Jest ich 120 milionów, ta liczba "może rosnąć"

Źródło:
PAP
Obóz dla uchodźców Szatila
Obóz dla uchodźców Szatila
Miłka Fijałkowska
Obóz dla uchodźców SzatilaMiłka Fijałkowska

Wygnani przez wojnę, prześladowania, przemoc. Nawet 120 milionów ludzi musiało przymusowo opuścić swoje domy - poinformowało biuro wysokiego komisarza ONZ do spraw uchodźców. W corocznym raporcie ONZ informuje, że większość z tych osób pochodzi z pięciu krajów świata. Ostrzega też, że ta liczba może rosnąć.

Liczba osób przymusowo przemieszczonych na całym świecie przekroczyła 120 milionów i może rosnąć - poinformowało w czwartek biuro wysokiego komisarza ONZ do spraw uchodźców (UNHCR), prezentując doroczny raport. W ciągu ostatniej dekady liczba ta wzrosła trzykrotnie - podała agencja Reutera.

- Przemieszczeni przymusowo to uchodźcy wewnętrzni i zewnętrzni, azylanci, osoby wygnane przez wojnę, prześladowania i coraz bardziej złożone formy przemocy - powiedział w czwartek wysoki komisarz ONZ do spraw uchodźców Filippo Grandi. - Jeżeli nie nastąpią zmiany geopolityczne, liczba ta będzie niestety rosnąć - ostrzegł.

W końcu ubiegłego roku liczba osób przymusowo przemieszczonych sięgnęła 117,3 miliona. Większość tej grupy (58 procent) stanowią uchodźcy wewnętrzni, którzy musieli opuścić domy, ale nie przekroczyli granic państwa.

Obóz dla uchodźców w Strefie Gazy, 13 czerwca 2024 rokuHAITHAM IMAD/PAP/EPA

Trzech na czterech uchodźców pochodzi z pięciu krajów

Wojny i wojny domowe są przyczyną największych fal przymusowych przemieszczeń ludności. W Sudanie, w którym od ubiegłego roku trwa konflikt wewnętrzny, ponad dziewięć milionów ludzi musiało opuścić domy, choć pozostali w granicach państwa, a ponad dwa miliony uciekły do sąsiednich Egiptu, Czadu i Południowego Sudanu.

- Codziennie trafiają tam setki ludzi - powiedział Grandi. Na Ukrainie - podaje UNHCR - grupa wewnętrznie przesiedlonych sięga 3,5 miliona osób, a globalnie odnotowano łącznie 6,5 miliona uchodźców z tego kraju.

Uchodźcy z Ukrainy na polskiej granicy, 7 marca 2022 rokuPAP/Wojtek Jargiło

W Strefie Gazy wewnętrznie przesiedlonych jest około 1,7 miliona - szacuje agencja. 7,2 miliona Syryjczyków jest przesiedlonych wewnętrznie, a 6,5 miliona znalazło się poza granicami państwa.

Raport odnosi się również do kategorii uchodźców. Trzech na czterech uchodźców pochodzi z zaledwie pięciu krajów: Afganistanu, Sudanu, Syrii, Wenezueli i Ukrainy - zauważa UNHCR w raporcie.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Wojtek Jargiło