Świat

Ławrow: Apel komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja nie przyspieszy zwrotu wraku Tu-154

Świat

Aktualizacja:
Ławrow: Apel komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja nie przyspieszy zwrotu wraku Tu-154
tvn24Siergiej Ławrow po raz kolejny odniósł się do kwestii zwrotu Tu-154

Apel Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja o zwrot Polsce wraku prezydenckiego samolotu Tu-154M nie przyspieszy prowadzonego w Rosji śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedział w środę na konferencji prasowej szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Ławrow oświadczył, odpowiadając na pytanie polskich dziennikarzy, że jeśli wezwania z Brukseli oznaczają chęć wywarcia nacisku w tej sprawie, to "można to zrozumieć", ale nie przyspieszy to toku śledztwa. Zapewnił, że śledczy robią wszystko, by pracować szybko.

Śledztwo pod nadzorem Putina

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział też, że śledztwo prowadzone przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem toczy się pod nadzorem prezydenta Władimira Putina.

Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie po raz kolejny oświadczył, że dopóki Komitet Śledczy nie zakończy śledztwa w sprawie katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku, dopóty strona rosyjska nie będzie mogła zwrócić Polsce wraku samolotu. Podkreślił, że tak stanowi prawo Rosji. - Jest to bardzo poważne śledztwo. Dobiega ono końca, ale jeszcze się nie zakończyło - powiedział. - Mam nadzieję, że w najbliższym czasie otrzymamy jakieś wiadomości. Nie mogę jednak snuć prognoz - dodał. Szef dyplomacji Rosji zapewnił, że śledczy starają się pracować jak najszybciej.

Wypowiedź Ławrowa skomentował na swoim blogu europoseł Marek Migalski. "Siergiej Ławrow zrozumiał to, czego nie chcieli zrozumieć polscy dziennikarze i część polskich polityków. Jego dzisiejsze dementi jest szybką i nerwową reakcją na wczorajsze brukselskie oświadczenie. Szef rosyjskiego MSZ próbuje odwracać to, co się wczoraj stało (...). Ławrow szybko się zorientował, że Federacja Rosyjska znalazła się w trudnej sytuacji, bowiem nie dość, że powyższe żądania znalazły poparcie polityków unijnych, to jeszcze podpisali się pod nimi deputowani Dumy Państwowej (z jej wiceprzewodniczącym na czele). To znaczy, że Rosjanie świetnie zrozumieli, co stało się wczoraj w Brukseli" - napisał polski polityk.

Relacja Andrzeja Zauchy z Moskwy
Relacja Andrzeja Zauchy z Moskwy

We wtorek skupiająca europosłów oraz parlamentarzystów rosyjskich Komisja Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja przyjęła oświadczenie, w którym zaapelowała o szybkie zakończenie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej i zwrot Polsce wraku samolotu Tu-154M. Autorami inicjatywy są eurodeputowani: Marek Migalski (PJN), Krzysztof Lisek (PO) i Sławomir Nitras (PO). W przyjętym jednomyślnie dokumencie komisja "apeluje o szybkie zakończenie śledztwa i zwrot Polsce wraku samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku".

Autor: //gak/k / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: