Wenezuela

Wenezuela

Rząd Stanów Zjednoczonych oskarżył w czwartek prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro oraz kilku jego najbliższych współpracowników o "terroryzm narkotykowy" - oświadczył amerykański minister sprawiedliwości William Barr.

Manifestacja poparcia dla Juana Guaido, który w ubiegłym roku ogłosił się prezydentem Wenezueli, zgromadziła w Madrycie tysiące osób. Ramię w ramię stanęli z nim na wiecu przedstawiciele władz miasta i regionu. "Chcemy demokratycznych wyborów", "Dyktator musi odejść" - skandowano.

Uczestniczący w konferencji w Davos Juan Guaido, który w ub.r. ogłosił się prezydentem Wenezueli, zaapelował w czwartek do państw UE, by odżegnały się od handlu wenezuelskim "krwawym złotem", ponieważ zyski z niego służą finansowaniu rządów Nicolasa Maduro.

W Wenezueli trwa spór o to, kto jest obecnie przewodniczącym krajowego parlamentu. Podczas chaotycznego głosowania w niedzielę opozycja i obóz rządowy wybrały na to stanowisko własnych przedstawicieli. Wydarzeniami w Wenezueli zaniepokojony jest sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe organizacji.