Nowa linia tramwajowa, przebudowa głównej przeprawy przez Wartę. Gdzie w Poznaniu będą utrudnienia?

Źródło:
PAP
Poznań radzi, jak robić zdjęcia w trakcie remontów. Bez koparek
Poznań radzi, jak robić zdjęcia w trakcie remontów. Bez koparek
Jacek Jaśkowiak
Poznań radzi, jak robić zdjęcia w trakcie remontów. Bez koparek (wideo archiwalne)Jacek Jaśkowiak

Budowa linii tramwajowej na ulicy Ratajczaka i przebudowa mostu Chrobrego - to dwie inwestycje, które mają ruszyć jesienią w Poznaniu. Zarówno prace remontowe w centrum, jak i te związane z główną przeprawą przez Wartę, utrudnią życie poznaniakom i poruszanie się po mieście. Władze przekonują, że nie ma możliwości ułożenia innego terminarza prac i tłumaczą dlaczego.

W ubiegłym roku zakończyła się przebudowa tras tramwajowych wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego na ulicach: Św. Marcin, Fredry, Mielżyńskiego, 27 Grudnia, pl. Wolności, Towarowa. Przy okazji wybudowano krótki odcinek na ul. Ratajczaka - między Placem Wolności a ul. Święty Marcin. Z tego odcinka korzystają jednak na razie tylko linie turystyczne.

- Zrobiliśmy w ostatnich latach już bardzo dużo, by uczynić Poznań przyjemniejszym do życia, ale wiele pracy jeszcze przed nami - zapowiadał na początku stycznia prezydent Jacek Jaśkowiak.

Wśród kluczowych inwestycji, które ruszą w 2025 roku, są budowa trasy tramwajowej wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego na ul. Ratajczaka oraz przebudowa mostu Chrobrego.

Utrudnienia na istotnym skrzyżowaniu w centrum

Budowa trasy tramwajowej na ul. Ratajczaka to ostatni element realizowanego od kilku lat Projektu Centrum – gruntownej rewitalizacji śródmieścia. Obejmuje remont ulicy między ul. Królowej Jadwigi i Stanisława Matyi a ul. Święty Marcin, wraz z wymianą infrastruktury podziemnej i budową torów tramwajowych w obu kierunkach. Inwestycja ma 100 mln zł unijnego dofinansowania, potrwa około dwóch lat. - Ruszył przetarg na budowę, chcemy, by praca rozpoczęła się jesienią i by inwestycja zakończyła się w ciągu 600 dni roboczych. Liczymy na to, że całość będzie gotowa w drugiej połowie 2027 roku - powiedział wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski. Podkreślił, że wcześniejsza realizacja torowiska tramwajowego na odcinku ul. Ratajczaka między ul. 27 Grudnia a ul. Św. Marcin sprawi, że podczas planowanej obecnie budowy nie będzie konieczności ponownego wyłączenia z ruchu gotowego już skrzyżowania na ul. Św. Marcin. - Z pewnością trudny będzie etap przebudowy wraz z układaniem torów na istotnym dla miejskiego ruchu skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice, Matyi i Królowej Jadwigi. Zakładamy, że mimo prowadzonych prac cały czas będzie tam utrzymany ruch tramwajów, przynajmniej w jednej relacji - wskazał.

Po remoncie ulicą Ratajczak będą jeździć tramwajeUM Poznań

Mieszkańcy i przedsiębiorcy mają obawy

Planowany remont ul. Ratajczaka już teraz wywołuje niepokój mieszkańców i przedsiębiorców, którzy obawiają się hałasu, problemów z dojazdem oraz spadku liczby klientów. Ulica Ratajczaka przebiega od Placu Wolności niemal do dworca kolejowego Poznań Główny. "Po drodze" znajduje się kultowe Kino Apollo oraz Stary Browar. Plany zakładają zamknięcie całej ulicy na czas prac. - Te prace muszą ruszyć, bo cały projekt wymaga dokończenia. Nie możemy też sobie pozwolić na utratę 100 milionów złotych dofinansowania. Ta linia ma strategiczne znaczenie. Gdy dokończymy linię z Naramowic, będzie można szybko, bez potrzeby przejeżdżania przez rondo Kaponiera podróżować między Dębcem, Wildą a centrum miasta oraz Winogradami i Naramowicami. Oczywiście, jak przy każdej tego typu inwestycji, wymieniamy podziemną infrastrukturę techniczną, co ma znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców i komfortu zamieszkania - powiedział Wiśniewski.

