W ostatnim dniu swojej wizyty w Warszawie Joe Biden uczestniczył w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, zrzeszającej państwa wschodniej flanki NATO. Wziął w nim udział również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Kto należy do B-9? Kiedy i w jakim celu powstało to zrzeszenie?
W środę, 22 lutego, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbył się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki (B-9), czyli formatu zrzeszającego dziewięć państw Europy Środkowo-Wschodniej: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W środowym spotkaniu obok przywódców państw członkowskich wziął też udział przebywający w Polsce prezydent USA Joe Biden i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Jak podawał PAP, tematem szczytu miało być dalsze wzmacnianie wschodniej flanki NATO, zbliżający się szczyt sojuszu w Wilnie, a także wsparcie dla Ukrainy. "Będzie to szczyt, który potwierdzi kopernikański przewrót w NATO, czyli powrót do wysuniętej obrony i ustanowienie mechanizmów trwałej obrony oraz odstraszania przed Rosją, a najbardziej zainteresowane efektywnym odstraszaniem i obroną przed Rosją są państwa Bukaresztańskiej Dziewiątki" - wyjaśniał cytowany przez agencję Marcin Terlikowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).
Bukaresztańska Dziewiątka - co to za zrzeszenie?
Bukaresztańska Dziewiątka powstała z inicjatywy prezydentów Polski i Rumunii - Andrzeja Dudy oraz Klausa Iohannisa - jako kontynuacja współpracy regionalnej zapoczątkowanej rok wcześniej w reakcji na rosyjską inwazję na Krym. Oficjalna inauguracja zrzeszenia odbyła się 4 listopada 2015 roku podczas szczytu państw wschodniej flanki NATO w Bukareszcie - stąd jego nazwa. Kraje członkowskie podpisały wtedy wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie.
Głównymi celami zrzeszenia są zapewnianie bezpieczeństwa i stabilności regionu Europy Środkowo-Wschodniej - w szczególności w kontekście działań Rosji, rozwój współpracy militarnej państw członkowskich oraz wzmacnianie siły głosu sojuszu w ramach NATO.
Do tej pory odbyło się sześć szczytów Bukaresztańskiej Dziewiątki - trzy w Bukareszcie, dwa w Warszawie i jeden w słowackich Koszycach. Po raz ostatni przywódcy państw Europy Środkowo-Wschodniej spotkali się 10 czerwca tego roku w stolicy Rumunii. Rok wcześniej, 10 maja 2021, gdy obradowano w Bukareszcie, w szczycie uczestniczył już zdalnie Joe Biden. Prezydent USA znajdował się w Waszyngtonie, a jego przemówienie zostało wyświetlone na telebimie.
Przydacz: oczekujemy konkretnych działań
Teraz prezydent Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy osobiście stawi się na spotkaniu członków B-9. "Każdy też będzie się wsłuchiwał w głos prezydenta USA Joe Bidena; z czym tak naprawdę prezydent Stanów Zjednoczonych przyjeżdża na wschodnią flankę. Poza oczywistym potwierdzeniem gwarancji artykułu piątego, oczekujemy też pewnie konkretnych działań w ramach współpracy z Ameryką" - podkreślił w rozmowie z PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
Szef BPM zapowiedział też, że po szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie ma zostać opublikowana wspólnie wynegocjowana deklaracja.
Źródło: PAP, tvn24.pl