Rumunia

Rumunia

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis poprosił w czwartek odchodzącego premiera Ludovica Orbana z Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) o utworzenie nowego rządu. To krok ku przedterminowym wyborom parlamentarnym, które Orban spodziewa się wygrać - komentuje Reuters.

25 grudnia 1989 roku po błyskawicznym, prowizorycznym procesie sądu wojskowego, rozstrzelano komunistycznego dyktatora Rumunii Nicolae Ceausescu i jego żonę Elenę. W środę przypada 30. rocznica tego wydarzenia. Rumuni upamiętniają ofiary rewolucji, która doprowadziła do obalenia dyktatora.

Wywodzący się z Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) dotychczasowy prezydent Rumunii Klaus Iohannis wygrał w niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich, zdobywając od 64 do 66,5 procent głosów - wynika z sondaży exit poll.

Pierwszą turę wyborów prezydenckich w Rumunii wygrał obecny szef państwa Klaus Iohannis, zdobywając 38,7 procent głosów - wynika z sondażu exit poll ośrodka IRES. W drugiej turze - 24 listopada - zmierzy się z byłą premier Vioricą Dancilą, która uzyskała 22 procent poparcia.

Tymczasowy rząd lidera Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) Ludovica Orbana uzyskał w poniedziałek wotum zaufania w parlamencie Rumunii. Potrzebował do tego 233 głosów w 465-osobowej izbie. Za opowiedziało się 240 deputowanych. 56-letni Orban otrzymał misję utworzenia przejściowego rządu do czasu zaplanowanych na przyszły rok wyborów parlamentarnych.

Lider opozycyjnej Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) Ludovic Orban został desygnowany przez prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa na premiera tego kraju. Ma utworzyć przejściowy rząd. Poprzedni gabinet upadł, a wybory parlamentarne zaplanowane są na przyszły rok.

Parlament Rumunii przegłosował w czwartek wniesiony przez partie opozycyjne wniosek o wotum nieufności dla socjaldemokratycznego rządu premier Vioricy Dancili. Opozycja zarzucała szefowej rządu między innymi niekompetencję i blokowanie inwestycji publicznych. - Dużo mówicie, ale jeszcze nie usłyszałam, jak zamierzacie rządzić krajem i z kim - zwróciła się do opozycji premier Dancila.

Nowym kandydatami Rumunii do Komisji Europejskiej, po odrzuceniu kandydatury Rovany Plumb, która miała zajmować się transportem, będą wiceminister spraw zagranicznych Melania-Gabriela Ciot i europoseł Dan Nica - poinformowała we wtorek rumuńska telewizja Digi24. W poniedziałek przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poprosiła rządy Rumunii i Węgier o przedstawienie nowych kandydatów, ze względu na konflikt interesów.