TVN24 | Świat

"NYT": Izrael poinformował USA, że stoi za zabiciem pułkownika irańskiej Gwardii Rewolucyjnej

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP, "New York Times"

Izrael poinformował Stany Zjednoczone, że odpowiada za zabójstwo pułkownika irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Hasana Sajada Chodaiego, który został zastrzelony w niedzielę w Teheranie - wynika z relacji dziennika dziennika "New York Times", powołującego się na źródło w wywiadzie USA. Jak twierdzi informator gazety, Chodai był zastępcą dowódcy tajnej jednostki odpowiedzialnej za zabójstwa cudzoziemców, w tym Izraelczyków, na całym świecie.

Hasan Sajad Chodai został zastrzelony w niedzielę w centrum Teheranu przez dwóch napastników na motorze. Należał do elitarnej jednostki Al-Kuds, stanowiącej zagraniczne ramię Gwardii Rewolucyjnej, zwanej też korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej i, jak poinformowała Gwardia, był "jednym z obrońców świątyń". Oznacza to, że pułkownik należał do grupy wojskowych i doradców, których zadaniem jest ochrona szyickich miejsc świętych w Iraku i Syrii, przed takimi organizacjami jak tzw. Państwo Islamskie.

Władze Iranu obarczyły Izrael winą za zabójstwo wojskowego. Członek Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Madżid Mirahmadi ocenił, że zamach był "zdecydowanie robotą Izraela" i ostrzegł przed stanowczym odwetem - podały irańskie media.  

"NYT": Izrael poinformował USA o ataku na irańskiego pułkownika

Choć rzecznik izraelskiego premiera odmówił udzielenia komentarza w sprawie zabójstwa, to według urzędnika wywiadu, którego pod warunkiem zachowania anonimowości zacytował "New York Times", Izrael poinformował Stany Zjednoczone, że to on stoi za dokonaniem ataku.

Izraelczycy mieli przekazać Amerykanom, że atak był ostrzeżeniem dla Iranu, by ten wstrzymał operacje tajnej grupy działającej w ramach Al-Kuds, która nazywana jest Jednostką 840. Zdaniem zachodnich wywiadów, zadaniem grupy jest porywanie i zabijanie zarówno Izraelczyków, jak i innych cudzoziemców na całym świecie.

Według urzędnika cytowanego przez "NYT", Hasan Sajad Chodai miał być zastępcą dowódcy Jednostki 840, uczestniczącym w planowaniu ataków na obcokrajowców poza granicami kraju. Jak dodał, irański wojskowy miał być zaangażowany w próby zamachów na cywilów oraz rządowych oficjeli z Izraela, Europy oraz Stanów Zjednoczonych w Kolumbii, Kenii, Etiopii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz na Cyprze.

Hasan Sajad ChodaiIRGC SOCIAL CHANNEL

Prezydent Iranu zapowiada odwet

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, odnosząc się w poniedziałek do zabójstwa pułkownika, powiedział, iż liczy na "poważny pościg" za zamachowcami. - Nie mam wątpliwości, że przelana krew wielkiego męczennika zostanie pomszczona - zaznaczył.

Męczeństwo pułkownika Chodaia wzmacnia determinację Gwardii Rewolucyjnej do zagwarantowania bezpieczeństwa, obrony niepodległości oraz interesów narodowych, jak również do konfrontowania się wrogami narodu irańskiego - przekazał rzecznik Gwardii Ramazan Szarif. Jak dodał, "bandyci i grupy terrorystyczne powiązane z globalnym systemem opresji oraz syjonizmem poniosą konsekwencje swych działań".

USA uznają Gwardię Rewolucyjną, zwaną też korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej, za organizację terrorystyczną..

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/adso

Źródło: PAP, "New York Times"

Pozostałe wiadomości