Media: Izrael rozważa oszczędzenie przywódców Hamasu. Jest jeden warunek

Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

Publiczny izraelski nadawca Kan podał, powołując się na anonimowe źródła, że władze kraju rozważają niezabijanie przywódców Hamasu, gdyby miało to doprowadzić do uwolnienia wszystkich zakładników - przekazał w niedzielę portal Times of Israel. Izraelska armia poinformowała z kolei, że około ośmiu tysięcy palestyńskich bojowników poniosło śmierć w walkach z nią od 7 października. Oto najważniejsze wydarzenia ze Strefy Gazy z ostatnich godzin.

> Izraelscy żołnierze, którzy biorą udział w operacji przeciwko palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas, znaleźli w północnej części Strefy Gazy magazyn z bronią. Znajdował się on w budynku, w którym chroniła się ludność cywilna. Odkryto tam m.in. pasy z ładunkami wybuchowymi, przystosowane do używania przez dzieci - powiadomiły w niedzielę siły zbrojne Izraela.

Budynek, który miał być wykorzystywany przez Hamas, był zlokalizowany w sąsiedztwie obiektów użyteczności publicznej - szkoły, szpitala i meczetu. W kryjówce odnaleziono również dziesiątki moździerzy, setki granatów i dokumenty wywiadowcze - powiadomiła izraelska armia, której komunikat przytoczył portal Times of Israel.

> Co najmniej 70 osób zginęło w izraelskim nalocie na obóz dla uchodźców Maghazi w środkowej części Strefy Gazy - podało w niedzielę późnym wieczorem kontrolowane przez Hamas palestyńskie ministerstwo zdrowia.

- To, co się stało w obozie Maghazi, to masakra - powiedział rzecznik ministerstwa. Dodał, że liczba ofiar śmiertelnych nalotu prawdopodobnie wzrośnie. Izraelska armia oświadczyła, że weryfikuje te informacje. Hamas wydał oświadczenie, w którym nazwał nalot "straszliwą masakrą" i stwierdził, że jest to "nowa zbrodnia wojenna".

> Około ośmiu tysięcy palestyńskich bojowników poniosło śmierć w walkach z armią izraelską od chwili rozpoczęcia walk 7 października - podała w niedzielę armia izraelska. Dane kontrolowanego przez Hamas ministerstwa zdrowia mówią natomiast o ponad 20 tysiącach ofiar. - Wojna wymaga od nas bardzo dużych kosztów, jednak nie mamy wyboru, musimy kontynuować walkę - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu, cytowany przez Reutera.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Nie mamy wyboru, musimy kontynuować walkę". Izrael podał liczbę ofiar po stronie Hamasu

Rzecznik wojska podał, że straty palestyńskie obejmują zabitych w wyniku ataków rakietowych oraz w bezpośrednich walkach miejskich, m.in. w Gazie, stolicy Strefy Gazy. Do oszacowania liczby zabitych posłużyły m.in. informacje z przesłuchań jeńców palestyńskich.

> Papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski, który na prośbę papieża Franciszka udał się do Ziemi Świętej, przyznał w Jerozolimie, że choć Strefa Gazy jest tak blisko, mieszkańcom tego terytorium nie można pomóc. Wigilię Bożego Narodzenia wysłannik papieża spędzi w Betlejem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kardynał Krajewski spędza Boże Narodzenie w Jerozolimie. Będzie "modlić się o pokój"

Prefekt Dykasterii Posługi Miłosierdzia rozmawiał także za pośrednictwem łącza wideo z wiceproboszczem parafii w Gazie, do którego - od rozpoczęcia w październiku operacji izraelskiej armii przeciwko palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas - często dzwoni papież Franciszek. Podczas tej rozmowy kardynał Krajewski wysłuchał opowieści na temat warunków życia w Strefie Gazy.

> Publiczny izraelski nadawca Kan podał, powołując się na anonimowe źródła, że władze kraju rozważają niezabijanie przywódców Hamasu, gdyby miało to doprowadzić do uwolnienia wszystkich zakładników - przekazał w niedzielę portal Times of Israel.

Przywódcy Hamasu w Strefie Gazy Jahja Sinwar i Muhammed Deif mieliby otrzymać rodzaj immunitetu i uniknąć śmierci, lecz zostać deportowani do Kataru lub innego kraju - poinformował Times of Israel. Według źródeł Kan polityczne i wojskowe władze Izraela rozmawiają na temat takiej możliwości, ale żadna konkretna propozycja w tej sprawie nie została sformułowana.

Izraelski nadawca publiczny podkreślił, że jest to plan długoterminowy, a nie taki, który mógłby być wprowadzony w życie natychmiast. Jedno ze źródeł zaznaczyło, że nie mógłby też przeszkodzić w realizacji ogłoszonego celu w postaci zniszczenia kierownictwa Hamasu i jego zdolności wojskowych.

Inny rozmówca Kan ocenił natomiast, że "deportacja przywódców Hamasu za granicę nie jest sprzeczna z celami wojny".

Autorka/Autor:ks / prpb

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: