Putin jedzie do Paryża. Kreml i Pałac Elizejski potwierdzają


29 maja prezydent Francji Emmanuel Macron będzie gościć w pałacu w Wersalu Władimira Putina - podał w komunikacie Pałac Elizejski. Doniesienia w tej sprawie potwierdził także Kreml. Wcześniej rosyjski dziennik "Kommiersant" ujawnił, że 29 maja dojdzie do nieplanowanej wizyty w Paryżu prezydenta Rosji, który wybiera się do stolicy Francji na otwarcie w Wersalu wystawy poświęconej carowi Piotrowi I.

Pałac Elizejski poinformował w poniedziałek, że będzie to pierwsze od francuskich wyborów prezydenckich spotkanie przywódców Francji i Rosji.

Również Kreml potwierdził wizytę Władimira Putina we Francji i jego spotkanie z Emmanuelem Macronem. Według komunikatu, obaj przywódcy mają rozmawiać o konfliktach na Ukrainie, w Syrii i "wysiłkach w walce z terroryzmem".

Wystawa w Wersalu okazją do spotkania

Rosyjski "Kommiersant" w poniedziałkowej publikacji "Piotr I pomoże Putinowi zapoznać się z Macronem" ujawnił, że 29 maja dojdzie do nieplanowanej wizyty w Paryżu prezydenta Rosji. Powodem ma być otwarcie w rezydencji królów francuskich, Wersalu, wystawy poświęconej carowi Piotrowi I. "Kommiersant" powołał się na dobrze poinformowane źródła w administracji prezydenckiej.

Rozmówca dziennika twierdził, że "plan wizyty będzie bardzo intensywny" i zapewne nie ograniczy się do uroczystej ceremonii w Wersalu.

Według paryskiego rozmówcy "Kommiersanta", "trudno byłoby sobie wyobrazić, że Władimir Putin udałby się do Francji nie otrzymawszy zapewnienia, że spotka się i zapozna się z nowym prezydentem".

Rzecznik nie zaprzeczył

Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie potwierdził doniesienia "Kommiersanta", ale także mu nie zaprzeczył. Na pytanie agencji TASS, czy wiadomość o wizycie prezydenta Putina w Paryżu 29 maja jest zgodna z prawdą, Pieskow powiedział: - Ogłosimy to w stosownym czasie.

Również doradca prezydenta Rosji do spraw współpracy kulturalnej z zagranicą Michaił Szwydkoj powiedział portalowi RBK, że "nie jest w stanie ani potwierdzić, ani zaprzeczyć doniesieniom o niezaplanowanej wizycie Putina w Paryżu".

Wystawa w Wersalu poświęcona Piotrowi I Wielkiemu jest związana z 300-leciem wizyty tego władcy we Francji i ustanowienia stosunków dyplomatycznych między oboma państwami - pisze "Kommiersant". Wystawa będzie otwarta do końca września.

Nieobecność gospodarza Kremla

Nieoficjalna próba zbliżenia Moskwy z Paryżem miała miejsce już wcześniej. W październiku ubiegłego roku w Paryżu zostało otwarte Prawosławne Centrum Duchowe. W uroczystościach wzięli udział między innymi minister kultury Rosji Władimir Medinski i mer Paryża Anne Hidalgo.

W ceremonii miał uczestniczyć także Władimir Putin, a rosyjska prasa relacjonowała wówczas, że przy okazji otwarcia centrum spotka się z ówczesnym prezydentem Francji François Hollande'em.

Po publicznych oświadczeniach Hollande'a, który powiedział, że "wątpi w skuteczność spotkania z Putinem w sytuacji, kiedy rosyjskie lotnictwo bombarduje Aleppo", gospodarz Kremla zrezygnował z wyjazdu do Francji.

Portal Radio Swoboda, powołując się na rosyjskich ekspertów, relacjonował wówczas, że decyzja o budowie Prawosławnego Centrum Duchowego w historycznej części Paryża zapadła w 2007 roku, czyli w czasie, kiedy prezydentem Francji był Nikolas Sarkozy, a Rosja i Francja przeżywały "okres miodowy w stosunkach obustronnych".

Autor: TG,tas//now,mtom/jb / Źródło: PAP, Kommiersant, RBK, Radio Swoboda

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości