Rosja rozmieszcza systemy rakietowe na Kurylach

[object Object]
Systemy Bastion, używane przez Rosjan w Syrii, pojawiły się na KurylachMO Rosji
wideo 2/6

Po zapewnieniach prezydenta Władimira Putina o dialogu z Japonią w sprawie Wysp Kurylskich, rosyjskie media informują o rozmieszczeniu na spornym terytorium systemów rakietowych Bastion i Bał. Informacja w tej sprawie ukazała się na łamach urzędowej gazety Floty Pacyfiku "Bojewaja Wachta".

Rosyjskie agencje, powołujące się na publikację gazety "Bojewaja Wachta" ("Straż bojowa"), informują, że na dwóch Wyspach Kurylskich – Kunaszyr i Iturup – zostały rozmieszczone najnowsze systemy rakietowe Bastion i Bał.

Jak podaje we wtorkowej depeszy Interfax, dywizjon rakietowy ochrony wybrzeża uzbrojony w zestawy Bastion pełni dyżur bojowy na wyspie Iturup, z kolei na Kunaszyrze stacjonuje dywizjon uzbrojony w system Bał. Dywizjony wchodzą w skład 72. brygady rakietowej, która została sformowana w 2014 roku.

O planach rozmieszczenia na Wyspach Kurylskich rakietowych systemów ochrony wybrzeża minister obrony Siergiej Szojgu poinformował jeszcze w marcu.

- W tym roku i w tym miejscu (Kuryle – red.) zostaną umieszczone zestawy rakietowe Bastion i Bał, a także samoloty bezzałogowe nowej generacji Eleron-3 – mówił wówczas szef resortu.

Cele lądowe

Podstawowym zadaniem systemów Bastion jest atakowanie wrogich okrętów na odległościach rzędu 300 kilometrów. Pociski Onyks (stanowią uzbrojenie Bastionu) poruszają się z prędkością około 2,5 tys. km/h i są jednym z najnowocześniejszych na świecie. Dodatkowo mogą atakować stacjonarne cele lądowe. Formalnie uzbrojenie to zostało wprowadzone do służby w jednostkach floty rosyjskiej w 2010 roku.

Z kolei system Bał jest przeznaczony do kontroli wód terytorialnych, ochrony baz morskich i infrastruktury przybrzeżnej, a także ochrony wybrzeża. Zestaw składa się z dwóch samobieżnych stanowisk dowodzenia i czterech wyrzutni. Każda z nich może przenosić osiem rakiet o zasięgu 120-260 km.

Dialog z Japonią

Doniesienia w sprawie rozmieszczenia systemów rakietowych na wyspach, których zwrotu władze w Tokio domagają się od wielu lat, pojawiły się po informacji na temat spotkania prezydenta Władimira Putina z premierem Japonii Shinzo Abe.

21 listopada rosyjskie portale cytowały słowa Putina, który wypowiedział się w sprawie Kuryli w stolicy Peru, Limie, gdzie doszło do jego spotkania z Abe (okazją był szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku). - Nasze stanowisko jest dobrze znane: wszystko, co dotyczy Wysp Kurylskich [dla Japonii - Terytoriów Północnych - red.] jest wynikiem drugiej wojny światowej. Uważamy, że dzisiaj (wyspy) są suwerennym terytorium Rosji, co zostało zawarte w aktach międzynarodowych - mówił prezydent Rosji, cytowany przez rosyjską agencję Interfax.

Japonia domaga się od Rosji zwrotu czterech wysp - Kunaszyr, Iturup, Habomai i Szykotan – położonych między rosyjskim Półwyspem Kamczackim a japońską wyspą Hokkaido. Spór o nie trwa od wielu lat i stanowi poważną przeszkodę w ociepleniu stosunków między Tokio a Moskwą. Rosja i Japonia spór o wyspy, które Związek Radziecki zajął po wojnie z Japonią toczą od 1945 roku. Z tego powodu Moskwa i Tokio dotąd nie podpisały traktatu pokojowego po drugiej wojnie światowej. W latach 1947-49 japońska ludność czterech wysp, licząca przed wojną 17 tysięcy osób, została wysiedlona do Japonii. Tokio nigdy nie pogodziło się z utratą terytoriów. Wokół wysp znajdują się bogate łowiska oraz - prawdopodobnie - złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, a także złota i srebra.

Wyspy Kurylskie osią sporu japońsko-rosyjskiegoGoogle Maps

Autor: tas\mtom / Źródło: Interfax, RIA Nowosti, Newsru.com

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: