Socjolog kontra matematyk. Historyczna dogrywka wyborcza w Rzeszowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Kandydaci i kandydatki na włodarzy miast zabiegają o poparcie przed drugą turą
Kandydaci i kandydatki na włodarzy miast zabiegają o poparcie przed drugą turąTVN24
wideo 2/4
Kandydaci i kandydatki na włodarzy miast zabiegają o poparcie przed drugą turąTVN24

Takich wyborów w Rzeszowie jeszcze nie było. Po raz pierwszy od dwóch dekad, aby wybrać gospodarza stolicy Podkarpacia, potrzebna jest wyborcza dogrywka. Zmierzą się w niej ubiegający się o reelekcję Konrad Fijołek, który startuje z własnego komitetu i Waldemar Szumny, kandydat PiS. W piątek staną do ostatniej przed ciszą wyborczą debaty. Poprowadzi ją Jacek Strojny, który odpadł z wyścigu do ratusza, ale może rozdawać karty w nowej radzie miasta.

Konrad Fijołek (KWW Rozwój Rzeszowa), popierany przez Platformę Obywatelską, Polskę 2050, Nową Lewicę i partię Zieloni, w pierwszej turze wyborów samorządowych, która odbyła się 7 kwietnia, uzyskał 37,91 proc. poparcia. Waldemar Szumny z PiS dostał 23,24 proc. Obaj 21 kwietnia zmierzą się w wyborczej dogrywce o fotel prezydenta Rzeszowa.

Obecność kandydata PiS w drugiej turze wyborów to spore zaskoczenie. Exit poll na kontrkandydata Fijołka w wyborczej dogrywce typował Jacka Strojnego, głównego krytyka rządów Fijołka, kandydata na prezydenta ruchu miejskiego Razem dla Rzeszowa.

Zaskoczeniem jest też sama wyborcza dogrywka, której w stolicy Podkarpacia nie było od dwóch dekad. Jeszcze większym będzie, jeśli wybory wygra Waldemar Szumny, wtedy Rzeszów po raz pierwszy w historii będzie miał prezydenta z PiS. I byłoby to największe miasto "zdobyte" przez przedstawiciela tej partii.

Czytaj też: Druga tura w Rzeszowie z niespodzianką

Zaskakująco rozkłada się także podział mandatów w nowej radzie miasta. PiS zdobył ich 9, a proprezydencki klub Rozwój Rzeszowa stracił większość i ma tylko 5 mandatów. Wcześniej miał ich 14 i mógł samodzielnie rządzić.

7 mandatów przypadło KO, 4 przedstawicielom ruchu miejskiego Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa. Rozkład sił w radzie przedstawia się więc nadzwyczaj ciekawie. Niezależnie od tego, który z kandydatów wygra wybory, aby skutecznie realizować swój program wyborczy, będzie musiał szukać w radzie koalicjantów.

Żółta kartka dla Fijołka?

Wynik pierwszej tury to zdaniem Waldemara Szumnego jasny sygnał, że mieszkańcy i mieszkanki Rzeszowa nie oceniają prezydentury ubiegającego się o reelekcję Fijołka zbyt wysoko. - Rzeszowianki i rzeszowianie chcą zmiany. 7 kwietnia pokazali Konradowi Fijołkowi czerwoną kartkę - mówił kandydat PiS na prezydenta stolicy Podkarpacia 11 kwietnia podczas konferencji prasowej.

- To przede wszystkim jest jednak cały czas zwycięstwo - ripostował kilka dni później w programie "Tak jest" w TVN24 ubiegający się o reelekcję Konrad Fijołek.

Matematyka jest jednak nieubłagana. W 2021 roku Fijołek wygrał przedterminowe wybory zorganizowane po rezygnacji ze stanowiska wieloletniego prezydenta Tadeusza Ferenca, w pierwszej turze zyskując poparcie ponad 56 proc. wyborców. A za przeciwnika miał przecież namaszczonego przez odchodzącego Ferenca Marcina Warchoła, polityka bliskiego Zbigniewowi Ziobrze. Wynik, który osiągnął 7 kwietnia, jest bisko o 20 punktów procentowych niższy. Trudno więc oprzeć się wrażeniu, że rzeszowianie rządami Fijołka są zawiedzeni.

