Japonia

Japonia

O blisko 800 przypadków zwiększył się bilans potwierdzonych zakażeń koronawirusem we Włoszech. Wzrosła także liczba zgonów. Najwięcej zainfekowanych i ofiar śmiertelnych odnotowano w Lombardii na północny kraju. Także w Wielkiej Brytanii i Francji zanotowano największy dobowy wzrost liczby osób zakażonych SARS-CoV-2. Jak świat walczy z koronawirusem?

Przez kilkanaście dni, kiedy 83-letnia Amerykanka przebywała na statku wycieczkowym, nie stwierdzono u niej żadnych niepokojących objawów. W czwartek Westerdam zawinął do portu po zapewnieniu, że na pokładzie nie ma zakażonych koronawirusem. Dopiero później test u kobiety dał wynik pozytywny. Łącznie statek opuściło już ponad 1200 osób. Może być trudniej niż kiedykolwiek utrzymać w ryzach epidemię - ostrzegają eksperci.

Nie będzie uroczystych obchodów 60. urodzin cesarza Japonii Naruhito. Odwołano je w związku z obawami, że zgromadzenie publiczne może przyczynić się do rozprzestrzenienia epidemii koronawirusa - podała w poniedziałek Agencja Dworu Cesarskiego. Świętowanie było zaplanowane na najbliższą niedzielę.

W środę japońskie ministerstwo zdrowia podało, że na statku wycieczkowym Diamond Princess, który cumuje w pobliżu portu w Jokohamie stwierdzono 44 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Tym samym liczba zakażonych wzrosła do 218. Na wycieczkowcu jest trzech Polaków.

Zaczyna się kolejny tydzień kwarantanny na wycieczkowcu Diamond Princess, zacumowanym w porcie w japońskiej Jokohamie, a wśród pasażerów znudzenie przeplata się z zaostrzającym się niepokojem. W poniedziałek potwierdzono tam kolejne przypadki zakażonych koronawirusem. - Wielu pasażerów zaczyna mieć reakcje klaustrofobiczne - powiedział Brytyjczyk, David Able.

Szef dyplomacji Japonii Toszimitsu Motego weźmie udział w 56. Forum Bezpieczeństwa w Monachium, gdzie - jak oświadczył - "spodziewa się rozmawiać o uregulowaniu sprawy Kuryli z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem".

Polacy są wśród objętych kwarantanną 3711 pasażerów wycieczkowca Diamond Princess. Na pokładzie zacumowanego w japońskim porcie Jokohama statku wykryto co najmniej 10 przypadków zakażenia koronawirusem. Także z wycieczkowca World Dream w Hongkongu zejść na ląd nie może prawie cztery tysiące pasażerów i członków załogi.