Wyborcza dogrywka w Rzeszowie. "Obaj kandydaci mają niemal równe szanse"

Źródło:
PAP
Oficjalne wyniki wyborów. Jak wygląda nowa samorządowa mapa Polski?
Oficjalne wyniki wyborów. Jak wygląda nowa samorządowa mapa Polski?Maciej Knapik/Fakty TVN
wideo 2/9
Oficjalne wyniki wyborów. Jak wygląda nowa samorządowa mapa Polski?Maciej Knapik/Fakty TVN

21 kwietnia w wyborczej dogrywce o fotel prezydenta Rzeszowa zmierzą się ubiegający się o reelekcję Konrad Fijołek i kandydat PiS, Waldemar Szumny. - Obaj mają niemal równe szanse - uważa politolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego doktor Dominik Szczepański. Dodaje, że jeśli wygra kandydat partii Jarosława Kaczyńskiego, po raz pierwszy stolicę Podkarpacia przejmie PiS.

Według oficjalnych danych PKW w Rzeszowie, w drugiej turze 21 kwietnia zmierzą się urzędujący prezydent Konrad Fijołek, popierany m.in. przez Platformę Obywatelską, który uzyskał 37,91 proc. głosów oraz Waldemar Szumny (PiS), który dostał 23,24 proc.

Trzeci wynik uzyskał startujący z KW Stowarzyszenie "Razem dla Rzeszowa" Jacek Strojny, którego poparło 20,61 proc. osób. W rywalizacji o fotel prezydenta Rzeszowa brali jeszcze udział: Adam Dziedzic (KWW PSL-Trzecia Droga) - 8,76 proc., Karolina Pikuła (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) - 6,78 proc. oraz Janusz Niemier (KWW Ruch Obrony Polski) - 1,71 proc.

W Rzeszowie wyborcza dogrywka

Zdaniem Szczepańskiego, kampania przed I turą w stolicy Podkarpacia była mało merytoryczna, pojawiały się inwektywy i oskarżenia. Nie było w kampanii kwestii rozwojowych, np. jak ma wyglądać Rzeszów za kilka lat - ocenił. Jak podkreślił politolog, kampania była prowadzona "z niemal całkowitym pominięciem wyborców".

- Oprócz tego, że były debaty wyborcze, które zainteresowały pewnie nielicznych, kampania odbywała się za pomocą plakatów i bilbordów wyborczych i niczego więcej. Zabrakło kontaktu z wyborcą. Były wyjątki, takie jak Waldemar Szumny, który rozdawał kwiaty. Gdzieniegdzie widoczna była także Karolina Pikuła. Ale generalnie kampania była prowadzona z wykorzystanie mediów społecznościowych – Facebook, X, Instagram. To jest element atrakcyjny tylko z punktu widzenia młodych ludzi - stwierdził.

Szczepański dodał, że paradoksalnie o młodych ludziach kandydaci nie rozmawiali, ani nie zaproponowali im niczego nowego. W jego ocenie młodych "automatycznie pominięto". - A ich głos przecież też ma ogromne znaczenie - zauważył.

- Druga tura w Rzeszowie nie jest dla mnie zaskoczeniem. Niespodzianką dla mnie jest za to dobry wynik Jacka Strojnego, który jest liderem miejskiego ruchu społecznego. Ten wynik, to dobry prognostyk dla niego na przyszłość. Poza tym Strojny wprowadził do rady miasta czterech radnych, to znakomity wynik - ocenił.

Czytaj też: Druga tura w Rzeszowie z niespodzianką

Politolog: żółta kartka dla Fijołka

Zdaniem politologa z rzeszowskiego uniwersytetu, na "rozczarowujący wynik Fijołka" wpłynęło kilka elementów. W tym kontekście wymienił m.in. start w wyborach posła PSL Adama Dziedzica z KWW PSL-Trzecia Droga.

- Trzy lata temu, kiedy miały miejsce przedterminowe wybory w Rzeszowie (w czerwcu 2021 r.), ówczesna opozycja była zjednoczona i poparła Fijołka, tym razem tak nie było. Dziedzic, który jest znanym politykiem w regionie wystartował pod szyldem Trzeciej Drogi, co zachwiało wynikiem obecnego prezydenta. Te głosy na Dziedzica zostały odebrane Fijołkowi - zwrócił uwagę Szczepański.

Dodał, że mimo wszystko wynik uzyskany przez Fijołka jest słaby i wyborcy pokazali mu żółtą kartkę, szczególnie w kontekście rady miasta, gdzie prezydencki klub Rozwój Rzeszowa stracił aż siedem mandatów w porównaniu do poprzednich wyborów.

Czytaj też: W tych miastach odbędzie się druga tura wyborów

Punktował Fijołka, zaskoczył wynikiem

Zdaniem Szczepańskiego, wpływ na wybory samorządowe miała również zmiana władzy centralnej w Polsce, w tym m.in. rosnąca popularność Sejmu i marszałka Szymona Hołowni z Trzeciej Drogi.

Dodatkowym czynnikiem, który wpłynął na wynik Fijołka była, jak dodał politolog, działalność Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa Jacka Strojnego i "punktowanie przez niego działań obecnego prezydenta, w tym informacje o licznych nieprawidłowościach". - Jednak z drugiej strony trudno rozliczać prezydenta po trzech latach prezydentury, bo przecież Fijołek na urząd wstąpił w połowie kadencji. Takie rozliczanie jest trochę przedwczesne - podkreślił Szczepański.

Decyzję Strojnego o niewskazywaniu swoim wyborcom kandydata, na którego mają głosować w drugiej turze, Szczepańskim ocenił jako rozsądną.

Czytaj też: Ci prezydenci wygrali w pierwszych turach

"Obaj kandydaci mają niemal równe szanse"

- Wielce prawdopodobne jest natomiast, że Dziedzic poprze Fijołka. Ale jak wpłynie to wynik wyborów trudno przewidzieć. W drugiej turze decydujący głos będą mieć bowiem wyborcy, którzy świadomie pójdą zagłosować. Obaj kandydaci mają niemal równe szanse, ale patrząc na historię i na to, że w Rzeszowie do tej pory nie wygrał żaden kandydat spod znaku Prawa i Sprawiedliwości, to większe szanse daję Konradowi Fijołkowi - dodał politolog.

W jego ocenie, Rzeszów zawsze był bardziej liberalno-lewicowy niż prawicowy. Jak zauważył, kandydaci prawicowi niemal zawsze uzyskiwali w stolicy Podkarpacia wynik w granicach około 20 proc. poparcia.

Według politologa, w drugiej turze elektoraty Fijołka i Szumnego się utrzymają, a kluczowe będzie przyciągnięcie wyborców, którzy zagłosowali w minioną niedzielę na pozostałych kandydatów. 

Autorka/Autor:ms

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Szefowie unijnych państw i rządów będą negocjować w temacie obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Głównymi negocjatorami Europejskiej Partii Ludowej będzie premier Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Źródło:
PAP, RMF FM

Na konferencji pokojowej w Szwajcarii zawarto porozumienie w trzech ważnych dla Ukrainy kwestiach. Polska przegrała na Euro z Holandią. Nie żyje chłopiec, który wpadł pod kosiarkę. Od poniedziałku rusza monitoring recept na opiody. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 17 czerwca.

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl, Reuters

Strzelanina niedaleko Austin, w stanie Teksas. Doszło do niej podczas obchodów święta Juneteenth, upamiętniającego ostateczne zniesienie niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Dwie osoby zginęły, a sześć, w tym dwoje dzieci, zostało rannych.

Strzelanina podczas koncertu. Są zabici i ranni

Strzelanina podczas koncertu. Są zabici i ranni

Źródło:
PAP

Syn prezydenta Serbii Danilo Vuczić uczestniczył w bójce serbskich kibiców z albańskimi, do której doszło przed niedzielnym meczem mistrzostw Europy pomiędzy Serbią i Anglią w Gelsenkirchen.

Bójka kibiców przed meczem Euro. Wśród uczestników syn prezydenta

Bójka kibiców przed meczem Euro. Wśród uczestników syn prezydenta

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 17.06 przyniesie opady deszczu na dużym obszarze Polski. W niektórych regionach wystąpią również burze, podczas których będzie obficie padać. Temperatura osiągnie od 23 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 17.06. Wiele regionów z deszczem, w części kraju burze z ulewami

Pogoda na dziś - poniedziałek 17.06. Wiele regionów z deszczem, w części kraju burze z ulewami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Płonie opuszczony neogotycki pałac Stolbergów we Wrocławiu. Trwa akcja gaśnicza, w której bierze szesnaście zastępów straży pożarnej. Jak informują strażacy, nie ma osób poszkodowanych.

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Źródło:
tvn24.pl

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Konferencja pokojowa z punktu widzenia Ukrainy, ale też naszego punktu widzenia była istotna, ponieważ "doprasza" tak zwane Globalne Południe, pozwala Ukrainie przedstawić swoje racje - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska, komentując szczyt w Szwajcarii. - Chiny nie pojawiły się na tym szczycie z prostego powodu. Prezydent Ukrainy próbowałby wbić swego rodzaju klin między Moskwę a Pekin - stwierdził z kolei generał Jarosław Kraszewski.

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

Źródło:
TVN24

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmiertelny wypadek na lokalnej drodze w powiecie międzyrzeckim (województwo lubuskie). W zdarzeniu zginęła 25-letnia motocyklistka.

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Źródło:
PAP

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiło przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl
"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aż do dziesięciu wypadków doszło 15 czerwca w Tatrach. W jednym z nich zginął turysta. Mężczyzna najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości, doznając śmiertelnych obrażeń. W wyższych partiach Tatr wciąż panują bardzo trudne warunki.

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Z okazji jutrzejszego Dnia Ojca mam bardzo ważną wiadomość dla wszystkich tatusiów... ZAKŁADAJCIE KASKI!" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych Gordon Ramsay. Kucharz poinformował, że doznał "poważnego wypadku podczas jazdy na rowerze".

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kilkadziesiąt interwencji przeprowadzili strażacy w związku z burzą, która przeszła w niedzielę nad Warszawą. Ich działania dotyczyły przede wszystkim konarów czy gałęzi, które spadały na ulice i chodniki.

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Zalane i nieprzejezdne ulice to coraz częstszy widok w wielu polskich miastach po krótkich, ale bardzo intensywnych opadach deszczu. Dlaczego dzieje się tak, że z roku na roku, mniej więcej o tej porze, problem narasta? Specjaliści od klimatu, urbanistyki i hydrologii zwracają uwagę na kilka kwestii. To nie tylko ocieplenie klimatu, ale też wszechobecna betonoza i niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne.

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Źródło:
tvn24.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl