Emmanuel Macron

Emmanuel Macron

Francuski prezydent Emmanuel Macron w sobotę podał w wątpliwość prawdopodobieństwo, że Unia Europejska i Wielka Brytania osiągną porozumienie handlowe po brexicie do końca roku. Dodał, że spodziewa się bardzo trudnych negocjacji dotyczących rybołówstwa. Jak pisze BBC, jest to obszar, który od zawsze wywoływał wiele emocji na linii Londyn-Bruksela.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w sobotę, że europejska polityka sprzeciwu wobec działań Rosji w ostatnich latach zawiodła, a ponieważ nikt nie chce bezpośrednio stawić czoła Moskwie, jedyną opcją jest nawiązanie z nią bliższego dialogu, by przezwyciężyć różnice.

Emmanuel Macron wygłosił we wtorek wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na relacje między Polską i Francją, a także na fakt wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i potrzebę "przemyślenia na nowo, na czym ma polegać jedność". Prezydent Francji wyraził również przeświadczenie, że transformacja energetyczna jest przyszłością Polski i wskazywał na konieczność dialogu z Rosją.

Obecność prezydenta Emmanuela Macrona w towarzystwie silnej delegacji wydaje się być ze strony Francji "wyciągnięciem ręki w stronę Polski" - ocenił w TVN24 BiS analityk do spraw francuskich Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych doktor Łukasz Jurczyszyn. Jego zdaniem Macron stara się pozyskać sojusznika w okresie toczących się w Unii Europejskiej negocjacji budżetowych.

Zgodziliśmy się, że i Francja, i Polska, jako ważne kraje europejskie, powinny stać na straży europejskiego ładu - powiedział po rozmowie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W poniedziałek francuski przywódca odwiedził także Sejm, gdzie spotkał się z marszałek tej izby Elżbietą Witek. Odbył również rozmowy z Małgorzatą Kidawą-Błońską, które wicemarszałek Sejmu określiła jako "niezwykłe spotkanie".

Dobrze, że odmrażamy stosunki z Francją, bo one przez ostatnie lata uległy poważnemu zamrożeniu - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Adam Szłapka (Koalicja Obywatelska), oceniając pierwszy dzień wizyty w Polsce prezydenta Emmanuela Macrona. Deklaracje francuskiego przywódcy o "zaniepokojeniu" zmianami w polskim wymiarze sprawiedliwości poseł PiS Łukasz Schreiber skwitował słowami, że Macron "nie jest wolny od uwarunkowań politycznych".

Wzmocnienie dialogu politycznego, wspólne konsultacje ważnych kwestii z zakresu polityki europejskiej oraz współpraca na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i obronności Europy w ramach NATO, Unii Europejskiej i ONZ - to niektóre punkty podpisanego w poniedziałek programu współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego.

Francja popiera stanowisko Komisji Europejskiej - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, pytany o praworządność w Polsce. Szef polskiego rządu przekonywał, że "Polska, realizując reformę wymiaru sprawiedliwości, broni prawdziwych wartości europejskich". Po rozmowach obaj politycy podpisali deklarację współpracy w zakresie polityki europejskiej.