Konrad Fijołek rządzi miastem od niespełna trzech lat. Trafił na trudny czas: najpierw pandemia COVID-19, później agresja Rosji na Ukrainę, regularna wojna za wschodnią granicą i tysiące uchodźców i uchodźczyń z ogarniętego wojną kraju, którzy m.in. w stolicy Podkarpacia szukali pomocy i schronienia. Ale Rzeszów zdał ten egzamin z solidarności, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał za to stolicy Podkarpacia tytuł miasta-ratownika

Socjolog kontra matematyk

Konrad Fijołek ma 47 lat, z wykształcenia jest socjologiem, od listopada 2001 roku do 2021 roku nieprzerwanie zasiadał w radzie miejskiej, w latach 2006-2010 był też jej wiceprzewodniczącym. W latach 1998-2005 był działaczem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, stał na czele rzeszowskich struktur tej partii. Później stał się jednym z liderów skupionego wokół prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca komitetu Rozwój Rzeszowa.

Waldemar Szumny ma 56 lat. Z wykształcenia jest matematykiem. Pracował jako nauczyciel akademicki na Politechnice w Rzeszowie. Aktualnie jest zatrudniony w Kancelarii Zarządu Województwa Podkarpackiego. Od 1998 roku jest miejskim radnym, a od 2019 wiceprzewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa. Od 2001 roku w strukturach Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj też: Wyborcza dogrywka w Rzeszowie. "Obaj kandydaci mają niemal równe szanse"

Poparcie z Polski dla Fijołka

Konrad Fijołek nie należy do żadnej partii politycznej. Do wyborów idzie z poparciem "Koalicji 15 października". Aby wesprzeć go przed drugą turą wyborów, do Rzeszowa przyjechał m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Swoje poparcie przekazał Fijołkowi także poseł PSL Adam Dziedzic, jeden z jego kontrkandydatów w pierwszej turze wyborów prezydenckich.

Trzaskowski podczas spotkania w Rzeszowie mówił, że Fijołek musi zwyciężyć, aby "było można normalnie współpracować na linii samorząd-rząd".

"W ostatnich ośmiu latach właściwie wszystkie decyzje były upolitycznione. Rząd PiS-u rozdawał pieniądze tylko tym, którzy z nim współpracowali. W tej chwili mamy zupełnie inną sytuację, a mianowicie walczymy o to, żeby finanse samorządów były całkowicie uniezależnione od rządu" - mówił.

W wyniku Polskiego Ładu i reformy samorządowej PiS - jak wyliczył Konrad Fijołek - miasto straciło 350 milionów złotych. Mimo trudności radzie miasta udało się przygotować rekordowy, ponad dwumiliardowy budżet na 2024 rok. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy radni PiS, w tym Waldemar Szumny.

Szumny z poparciem marszałka z PiS Władysława Ortyla

Waldemar Szumny od lat należy do PiS. Nie ukrywa, że ideowo najbliżej jest mu do partii Jarosława Kaczyńskiego. Na konferencjach prasowych - przynajmniej tych zorganizowanych do środy, 17 kwietnia, u jego boku próżno było jednak szukać wsparcia topowych polityków Prawa i Sprawiedliwości.

- My, rzeszowianie, nie potrzebujemy polityków z Warszawy, Gdańska, z centrali. Te wybory są lokalne, miejscowe - komentował kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa podczas jednej z nich, nawiązując do wizyty Trzaskowskiego i Dulkiewicz w Rzeszowie.

Kandydaturę Szumnego na prezydenta Rzeszowa poparł jednak marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. - Mieszkańcy potrzebują prezydenta kompetentnego, doświadczonego. Prezydenta, który będzie słuchał i rozumiał ich potrzeby i problemy. Takim człowiekiem właśnie jesteś. Twoje doświadczenie samorządowe, urzędnicze, pracownika uczelni powoduje, że możesz śmiało starać się o tę prezydenturę - mówi w krótkim nagraniu marszałek Ortyl.

Sam Szumny zapowiedział zaś, że współpraca z samorządem województwa podkarpackiego będzie kluczowa dla jego prezydentury.

Fijołek na trybunach, Szumny w ogrodzie

Hasło wyborcze Fijołka to "Rzeszów jest najważniejszy", takie samo, z którym startował w przedterminowych wyborach w 2021 roku. "Przed polityką tą dużą i małą, interesami poszczególnych grup, Rzeszów jest zawsze najważniejszy" - podkreśla Fijołek.

Hasło Szumnego to "Rzeszów. Da się". Ma symbolizować działanie i dynamikę. Zdaniem kandydata PiS, miasto nie ma już impetu w działaniu, którym kiedyś się szczyciło. I właśnie to trzeba - jego zdaniem - zmienić. "Temu sprzyja świetne położenie Rzeszowa - autostrada, port lotniczy i niezbędna infrastruktura" - mówił podczas jednej z konferencji prasowych Szumny.

Obaj kandydaci prowadzą intensywną kampanię wyborczą. Kandydat PiS od początku postawił na bezpośrednie spotkania, Fijołek - jak relacjonują mieszkańcy - na osiedlach zaczął pojawiać się dopiero po pierwszej turze wyborów.

Obaj większą aktywność wykazują także w mediach społecznościowych i to z tego narzędzia korzystają najchętniej, aby promować swój program wyborczy i docierać z nim do odbiorców.

Ale nie tylko, bo na profilach obu kandydatów można także zobaczyć zdjęcia z prywatnych aktywności. Z profilu "Waldemar Szumny nowym prezydentem Rzeszowa" dowiadujemy się m.in., że kandydat PiS na prezydenta stolicy Podkarpacia lubi prace w przydomowym ogrodzie, w napiętym grafiku znalazł też czas, aby poukładać drewno na opał i zadbać o trawnik. Na zdjęciach często pozuje ze swoim psem, owczarkiem Wendy.

U Fijołka na stronie "Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa" przeważają zdjęcia z konferencji prasowych i spotkań wyborczych z mieszkańcami.

Obaj kandydaci w mediach społecznościowych chętnie relacjonują swój udział w wydarzeniach sportowych. Z Facebooka dowiadujemy się, że Waldemar Szumny wybrał się na wyścigi żużlowe Stali Rzeszów. Żużel to jeden ze sportów, z którego kiedyś słynęła stolica Podkarpacia.

Fijołek z kolei - jak wynika z zamieszczanych na Facebooku relacji - lubi wybrać się na mecz Asseco Resovii - miejscowej drużyny siatkarskiej, która siedmiokrotnie sięgała po tytuł mistrza Polski. Kibicował także siatkarkom Rysic Rzeszów w rozgrywkach Tauron Ligi. Wziął też udział w piłkarskich derbach Rzeszowa.

Sposób na korki? Nowe drogi i bilet za złotówkę

Tematy, który zdominowały kampanię wyborczą w Rzeszowie to korki w mieście, transport publiczny, inwestycje drogowe i szeroko pojęte bezpieczeństwo.

Problem korków w stolicy Podkarpacia ciągnie się od lat, ale szczególnie uporczywy stał się w kilku ostatnich. Rzeszów szybko się rozrasta. W mieście i jego okolicach swoje siedziby lokują nowe firmy, a to wiąże się z napływem pracowników. W ciągu dwóch ostatnich lat Rzeszów przyjął też około 30 tysięcy uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, którzy po wybuchu wojny w ich kraju zamieszkali w stolicy Podkarpacia.

Aby rozładować korki, Konrad Fijołek stawia na budowę nowych dróg. To już się dzieje, bo trwa budowa Wisłokostrady, która połączy południe Rzeszowa z północą i drogą ekspresową S19. Dzięki niej z ruchu samochodowego odciążone zostanie centrum Rzeszowa.

Czytaj też: W tych miastach odbędzie się druga tura wyborów

- Lada dzień ruszy też budowa połączenia ulic Krzyżanowskiego z Wieniawskiego, które usprawni komunikację na osiedlach Słocina i Zalesie - informuje Fijołek.

W planie jest też połączenie ul. Warszawskiej ze strefą przemysłową Dworzysko i dalej z ul. Krakowską. Wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad ma powstać obwodnica północno-wschodnia, która połączy S19 z dawną drogą krajową nr 4. Nowa trasa odciąży z ruchu ul. Lwowską, rondo Pobitno, a także lokalne ulice na osiedlach Pobitno, Wilkowyja i Załęże.

- Ważnym przedsięwzięciem będzie także budowa drogi południowej z nowym mostem na Wisłoku, od ul. Podkarpackiej do Jana Pawła II - podkreśla ubiegający się o reelekcję prezydent.

Waldemar Szumny z kolei chce wprowadzić bilet roczny za 365 zł (za złotówkę dziennie) na komunikację miejską, co ma zachęcić rzeszowian i rzeszowianki do tego, aby z samochodów przesiedli się do autobusów; tworzyć węzły przesiadkowe, co skróci długości tras oraz budować parkingi Park&Ride na obrzeżach miasta.

Obaj kandydaci w swoich programach mają także usprawnienie funkcjonowania komunikacji miejskiej. Konrad Fijołek zamierza wprowadzić nową siatkę połączeń, ma być więcej linii, po których kursować ma więcej autobusów.

Waldemar Szumny z kolei uważa, że funkcjonowanie komunikacji publicznej można usprawnić poprzez "racjonalizację sieci linii autobusowych" - czyli lepsze dostosowanie rozkładu jazdy do potrzeb mieszkańców, szczególnie peryferyjnych osiedli. Marzy mu się także, aby po stolicy Podkarpacia kursował tramwaj.

Obaj kandydaci mają w swoich programach usprawnienie funkcjonowania komunikacji publicznej Konrad Krajewski/Shutterstock

Bezpieczeństwo

Obaj kandydaci na prezydenta Rzeszowa sporo miejsca poświęcali kwestii szeroko pojętego bezpieczeństwa i obaj wielokrotnie podkreślali, że zapewnienie go mieszkańcom i mieszkankom miasta to dla nich jeden z priorytetów.

Fijołek podkreśla, że jego celem na najbliższą kadencję jest budowa schronów i miejsc schronienia. - Mam zapewnienie wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, że rząd zainwestuje w budowę takich miejsc, szczególnie w Rzeszowie, który jest miastem strategicznym - mówi nam. Podkreśla, że obecność wojsk NATO w Rzeszowie sprawia, że jest jednym z najbardziej chronionych miast. - Mamy zapewnienie, że tak będzie nadal - dodaje.

Ale to nie wszystko. W 2022 roku w stolicy Podkarpacia utworzono Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu Miasta Rzeszowa, które działa 24 godziny na dobę, a w tym roku - pierwsze w Polsce scentralizowane Centrum Operacji Cyberbezpieczeństwa, które monitoruje stan bezpieczeństwa, a jednocześnie zapobiega incydentom związanym z bezpieczeństwem cybernetycznym, wykrywa je, analizuje i reaguje na nie. - To połączenie innowacji i nowoczesnego, kompleksowego myślenia o bezpieczeństwie - podkreśla walczący o reelekcję Fijołek.

Czytaj też: W niedzielę druga tura wyborów samorządowych. Tak będzie wyglądało to głosowanie

Waldemar Szumny m.in. na bezpieczeństwie oparł swoją kampanię wyborczą. Zaprezentował program "Bezpieczny Rzeszów", w którym w 12 punktach opisał działania "podnoszące bezpieczeństwo zewnętrzne rzeszowian". Planuje m.in. powołać pełnomocnika ds. bezpieczeństwa, postuluje także wprowadzenie dla rzeszowian cyklu wykładów i kursów dotyczących samoobrony i procedur ewakuacji. Pracowników urzędu miasta chce szkolić w zakresie cyberbezpieczeństwa. Zapowiada też przygotowanie analiz dotyczących budowy na terenie miasta, w razie wybuchu konfliktu, szpitala kontenerowego. 

Obaj kandydaci chcą też umacniać znaczenie geopolityczne stolicy Podkarpacia, co w kontekście trwającej za wschodnią granicą wojny jest niezwykle ważne.

5 kwietnia premier Donald Tusk powołał Radę ds. współpracy z Ukrainą. Do jej zadań należy m.in. koordynowanie polskich działań na rzecz odbudowy Ukrainy i zapewnienie jak największego udziału polskich przedsiębiorstw w powojennej rekonstrukcji tego kraju. Rada będzie współpracować m.in. z Grupą G7, Komisją Europejską i władzami Ukrainy. Przedstawicielstwo Rady od 15 kwietnia funkcjonuje też w Rzeszowie.

- Będąc hubem pomocowym, nawiązaliśmy kontakty z walczącymi miastami w Ukrainie, z dyplomatami, politykami z całego świata i te doświadczenia pomocowe będziemy w przyszłości łączyć z odbudową ukraińskich miast - podkreślił Fijołek.

W podobnym tonie w kampanii wypowiadał się kandydat PiS Waldemar Szumny. Przywoływał projekt przygotowany przez rzeszowskich radnych PiS - Hub Rzeszów, który ma "dać miastu możliwość ściągnięcia do Rzeszowa dużych firm tworzących wysokopłatne nowoczesne miejsca pracy" oraz "impuls do rozwoju ekonomicznego lokalnych firm i przedsiębiorstw".

Czytaj też: Prezydent bez poparcia walczy z kandydatem KO. "Prędzej zjem swoje stare trampki, niż wejdę z nim w koalicję"

Bulwary nad Wisłokiem

Sporo miejsca kandydaci do Ratusza poświęcili także ochronie terenów zielonych w Rzeszowie m.in. w kontekście zabudowy Żwirowni i bulwarów nad Wisłokiem. W jednym z ulubionych przez rzeszowian i rzeszowianek miejsc rekreacyjnych decyzją byłego prezydenta Tadeusza Ferenca stanęły wieżowce, co spotkało się z ogromnym niezadowoleniem i krytyką mieszkańców.

Mądrzejsi o te doświadczenia kandydaci w swoich programach wyborczych zapewniali, że będą chronić miejską zieleń przed chaotyczna zabudową. Jakakolwiek zabudowa ma się odbywać zgodnie z planami zagospodarowania przestrzennego. Bulwary nad Wisłokiem i Żwirownia mają "służyć mieszkańcom".

Fijołek zapowiedział m.in. budowę sześciu kolejnych parków. Jeden z nich powstanie na samym brzegu Wisłoka - będzie to plaża miejska połączona z zielenią. W planie ma też utworzenie Parku Dendrologicznego na wzgórzach Zalesia, rewitalizację parku na Słocinie i budowę kolejnych ścieżek nad Wisłokiem.

Czytaj też: Ilu burmistrzów i prezydentów ma KO, a ile PiS? Policzyliśmy

Szumny zapowiedział budowę Parku Centralnego nad Wisłokiem, po drugiej stronie bulwarów. Ma się rozciągać się na 7 kilometrów, od terenów naprzeciw Lisiej Góry aż do Kopca Konfederatów. - Tereny zielone będą chronione, a budownictwo będzie odbywać się według planów zagospodarowania przestrzennego - zapewnił.

