Czym jest Bukaresztańska Dziewiątka? Joe Biden spotkał się dziś w Warszawie z jej członkami

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Bukaresztańska Dziewiątka - co to za zrzeszenie?
Bukaresztańska Dziewiątka - co to za zrzeszenie?
wideo 2/5
Bukaresztańska Dziewiątka - co to za zrzeszenie?

W ostatnim dniu swojej wizyty w Warszawie Joe Biden uczestniczył w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, zrzeszającej państwa wschodniej flanki NATO. Wziął w nim udział również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Kto należy do B-9? Kiedy i w jakim celu powstało to zrzeszenie?

W środę, 22 lutego, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbył się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki (B-9), czyli formatu zrzeszającego dziewięć państw Europy Środkowo-Wschodniej: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W środowym spotkaniu obok przywódców państw członkowskich wziął też udział przebywający w Polsce prezydent USA Joe Biden i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Joe Biden na szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, Warszawa 22 lutego 2023 r.
Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, Warszawa 22 lutego 2023 r.

Jak podawał PAP, tematem szczytu miało być dalsze wzmacnianie wschodniej flanki NATO, zbliżający się szczyt sojuszu w Wilnie, a także wsparcie dla Ukrainy. "Będzie to szczyt, który potwierdzi kopernikański przewrót w NATO, czyli powrót do wysuniętej obrony i ustanowienie mechanizmów trwałej obrony oraz odstraszania przed Rosją, a najbardziej zainteresowane efektywnym odstraszaniem i obroną przed Rosją są państwa Bukaresztańskiej Dziewiątki" - wyjaśniał cytowany przez agencję Marcin Terlikowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

ZOBACZ TEŻ: "A Sky Full of Stars" zespołu Coldplay po przemówieniu Joe Bidena. To był ulubiony utwór jego zmarłego syna Beau

Bukaresztańska Dziewiątka - co to za zrzeszenie?

Bukaresztańska Dziewiątka powstała z inicjatywy prezydentów Polski i Rumunii - Andrzeja Dudy oraz Klausa Iohannisa - jako kontynuacja współpracy regionalnej zapoczątkowanej rok wcześniej w reakcji na rosyjską inwazję na Krym. Oficjalna inauguracja zrzeszenia odbyła się 4 listopada 2015 roku podczas szczytu państw wschodniej flanki NATO w Bukareszcie - stąd jego nazwa. Kraje członkowskie podpisały wtedy wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie.

Głównymi celami zrzeszenia są zapewnianie bezpieczeństwa i stabilności regionu Europy Środkowo-Wschodniej - w szczególności w kontekście działań Rosji, rozwój współpracy militarnej państw członkowskich oraz wzmacnianie siły głosu sojuszu w ramach NATO.

Do tej pory odbyło się sześć szczytów Bukaresztańskiej Dziewiątki - trzy w Bukareszcie, dwa w Warszawie i jeden w słowackich Koszycach. Po raz ostatni przywódcy państw Europy Środkowo-Wschodniej spotkali się 10 czerwca tego roku w stolicy Rumunii. Rok wcześniej, 10 maja 2021, gdy obradowano w Bukareszcie, w szczycie uczestniczył już zdalnie Joe Biden. Prezydent USA znajdował się w Waszyngtonie, a jego przemówienie zostało wyświetlone na telebimie.

ZOBACZ TEŻ: Joe Biden w Warszawie. Przemówienie prezydenta USA w trzech wersjach językowych

Przydacz: oczekujemy konkretnych działań

Teraz prezydent Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy osobiście stawi się na spotkaniu członków B-9. "Każdy też będzie się wsłuchiwał w głos prezydenta USA Joe Bidena; z czym tak naprawdę prezydent Stanów Zjednoczonych przyjeżdża na wschodnią flankę. Poza oczywistym potwierdzeniem gwarancji artykułu piątego, oczekujemy też pewnie konkretnych działań w ramach współpracy z Ameryką" - podkreślił w rozmowie z PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Szef BPM zapowiedział też, że po szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie ma zostać opublikowana wspólnie wynegocjowana deklaracja.

ZOBACZ TEŻ: Tysiące osób z całego świata na przemówieniu Joe Bidena

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: PAP, tvn24.pl