1946 roku przez zwolenników reżimu Mussoliniego, w znacznej mierze byłych członków reżimu faszystowskiego. Symbolem partii Meloni do dziś jest trójkolorowy płomień, niegdysiejsze logo MSI.

Sama Giorgia Meloni, stojąca na czele Braci Włochów od 2014 roku, w młodości podziwiała włoskiego dyktatora Benito Mussoliniego. Obecnie dystansuje się od niego i zapewnia, że nie jest faszystką. Reuters, pisząc o "sile Meloni" w czerwcu tego roku zauważył, że po tym, jak została szefową włoskiego rządu w 2022 roku, "złagodziła" swój wizerunek na arenie międzynarodowej, porzucając antyunijną retorykę i "przedstawiając się jako pomost między centroprawicą głównego nurtu a jej własnym obozem narodowo-konserwatywnym".

Giorgia Meloni w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 2024 r.PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

ZOBACZ TEŻ: "Będzie głównym graczem". Giorgia Meloni może zdecydować o przyszłości UE

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Corbis News/Getty Images