In vitro zostaje

W Rzeszowie funkcjonuje miejski program in vitro wprowadzony po tym, jak PiS wycofał jego finansowanie z budżetu centralnego. Dzięki niemu w stolicy Podkarpacia urodziło się już pierwsze dziecko, kolejnych sześć jest "w drodze". Nowy rząd przywrócił finansowanie tej metody z budżetu centralnego. Fijołek zaznacza, że o tym, czy program będzie kontynuowany w Rzeszowie z pieniędzy z budżetu miasta, zdecydują sami mieszkańcy. - Jeśli uznają, że chcą, aby ten nasz rzeszowski program nadal funkcjonował - będzie kontynuowany - zadeklarował.

Finansowanie metody in vitro z budżetu miasta zamierza także utrzymać Waldemar Szumny. - Nie zamierzam nic zmieniać w tej kwestii - zapewnił nas.

Czytaj też: W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Pierwsze decyzje

Po zaprzysiężeniu na urząd prezydenta Rzeszowa Fijołek chce kontynuować rozpoczęte działania, tym bardziej że rządził miastem przez niepełną kadencję. Jak jednak podkreśla, to wystarczyło, żeby w Rzeszowie powstało kilkaset inwestycji i przedsięwzięć wartych ponad miliard złotych. - Prawie pół miliarda złotych to wartość już realizowanych w stolicy Podkarpacia inwestycji drogowych - podkreśla ubiegający się o reelekcję Fijołek. Bo to w drogi - jak podkreśla - miasto musi mocno zainwestować, żeby odkorkować coraz bardziej zaludniający się Rzeszów.

Z kolei Szumny planuje rozpocząć urzędowanie od powołania trzech zastępców, bezpartyjnych specjalistów z odpowiednią wiedzą i dużym doświadczeniem. "Ta decyzja pozwoli mi błyskawicznie zająć się kilkoma kluczowymi problemami związanymi m.in. z komunikacją, istniejącym chaosem urbanistycznym i zagospodarowaniem przestrzennym, z uporządkowaniem kwestii planowanych terenów zielonych" - wyliczał Szumny.

Były kontrkandydat poprowadzi debatę wyborczą

Szumny i Fijołek spotkali się w kilku debatach wyborczych. Obie przebiegły spokojnie, nie było między nimi ostrych spięć czy tarć. Najciekawiej zapowiada się jednak piątkowa debata, którą poprowadzi... jeden z kontrkandydatów Fijołka i Szumnego w wyścigu do fotela prezydenta Rzeszowa, Jacek Strojny.

Strojny, który do wyborów szedł z poparciem Stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa, wprowadził do rady czterech radnych i przy aktualnym układzie politycznych sił wiele wskazuje na to, że wciąż to on może rozdawać karty w radzie miasta.

W środę zaprosił Szumnego i Fijołka na "polityczną kawę", aby porozmawiać z nimi o przyszłości Rzeszowa i tematach istotnych dla jego mieszkańców. W piątek będzie moderował ostatnią przed ciszą wyborczą debatę kandydatów na prezydenta Rzeszowa. Tematy, jakie mają zostać poruszone, to m.in. gospodarka, komunikacja, w tym transport zbiorowy i kluczowe inwestycje oraz zagospodarowanie przestrzenne miasta.

"Polityczna kawa" Jacka Strojnego z Władysławem Szumnym (z lewej) i Konradem Fijołkiem Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa

Autorka/Autor:ms/PKoz

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

W sobotę w amerykańskim stanie Missisipi doszło do wypadku autobusu. Zginęło co najmniej siedem osób, w tym sześcioletni chłopiec i jego 16-letnia siostra, a 37 osób trafiło do szpitali z obrażeniami - podały amerykańskie media, powołując się miejscowe władze.

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Źródło:
PAP

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

Izraelskie wojska kontynuują szeroko zakrojoną operację na Zachodnim Brzegu. Poinformowano o ciężkich walkach z palestyńskimi bojownikami w obozie dla uchodźców w Dżeninie. W nocy doszło do dwóch prób zamachów bombowych w innych częściach Zachodniego Brzegu, sprawców zastrzelono.

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Źródło:
PAP

Po rządzie Olafa Scholza do końca kadencji nie należy spodziewać się niczego istotnego w polityce Niemiec wobec Ukrainy - twierdzi politolog Carlo Masala, naukowiec wykładający w Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Jego zdaniem siły przeciwne pomocy, przede wszystkim w SPD, będą zyskiwały na znaczeniu.

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Źródło:
PAP

W Rzeszowie, na osiedlu Biała, doszło do pożaru budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej. W jednym z nich doszło do wybuchu butli z gazem. Służby informują, że nie ma rannych. Przed przyjazdem strażaków z budynków ewakuowało się 20 osób.

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Źródło:
TVN24, PAP

Władze Chin i Filipin po raz kolejny wzajemnie oskarżyły się o celowe doprowadzenie do zderzenia okrętów straży przybrzeżnej na Morzu Południowochińskim. To kolejny z serii incydentów, do których doszło w ostatnim czasie na spornych wodach.

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

Źródło:
Reuters, PAP

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

Marek Borowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że zapowiedź darowizy na partię, którą mają miesięcznie wpłacać parlamentarzyści PiS-u, to forma "daniny", która - jak stwierdził - "ma pokazać, kto przy PiS-ie wiernie stoi, a kto, ewentualnie, nie". O Suwerennej Polsce powiedział, że to ugrupowanie jest "gwoździem w bucie" partii Kaczyńskiego.

"Danina", która ma pokazać "kto wiernie stoi przy PiS-ie"

"Danina", która ma pokazać "kto wiernie stoi przy PiS-ie"

Źródło:
TVN24

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o śmierci Ewy Bialik, prokurator i rzeczniczki Prokuratury Krajowej. Bialik zmarła w wieku 58 lat. "Była wzorem profesjonalizmu zawodowego, zawsze rzetelna i życzliwa" - napisał na platformie X.

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Źródło:
PAP

Do szpitala w Szczecinie trafiło dziesięciomiesięczne dziecko, które miało paść ofiarą gwałtu. Prokuratura poinformowała, że w sprawie zatrzymano partnera matki, który usłyszał już zarzuty. - Życiu dziecka nic nie zagraża - przekazał rzecznik szczecińskiej prokuratury. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

Dziesięciomiesięczne dziecko miało paść ofiarą gwałtu. Zarzuty i areszt

Dziesięciomiesięczne dziecko miało paść ofiarą gwałtu. Zarzuty i areszt

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl

Zmiana zasad opłat za parkowanie w miastach może być dla niektórych dramatyczna w skutkach. Trudno inaczej nazwać wezwanie do zapłacenia 18 tysięcy złotych dla kobiety z niepełnosprawnością. Są też inne przykłady z innych miast. 

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Źródło:
Fakty TVN

W państwach Azji Środkowej władza zazwyczaj jest przekazywana przez satrapów komuś w rodzinie. Tak zapewne stanie się też w Uzbekistanie, gdzie prezydent Szawkat Mirzijojew udziela córce większych pełnomocnictw i deleguje na odpowiedzialne stanowiska. Może to stanowić wstęp do przekazania jej władzy nad całym państwem - analizuje portal Radia Swoboda.

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie żyje dwoje dzieci. Informacja o ich śmierci przyszła dobę po pożarze kamienicy w Starogardzie Gdańskim. - Sytuacja była krytyczna ze względu na oparzone drogi oddechowe - mówił szef Wielkopolskiego Centrum Leczenia Oparzeń w Ostrowie Wielkopolskim.

Po pożarze kamienicy w Starogardzie Gdańskim nie żyje dwoje dzieci

Po pożarze kamienicy w Starogardzie Gdańskim nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
PAP, TVN24

Córka króla Norwegii Haralda V, księżniczka Marta Ludwika, wyszła w sobotę za mąż za amerykańskiego szamana i zwolennika teorii spiskowych Dureka Verretta. Ceremonia zorganizowana została na brzegu fiordu Geiranger, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Norweska księżniczka wyszła za szamana

Norweska księżniczka wyszła za szamana

Źródło:
PAP

Bardzo bym chciał, abyśmy w najbliższych miesiącach zrobili wielką rządową spowiedź powszechną na spotkaniach z ludźmi - powiedział premier Donald Tusk podczas spotkania z ministrami w związku z rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. Tłumaczył, że chodzi o "spotkania ze środowiskami, które mają jakieś powody do niepokoju". Dodał, że "właściwie dotyczy to każdego z resortów".

Tusk zapowiada "rządową spowiedź". "Właściwie dotyczy to każdego z resortów"

Tusk zapowiada "rządową spowiedź". "Właściwie dotyczy to każdego z resortów"

Źródło:
TVN24, PAP

W sobotę w Gdańsku obywają się uroczystości związane z upamiętnieniem 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Przedstawiciele rządu i władz miasta świętowali obok Europejskiego Centrum Solidarności. Prezydent wziął udział w wydarzeniu organizowanym przez NSZZ "Solidarność" w historycznej Sali BHP.

"Nie dajcie sobie wmówić, że jesteśmy podzieleni. Jesteśmy różni"

"Nie dajcie sobie wmówić, że jesteśmy podzieleni. Jesteśmy różni"

Źródło:
PAP/TVN24

W niedzielę, 1 września, powitamy pierwszą z jesieni - meteorologiczną. Do astronomicznej i kalendarzowej zostało nam jeszcze kilka tygodni. Widać coraz więcej oznak zmieniającej się pory roku.

Koniec lata jest nieubłagany. Jutro powitamy pierwszą z jesieni

Koniec lata jest nieubłagany. Jutro powitamy pierwszą z jesieni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Pacyfiku przeprowadzono trudną akcję ratunkową. Niebezpieczna pogoda uwięziła załogę żaglówki na pełnym morzu, a jej kapitan zmarł. Na ratunek pasażerom ruszyli amerykańscy marynarze i członkowie straży przybrzeżnej. Zadania nie ułatwiał im jednak nadciągający huragan Gilma.

Kapitan zmarł, nadciągał huragan. Żaglówka uwięziona na Pacyfiku

Kapitan zmarł, nadciągał huragan. Żaglówka uwięziona na Pacyfiku

Źródło:
CBS News, US Coast Guard News

Rosja i Chiny zapowiedziały pogłębienie współpracy naukowej po wizycie chińskich badaczy w rosyjskim centrum naukowym w Barentsburgu w Arktyce, do której doszło 21 sierpnia, co budzi niepokój państw NATO - napisał tygodnik "Newsweek".

Co się dzieje na Svalbardzie? Media o współpracy Chin i Rosji w Arktyce

Co się dzieje na Svalbardzie? Media o współpracy Chin i Rosji w Arktyce

Źródło:
PAP
"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

Zaczęła się zbiórka na PiS. Partia po odrzuceniu przez PKW sprawozdania jej komitetu wyborczego podała konto do wpłat. Prosi wpłacających o podanie numeru PESEL - co budzi wątpliwości ekspertów. Na co zezwala prawo, jeśli chodzi o finansowe wpieranie partii, a czego zabrania? Wyjaśniamy.

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polskich Mediów wystosowała apel o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię. Szczególnie za zbrodnię, która w swojej istocie jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa" - napisano.

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

Źródło:
Rada Polskich Mediów, tvn24.pl

Zbudowane tuż obok spalonej hali tymczasowe targowisko przy Marywilskiej zostało otwarte. Oferuje 400 sklepów i punktów usługowych. Kupić można odzież, dodatki, ale także artykuły hobbystyczne czy drobne AGD.

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Na zakończenie wakacji do serwisu Max trafia kolejny film kinowy "The Watchers". To trzymająca w napięciu opowieść, łącząca w sobie fantasy, science fiction i horror. W roli głównej wystąpiła Dakota Fanning, znana między innymi z roli w "Pewnego razu w… Hollywood".

Niedawno w kinach, od dziś na platformie Max. Filmowa propozycja na weekend

Niedawno w kinach, od dziś na platformie Max. Filmowa propozycja na weekend

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl