Rosja - Unia Europejska

Rosja - Unia Europejska

Rada Europejska, obradująca w czwartek w Brukseli z udziałem przywódców państw i rządów państw Unii Europejskiej, dała zielone światło na kolejne przedłużenie o sześć miesięcy sankcji wobec Rosji. Dotyczą one między innymi sektora finansowego, energetycznego i obronnego.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego "faktycznie postawiła na jednej płaszczyźnie agresorów nazistowskich i Związek Radziecki i niemal obwinia ZSRR na równi z Niemcami o rozpętanie drugiej wojny światowej" - ocenił w środę prezydent Rosji Władimir Putin. Uznał, że jest to "bezpardonowym kłamstwem". Chodzi o rezolucję, w której PE ocenił, że wybuch wojny był bezpośrednim skutkiem paktu Ribbentrop-Mołotow.

Sąd w Madrycie wszczął śledztwo w sprawie grupy Rosjan, którzy mieli podejmować działania destabilizujące sytuację w Katalonii. Z dochodzenia wynika, że są oni członkami elitarnej grupy rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU). W piątek hiszpańskie media, powołując się na śledztwo prowadzone przez sąd Audiencia Nacional, poinformowały, że agenci rosyjskiego wywiadu byli w Katalonii podczas nielegalnego referendum, które odbyło się w tym regionie Hiszpanii w 2017 roku

– Nie ma symptomów, by polityka NATO wobec Rosji się zmieniła. Po prostu nie zmieniły się podstawowe parametry, które leżą u jej podłoża – mówi Robert Pszczel, polski dyplomata z kwatery głównej NATO i były szef biura Sojuszu w Moskwie. Jego zdaniem nic dobrego nie wyniknie z tego, że Moskwa, wbrew zobowiązaniom międzynarodowym, nie zaprasza obserwatorów na wielkie ćwiczenia wojskowe.

Magdalena Adamowicz została w czwartek przewodniczącą delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Republiką Południowej Afryki. Szefem delegacji do spraw relacji z Białorusią został Robert Biedroń, Witold Waszczykowski będzie kierować delegacją do spraw relacji z Ukrainą, a Ryszard Czarnecki został szefem delegacji do spraw relacji z Rosją.

Francuski dziennik "Le Monde", komentując stan relacji francusko-rosyjskich, pisze o zwrocie prezydenta Emmanuela Macrona w stronę Rosji. Ministrowie spraw zagranicznych oraz szefowie resortów obrony obu państw spotkają się w poniedziałek w Moskwie. Będzie to pierwsze takie spotkanie od aneksji Krymu w 2014 roku. "Władimir Putin zdaje się być gotów na jakieś gesty" - pisze dziennik.

Dziś będę próbował przekonać moich rozmówców, że na następne spotkanie grupy G7 lepiej byłoby zaprosić Ukrainę, oczywiście jako gościa, niż Rosję - zapowiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który przybył w sobotę do Biarritz we Francji na spotkanie przywódców państw G7.

Kreml nie udzielił nigdy żadnego wsparcia włoskim partiom bądź politykom - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W rozmowie z Ansą nie wykluczył współpracy ze stroną włoską w śledztwie w sprawie opisywanego przez media finansowania Ligi.

Przewodniczący Rady Europejskiej odniósł się do słów prezydenta Rosji, który w dzienniku "Financial Times" skrytykował ideę liberalizmu, oceniając, że jest ona przestarzała i "nie jest potrzebna". "Stanowczo nie zgadzam się z twierdzeniem prezydenta Putina, który uznał, że liberalizm jest przestarzały. W rzeczywistości takie właśnie są autorytaryzm i kult jednostki" - napisał w piątek Donald Tusk w oświadczeniu.

Po przywróceniu Rosji prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy Estonia, która razem z innymi krajami Europy Wschodniej była temu przeciwna, powinna zawiesić członkostwo w tej organizacji - powiedział w czwartek wicepremier tego kraju, Mart Helme. Dodał, że Rada Europy jest organizacją "niewiarygodną". Wcześniej decyzję RE potępiła estońska prezydent Kersti Kaljulaid, określając ją jako "haniebną".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że przywrócenie Rosji pełnego prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy jest "zwycięstwem zdrowego rozsądku", ale Rosja nie uważa, by oznaczało ono, że Unia Europejska zmienia stanowisko w sprawie Krymu. Tego samego dnia Moskwa zaproponowała na wiceprzewodniczącego Zgromadzenia kandydata, który w 2014 roku został objęty zachodnimi sankcjami.