Apelujemy do Rosji i Białorusi o zapewnienie przejrzystości i przewidywalności ćwiczeń "Zapad-2017" - oświadczył we wtorek goszczący na Litwie sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
- Będziemy bardzo uważnie śledzić ćwiczenia Zapad ("Zapad-2017", zapowiadane na jesień manewry wojskowe Rosji i Białorusi) - powiedział dziennikarzom Jens Stoltenberg. Zaapelował do władz w Moskwie i Mińsku o zapewnienie przejrzystości i przewidywalności manewrów.
Jak oznajmił szef NATO, przejrzystość ćwiczeń wojskowych "jest zawsze bardzo ważnym elementem, a szczególnie obecnie, gdy obserwujemy wzmożoną obecność wojskową wzdłuż naszej granicy w tym regionie".
"Możliwość prowokacji"
Według litewskiego wywiadu podczas manewrów Rosja i Białoruś przeprowadzą miedzy innymi ćwiczenia symulujące konflikt z NATO.
"W związku z tym służby nie wykluczają możliwości prowokacji przy granicy" - informuje agencja BNS, powołując się na anonimowe źródła wywiadowcze.
Stoltenberg we wtorek na poligonie w miejscowości Rukłe (litewska Rukla) obserwował największe tegoroczne międzynarodowe ćwiczenia wojskowe w tym kraju pod kryptonimem Iron Wolf (Żelazny Wilk) z udziałem ponad 5,3 tysięcy żołnierzy z dziewięciu państw NATO, w tym z Polski.
Ćwiczenia w Rukłem obserwowali też prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, minister obrony Raimundas Karoblis, a także szef polskiego MON Antoni Macierewicz.
Jak informuje litewskie ministerstwo obrony, podczas spotkania ministrów Karoblisa i Macierewicza omówiono bezpieczeństwo w regionie, kwestię dalszego wzmacniania współpracy regionalnej w ramach NATO, dążenie do zapewnienia stałej obecności wojsk sojuszniczych w regionie, wzmacnianie dwustronnej współpracy wojskowej.
Przerzut sił przez przesmyk suwalski
Celem manewrów, które rozpoczęły się 12 czerwca i zakończą 24 czerwca, jest sprawdzenie przygotowania jednostek wojskowych państw NATO do realizacji zadań bojowych oraz zgranie pododdziałów podczas prowadzenia różnego rodzaju działań.
W ramach manewrów w ubiegły weekend na południu Litwy odbyły się między innymi ćwiczenia przerzutu sił przez przesmyk suwalski.
Międzynarodowe ćwiczenia Iron Wolf są organizowane corocznie, ale w tym roku po raz pierwszy biorą w nich udział batalionowe grupy bojowe NATO, powołane w celu wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu. Ćwiczenia te są również integralną częścią ćwiczeń Saber Strike 2017, realizowanych jednocześnie w państwach bałtyckich i w Polsce z udziałem ponad 11 tysięcy wojskowych.
Autor: tas / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: mil.ru