Czytaj też: Popularne "Alfy" na Świętym Marcinie>>>

Projekt zakłada uspokojenie ruchu na ul. RatajczakaUM Poznań

Nie chcą zwlekać z mostem Chrobrego

Jesienią w mieście ruszą także prace przy przebudowie mostu Chrobrego - jednej z głównych przepraw przez Wartę. Wiśniewski zwrócił uwagę, że z tymi pracami także nie można zwlekać. Z przeprowadzonej przez specjalistów ekspertyzy wynika, że stan techniczny mostu jest zły. Zbudowano go w połowie lat 60. XX wieku, a w roku 1989 wykonano jego kapitalny remont. - Eksperci z Politechniki Poznańskiej wskazują, że most może będzie można użytkować rok, może dwa – przy pełnym jego monitorowaniu. Wolimy jednak zacząć przebudowę mostu na naszych warunkach, zanim coś się zdarzy bądź nagle będziemy musieli zamknąć most z dnia na dzień i wdrażać jakieś plany awaryjne powiedział Mariusz Wiśniewski. Starą przeprawę trzeba będzie rozebrać i zbudować nową. W czasie robót most pozostanie częściowo przejezdny, nie będą jednak kursować tramwaje. Prace potrwają do trzech lat.

Czytaj też: Jak poznaniacy przenosili mosty>>>

"Inwestycje pokazały, że poznaniacy są w stanie zgodzić się na niedogodności"

- Termin prowadzonych prac na Ratajczaka jest nienegocjowalny – wiążą nas unijne fundusze. Nie chcemy też ryzykować bezpieczeństwem poznaniaków przemieszczających się mostem Chrobrego. Nie chcemy powtórzyć niedawnej sytuacji z Drezna, gdzie runął most. Stąd zbieżność w czasie tych dwóch inwestycji – wyjaśnił przedstawiciel władz miasta. Wiceprezydent Poznania przyznał, że poznaniaków czekają trudne miesiące. - Realizowane jednak w ostatnim czasie duże, trudne inwestycje pokazały, że poznaniacy są w stanie zgodzić się na niedogodności, gdy widzą, jakie mają być efekty prowadzonych prac. Tak było chociażby z uciążliwą, wielomiesięczną przebudową Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, trasy na Górnym Tarasie Rataj bądź modernizacją Starego Rynku – powiedział Wiśniewski.

Czytaj też: Sto metrów runęło do Łaby>>>

Autorka/Autor:aa/PKoz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zakończyły się rozmowy delegacji USA i Ukrainy w sprawie wojny wywołanej przez Rosję. "Dyskusja była produktywna i konkretna, poruszyliśmy kluczowe kwestie, w tym kwestię energii" - poinformował minister obrony Ukrainy Rustem Umierow, który stał na czele zespołu z Kijowa. Na poniedziałek zaplanowane są rozmowy delegacji Waszyngtonu i Moskwy.

"Poruszyliśmy kluczowe kwestie". Zakończyły się rozmowy USA-Ukraina

"Poruszyliśmy kluczowe kwestie". Zakończyły się rozmowy USA-Ukraina

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

O wywiadzie Karola Nawrockiego jako Tadeusza Batyra nie było ani słowa w dossier, które dostał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Tym, które miało ostrzegać przed tym, co może wyjść na jaw w jego sprawie - powiedziała "W kuluarach" Agata Adamek. Jak zauważył Konrad Piasecki, ta sprawa to "historia, która ożywiła w tym tygodniu kampanię prezydencką".

"Wychodzi na jaw coś, o czym prezes nie miał pojęcia"

"Wychodzi na jaw coś, o czym prezes nie miał pojęcia"

Źródło:
TVN24

Przedterminowe wybory w Kanadzie odbędą się 28 kwietnia. Premier Mark Carney ocenił, że potrzebuje "silnego mandatu", aby pracować na rzecz rozwoju i zjednoczenia Kanady. - Stajemy w obliczu największego kryzysu w naszym życiu z powodu nieuzasadnionych działań handlowych prezydenta (USA Donalda) Trumpa i jego gróźb wobec naszej suwerenności - ocenił.

Kanada rozwiązała parlament. Premier przyspiesza wybory

Kanada rozwiązała parlament. Premier przyspiesza wybory

Źródło:
PAP, Reuters

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykański wysłannik do spraw Bliskiego Wschodu Steve Witkoff powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone chcą negocjować z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego. - Nie musimy rozwiązywać wszystkiego militarnie - przekonywał w wywiadzie dla Fox News.

Stany Zjednoczone chcą negocjować z Iranem

Stany Zjednoczone chcą negocjować z Iranem

Źródło:
PAP

Papież Franciszek wrócił do Watykanu po pięciu tygodniach walki z ciężkim obustronnym zapaleniem płuc w rzymskiej Poliklinice Gemelli. Rozpoczęta w niedzielę rekonwalescencja ma według zaleceń lekarzy trwać co najmniej dwa miesiące. Plany związane z początkiem nowego etapu pontyfikatu Franciszka zależą od jego procesu powrotu do zdrowia.

Rozpoczyna się nowa faza pontyfikatu papieża Franciszka

Rozpoczyna się nowa faza pontyfikatu papieża Franciszka

Źródło:
PAP

Sąd zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec burmistrza Stambułu Ekrema Imamoglu, głównego politycznego rywala prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. W związku z jego zatrzymaniem od środy w różnych częściach kraju trwają protesty. Tureckie ministerstwo spraw wewnętrznych formalnie odsunęło w niedzielę od władzy aresztowanego burmistrza.

Burmistrz Stambułu aresztowany. Odrzuca decyzję sądu i wzywa do kontynuowania protestów

Burmistrz Stambułu aresztowany. Odrzuca decyzję sądu i wzywa do kontynuowania protestów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Premier Donald Tusk stwierdził w niedzielę, że "komentatorzy" uznający prokurator Ewę Wrzosek za "politycznie zaangażowaną", "imponowali powściągliwością, kiedy na prezesów sądów, trybunałów, banków, mediów i prokuratury PiS mianował radykalnie neutralnych fachowców".

Tusk pisze o krytykach Wrzosek. "Imponowali powściągliwością"

Tusk pisze o krytykach Wrzosek. "Imponowali powściągliwością"

Źródło:
tvn24.pl

Dość ciepła pogoda niedługo ustąpi miejsca ochłodzeniu. Jaka temperatura czeka nas w nadchodzących tygodniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Źródło:
tvnmeteo.pl
Bez klapy bagażnika, z drewnianym dachem. Tak rodziła się królowa polskich szos

Bez klapy bagażnika, z drewnianym dachem. Tak rodziła się królowa polskich szos

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Taktyka tysiąca małych ciosów. W Azji powstanie nowe mocarstwo?

Taktyka tysiąca małych ciosów. W Azji powstanie nowe mocarstwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o płomiennym love story "Queer" z Danielem Craigiem - byłym odtwórcą Jamesa Bonda - w roli głównej oraz o aktorskiej wersji baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach.

Love story byłego Bonda, aktorska "Śnieżka", gwiazda Hollywood w cieniu protestów

Love story byłego Bonda, aktorska "Śnieżka", gwiazda Hollywood w cieniu protestów

Źródło:
tvn24.pl