Gwałt da się usprawiedliwić. Tak sądzi co czwarty obywatel UE

ofiara gwałtudomena publiczna

Jeśli kobieta była pijana lub odurzona narkotykami, poszła na randkę z późniejszym napastnikiem lub miała na sobie seksowne ubranie, to - zdaniem 27 proc. pytanych Europejczyków - gwałt w takim wypadku da się usprawiedliwić lub zaakceptować - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej. Jednak - co alarmujące - w przypadku niektórych krajów w Europie Wschodniej, uważa tak nawet co drugi pytany.

Komisja Europejska opublikowała najnowsze badania Eurobarometr dotyczące przemocy związanej z płcią. Jeden z aspektów dotyczy gwałtów. Przepytano niemal 28 tys. osób ze wszystkich krajów UE.

W Belgii na przykład 40 proc. badanych twierdzi, że współżycie seksualne bez zgody jeden ze stron da się usprawiedliwić w niektórych okolicznościach. Jednak już w sąsiedniej Holandii, sądzi tak zaledwie 15 proc.

Alkohol, strój lub randka usprawiedliwieniem?

Najswobodniej do kwestii gwałtów podchodzą kraje Europy Środkowej i Wschodniej, jak Rumunia, Węgry, Bułgaria i Czechy. W Rumunii więcej niż co drugi badany (55 proc.) uważa, że seks bez zgody może być usprawiedliwiony pewnymi okolicznościami.

W przypadku Węgier to 47 proc. obywateli, Bułgarii - 43 proc., a Czech - 42 proc.

Pytani mieli wybierać spośród m.in. takich okoliczności "łagodzących" dla sprawców, jak: prowokujący lub seksowny strój, bycie nietrzeźwym lub po spożyciu narkotyków, flirtowanie tuż przed, poruszanie się samemu w nocy, posiadanie wielu partnerów seksualnych, zgoda na pójście z kimś do domu lub skrucha sprawcy. Respondenci mogli wskazać więcej niż jedną okoliczność.

Kobiety o przemocy domowej
Kobiety o przemocy domowejTVN24 BiS

Najmniejszą tolerancję na usprawiedliwienie sprawców wykazali w badaniu Szwedzi (6 proc.), Hiszpanie (8 proc.), Finowie (11 proc.), Duńczycy (13 proc.) i Holendrzy (15 proc.).

Tymczasem Aż 30 proc. Polaków uznaje, że gwałt może być niekiedy usprawiedliwiony. Podobne wyniki badań zanotowano we Francji (31 proc.), Grecji, Austrii (32 proc.), w Portugalii (29 proc.) i we Włoszech (28 proc.).

Autorzy raportu wezwali do otoczenia większą opieką kobiet, które są ofiarami napaści na tle seksualnym. "Nadal istnieją państwa członkowskie, gdzie jest do wykonania znacząca praca w sprawie oceny przemocy związanej z płcią, szczególnie w sprawie pomysłu, że przemoc wobec kobiet jest często prowokowana przez ofiary lub że kobiety często wymyślają lub wyolbrzymiają oskarżenia o napaści lu gwałcie" - napisali autorzy raportu.

Czy stosunek seksualny bez zgody jednej z osób można usprawiedliwić pewnymi okolicznościami?Eurobarometr
Jak ukryć pobicie. Szokujący program w publicznej telewizji
Jak ukryć pobicie. Szokujący program w publicznej telewizjitvn24

Autor: pk/adso / Źródło: Washington Post, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna