Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Rząd Stanów Zjednoczonych oskarżył w czwartek prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro oraz kilku jego najbliższych współpracowników o "terroryzm narkotykowy" - oświadczył amerykański minister sprawiedliwości William Barr.

Unia Europejska wyciąga pomocną dłoń ku Iranowi, najbardziej dotkniętego pandemią państwa na Bliskim Wschodzie. Opiewający na 20 milionów euro gest musi być poprowadzony uważnie z uwagi na amerykańskie sankcje wymierzone w Iran. W kraju tym zmarło ponad 1800 osób zakażonych koronawirusem.

W stolicy Kataru Dausze została podpisana wspólna deklaracja w sprawie pokojowego uregulowania ciągnącego się od 18 lat konfliktu wojennego. Podpis złożyli specjalny wysłannik USA Zalmay Khalilzad i przedstawiciel talibów, mułła Baradar, jeden z najważniejszych dowódców tego ugrupowania.

Stany Zjednoczone zaoferowały pomoc w walce z epidemią koronawirusa Iranowi - przekazał sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Podał jednak w wątpliwość wiarygodność płynących z Teheranu informacji na temat osób zainfekowanych i zgonów w tym kraju.

Unijna dyplomacja poinformowała w poniedziałek, że przedstawiciele Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji, Chin, Unii Europejskiej i Iranu spotkają się w środę w Wiedniu, żeby rozmawiać na temat możliwości utrzymania porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

- Europa powinna pobudzić w sobie apetyt na władzę, chęć do działania, do prawdziwego działania, a nie do komentowania i mówienia codziennie, że jesteśmy zaniepokojeni - powiedział w niedzielę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Ocenił, że rządy krajów członkowskich Unii Europejskiej muszą być chętne, by interweniować w sytuacji kryzysów międzynarodowych.