1187 dni temu rozpoczęła się zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę. W nocy polskie Siły Zbrojne drugi dzień z rzędu poderwały samoloty w związku z rosyjskimi atakami na Ukrainę. Prezydent USA Donald Trump i specjalny wysłannik USA na Ukrainę generał Keith Kellogg skrytykowali niedzielne nasilenie rosyjskich ataków. Opublikowano wyniki najnowszego raportu Misji Monitorującej Prawa Człowieka ONZ na Ukrainie. Oto najważniejsze wydarzenia minionej doby wokół wojny w Ukrainie.
Służba Kontrwywiadu Wojskowego i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego opublikowały wspólne ostrzeżenie i raport dotyczące działań rosyjskiej służby wywiadowczej GRU na terenie wielu państw, w tym Polski. Działalność ta jest wymierzona głównie w przedsiębiorstwa zaangażowane w transport pomocy do Ukrainy.
Zakończyła się telefoniczna rozmowa Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. Trwała ponad dwie godziny. Trump napisał, czego dotyczyła i jakie ustalenia zapadły. Wypowiedział się też Putin.
W trakcie wyborów w Polsce Rosja uruchomiła operację specjalną "Doppelganger" - poinformował wywiad wojskowy Ukrainy. Przekazano również, że Kreml planuje przeprowadzić "szkoleniowo-bojowy" start międzykontynentalnej rakiety balistycznej.
Kim Dzong Un, przywódca Korei Północnej, powiedział, że pełne przygotowanie do wojny jest "najważniejszym zadaniem" armii. Oficjalna agencja KCNA zacytowała Kima i zrelacjonowała nadzorowane przez niego ćwiczenia wojsk.
Administracja prezydenta Trumpa przeszła proces szybkiego uczenia się Rosji - zauważył w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal, który mówił o amerykańskich negocjacjach z Rosją w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie. Jego zdaniem negocjatorzy z USA "stracili cierpliwość".
Amerykańskie propozycje dotyczące warunków zawarcia rozejmu w Ukrainie zakładają między innymi uznanie Krymu za część Rosji - podał w piątek Reuters. Agencja przekazała także treść kontrpropozycji ze strony Ukrainy i państw Europy.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski skomentował słowa Andrzeja Dudy, który powiedział w wywiadzie, że pokój pomiędzy napadniętą Ukrainą a Rosją będzie wymagał także ustępstw ze strony Kijowa.
Rosja przekazała armii Ugandy sprzęt do mapowania terenu o wartości 3 milionów dolarów. To kolejna oznaka rozszerzania rosyjskich wpływów w Afryce i chęci rozszerzenia ich z państw regionu Sahelu na wschodnią część kontynentu .
Stany Zjednoczone są zaangażowane w rozmowy z Rosją i Ukrainą, a prezydent Donald Trump codziennie stara się zakończyć tę wojnę - przekazała rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. We wtorek stwierdziła też jednak, że amerykański przywódca jest już "sfrustrowany" postawą Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego.