W niedzielę druga tura wyborów samorządowych. Tak będzie wyglądało to głosowanie

Źródło:
PAP

W niedzielę wyborcy w drugiej turze wyborów samorządowych otrzymają tylko jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na lokalnych włodarzy. - W piątek i niedzielę odbędą się konferencje wyborcze organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze - poinformował rzecznik KBW Marcin Chmielnicki. W piątek o godzinie 17.30. W niedzielę cztery konferencje wyborcze zaplanowano na godziny: 10.00, 13.30, 18.30 i 22.00.

W niedzielę wybierzemy wójtów, burmistrzów oraz prezydentów w 748 gminach i miastach. Druga tura wyborów odbędzie się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu miastach wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7.00 do godziny 21..00.

Rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Marcin Chmielnicki poinformował w środę o konferencjach Państwowej Komisji Wyborczej, które odbędą się w związku z drugą turą wyborów samorządowych.

Jak będzie wyglądał przebieg drugiej tury wyborów samorządowych?

W piątek na konferencji o godz. 17.30 przewodniczący PKW Sylwester Marciniak i szefowa KBW Magdalena Pietrzak podadzą plan przebiegu kolejnej tury wyborów samorządowych – jak długo będzie trwała cisza wyborcza, a także jak prawidłowo zagłosować.

W sobotę nie są planowane wystąpienia przedstawicieli PKW ani KBW.

Z kolei w niedzielę konferencje wyborcze odbędą się o godzinie 10.00, 13.30, 18.30 i 22.00.

Rzecznik KBW nie chciał dyskutować na temat tego, kiedy zostaną podane wyniki głosowania, ale przypomniał, że w wyborach parlamentarnych w 2023 r. PKW opublikowała oficjalne dane o wyborach po trzech dniach, a w pierwszej turze tegorocznych wyborów samorządowych już we wtorek, 9 kwietnia.

Chmielnicki przypominał, iż w trosce o jak największą transparentność, na stronie internetowej wybory.gov.pl będą publikowane wyniki raportowane już przez komisje wyborcze najniższego szczebla. Będą one jednak weryfikowane, w związku z czym będzie możliwe, iż do czasu oficjalnego komunikatu PKW dokładne dane liczbowe się zmienią.

CZYTAJ TEŻ: Dlaczego nie zagłosowaliśmy w wyborach samorządowych? Sondaż

Szef PKW: druga tura będzie dotyczyła obszaru zamieszkałego przez blisko 14 milionów Polaków

W środę przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że wyborcy w drugiej turze otrzymają tylko jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na włodarzy. W związku z tym wyraził nadzieję, że PKW poda wyniki już w poniedziałek, czyli następnego dnia po wyborach.

Marciniak przypomniał, że druga tura odbędzie się w 748 gminach. - To jest więcej gmin niż 5 lat temu i to przeszło o 100, także ta druga będzie dotyczyła obszaru Polski zamieszkałego przez blisko 14 milionów Polaków - powiedział szef PKW.

Marciniak zauważył, że w pierwszej turze było 330 gmin, miejsc, gdzie był jeden kandydat. - I tylko w jednej gminie zdarzyło się, że kandydat nie uzyskał 50 procent głosów - powiedział szef PKW.

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl