"Alfy" ścięte do połowy. Pomysł na Poznań z głębokiego PRL-u

Ulica 27 Grudnia dzisiaj i na szkicach z 1959 r.UMP / TVN 24 | Jerzy Liśniewicz

Popularne "Alfy" na Świętym Marcinie budzą w Poznaniu kontrowersje podobne do tych, jakie w Warszawie wywoluje Pałac Kultury i Nauki. Jedni chcieliby je burzyć, inni bronią biurowców, które powstały na przełomie lat 60. i 70. Niewielu jednak wie, że podobne budynki miały powstać na sąsiedniej ulicy. Zobacz pomysł na centrum miasta sprzed 55 lat.

Projekt trzech biurowców na ul. 27 Grudnia powstał w 1959 r., kiedy jeszcze w Poznaniu nikt nie myślał o "Alfach". Powstał na zlecenie Centralnego Zarządu Przemysłu Meblarskiego.

- To bardzo ciekawa koncepcja. Osobiście mi żal, że nie powstała - mówi Tobiasz Wichnowski, archiwista z urzędu miasta, pokazując nam pożółkłą dokumentację sprzed 55 lat.

Autorem koncepcji biurowców jest Jerzy Liśniewicz z Miastoprojektu, który zaprojektował w późniejszych latach wieżowce "Alfy". Spod jego ręki wyszły także takie budynki jak hotele Poznań (dziś Novotel) i Polonez, gmach NOT czy "Telewizory" na ul. Św. Marcin.

"To mogła być ozdoba miasta"

Projekt zakładał powstanie trzech pięciokondygnacyjnych biurowców, które rozciągałyby się od ul. Ratajczaka aż do Okrąglaka. Dziś, choć od powstania projektu minęło już ponad pół wieku, działki te nadal pozostają niezabudowane.

- Projekty zabudowy tego terenu były naprawdę obiecujące. Myślę, że gdyby te budynki zostały wybudowane mogłyby być ozdobą miasta. Jednak trzeba też pamiętać o jakości budownictwa w tamtych czasach, o ciągłych niedoborach materiałów wysokiej jakości i ciągłym zastępowaniu tego co powinno być tym, co akurat udało się zdobyć - ocenia projekt Marcin Stachowiak, autor bloga Modernistyczny Poznań.

Niskie, w porównaniu z "Alfami", biurowce miał łączyć parterowy pasaż handlowy z restauracją i kawiarnią. Wewnątrz miał znaleźć się plac. Budynki zostały zaprojektowane w taki sposób, by nie zasłaniać frontu znajdującego się w głębi Teatru Polskiego - miał on być widoczny w prześwicie między dwoma biurowcami - tworząc wolny plac przy Okrąglaku.

"Realizacja wiąże się z koniecznością etapowego prowadzenia prac rozbiórkowych stanu istniejącego. Pierwszy etap realizacji wymaga znikomych prac rozbiórkowych. Wszystkie partery niezabudowane tworzą ażur pierwszego pasażu od Arkadii do Powszechnego Domu Towarowego (Okrąglak - przyp. red.). Od strony ulicy 27 Grudnia dodatkowy ażur w gabarycie lokalu handlowego – wprowadzający do Teatru Polskiego. Odległość między PDT a pierwszym blokiem poprzecznym jak również między następnymi blokami wynosi 40 metrów" - czytamy w dokumentacji projektu.

Tak miała wyglądać ul. 27 GrudniaJerzy Liśniewicz | archiwum UMP

Co ciekawe, powstałe w latach 1965-1972 wieżowce Alfy, stanęły równolegle w stosunku do projektowego kompleksu. W projekcie ujęto także możliwość rozbudowy Teatru Polskiego. Nad nigdy niezrealizowaną koncepcją pracowała wówczas Pracownia Konserwacji Zabytków.

"Zlikwidować tramwaj!"

Koncepcja wpisywała się w szerszy projekt nowoczesnej zabudowy centrum miasta autorstwa Jerzego Liśniewicza i innych architektów Miastoprojektu.

- Był to przejaw sposobu myślenia o architekturze w latach 60. Architekturę rozumiano wtedy jako projektowanie miasta dla samochodu - tłumaczy Stachowiak.

Potwierdzają to plany dotyczące ul. 27 Grudnia, która miała zamienić się w szeroką wielopasmową ulicę. "Linia zabudowy pawilonu handlowego przebiega w przedłużeniu linii zabudowy Arkadii. Stwarza to możliwości poszerzenia ulicy 27 Grudnia do rozmiarów dwóch chodników 5,5-metrowych oraz 15-metrowej jezdni z dwoma pasami ruchu dwukierunkowego oraz 3-metrowego pasa postojowego. W dalszym ciągu podtrzymuje się sugestie zlikwidowania na tej ulicy tramwaju" - czytamy w założeniach koncepcji.

Na tej koncepcji często cierpiały centra miast. Poszerzona została ulica Św. Marcin, którą początkowo planowano zamienić nawet w poznański odpowiednik warszawskich Alei Jerozolimskich. Miała to być przelotowa ulica o charakterze autostrady łącząca most św. Rocha z ul. Bukowską. Przebudowano także ciąg Solna-Małe Garbary-Wyszyńskiego, które zamieniono w trasę przelotową przedzielającą na pół Ostrów Tumski - kolebkę polskiej państwowości. Planowano także wybudowanie trasy Piekary, która miała być trasą północ-południe przez centrum Poznania. Pod budowę tych ulic, także trasy Piekary, trzeba było wyburzyć część budynków w sercu miasta.

Tu miały powstać projektowane w 1959 r. biurowce:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

"Alfy" - młodsze dzieci Liśniewicza

W schemat nowoczesnej zabudowy miasta z lat 60. i 70. wpisała się także "Alfa", jeden z symboli Poznania. Pięć wieżowców Domów Towarowych "Centrum", stanęło w miejscu kamienic, z których większość była zniszczona po II wojnie światowej.

Zobacz wieżowce "Alfy" na filmie z 1972 r.:

Poznań w 1972 r.
Poznań w 1972 r.Archiwum MTP

- Krótko po wybudowaniu "Alfa" była przez poznaniaków bardzo lubiana. Uznawana była za symbol wielkomiejskiego charakteru miasta. Z dumą nazywana była "poznańską ścianą wschodnią", która była uznawana w tamtych latach za szczytowe osiągnięcie polskiego budownictwa. Z biegiem czasu zaczęła się starzeć i wyglądać coraz gorzej. Modernizm niestety brzydko się starzeje, aluminiowe płyty "Alfy" nie pokrywają się szlachetną patyną niczym gotyckie katedry, ale są brudne lub po prostu odpadają - tłumaczy Stachowiak.

Wskazówka sprzed pół wieku

Dziś działki na których miały stanąć biurowce bliźniacze do "Alfy", miasto stara się sprzedać. - Zastanawiamy się, co w tym miejscu mogłoby powstać. Tymczasem mamy gotowe rozwiązania sprzed 50 lat, które mogą być pewną wskazówką dla potencjalnego inwestora - mówi Piotr Libicki, plastyk miejski.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ MODERNISTYCZNEGO POZNANIA NA BLOGU MARCINA STACHOWIAKA

Tu stoją biurowce "Alfy":

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: FC/i / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: UMP / TVN 24 | Jerzy Liśniewicz

Pozostałe wiadomości

Niemieckie służby oraz wolontariusze szukają sześcioletniego autystycznego chłopca o imieniu Arian, który zaginął 22 kwietnia w Dolnej Saksonii. Chłopiec pod nieuwagę rodziców opuścił ogród. Kamery pobliskiego monitoringu zarejestrowały jak sześciolatek ucieka do lasu - piszą media.

Ariana nie ma prawie tydzień. Wykluczają porwanie i atak wilków

Ariana nie ma prawie tydzień. Wykluczają porwanie i atak wilków

Źródło:
"Die Welt", "Bild"

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt". Jak dodaje, "BiH jest najbardziej niestabilnym i narażonym krajem w regionie", a obecna sytuacja jest "najpoważniejsza od rozpadu Jugosławii".

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Źródło:
PAP

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pochwalił się narodzinami syna w mediach społecznościowych. "Witaj na świecie, synu. Mama i nasz maluch bardzo dzielni" - napisał polityk.

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Źródło:
tvn24.pl

Aplikacja TikTok domaga się szerokich uprawnień dostępowych podobnie jak inne platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jednak używanie TikToka budzi większe emocje ze względu na powiązania z Chinami - uważa Szymon Palczewski z portalu CyberDefence24. Wtóruje mu Piotr Konieczny, szef zespołu bezpieczeństwa serwisu Niebezpiecznik, który zauważa, że ostatecznie to użytkownik kontroluje, jakie informacje komu udostępnia.

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

Źródło:
PAP

Zarzut fizycznego znęcania się nad dzieckiem usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Wejherowie 24-latek. W piątek do miejscowego szpitala trafiła trzyletnia dziewczynka. Jej obrażenia wzbudziły podejrzenia lekarzy, że może być ofiarą przemocy. Policja zatrzymała do sprawy matkę oraz jej partnera.

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu z "masywnym stłuczeniem głowy". Zarzut znęcania się dla partnera matki dziecka

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu z "masywnym stłuczeniem głowy". Zarzut znęcania się dla partnera matki dziecka

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" ekshumowali w Wylinach-Rusi (woj. podlaskie) szczątki polskiego żołnierza, który zginął podczas kampanii wrześniowej. Relacja o tych wydarzeniach przetrwała w pamięci rodziny tutejszego gajowego, który w 1939 roku zauważył ciało na polu i pochował je w pobliskim lesie.

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Źródło:
tvn24.pl

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W poniedziałek rano na lotnisku Heathrow w Londynie rozpoczyna się czterodniowy strajk funkcjonariuszy straży granicznej. Będą protestować przeciwko zmianom warunków pracy. Wcześniejsze strajki powodowały znaczące zakłócenia dla podróżujących.

Strajk na Heathrow przez całą majówkę

Strajk na Heathrow przez całą majówkę

Źródło:
PAP

Mamy pierwszą osobę w Polsce ukaraną za mówienie "patodeweloperka", to aktywista Miasto Jest Nasze - informuje współzałożyciel stowarzyszenia i od niedawna stołeczny radny Jan Mencwel. W uzasadnieniu sąd podnosi, że odbiór tego sformułowania jest "negatywny", a w stosunku do dewelopera, o którym pisał aktywista, jest "obraźliwe" i "nie znajduje żadnego uzasadnienia".

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedna osoba została ranna w karambolu, do którego doszło w Gdańsku na obwodnicy Trójmiasta. Zderzyło się tam sześć samochodów.

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek na Płochocińskiej. Jak dowiedział się nasz reporter Artur Węgrzynowicz, w zderzeniu osobowej skody z busem zginęła kobieta. Na miejscu były wszystkie służby.

Zderzenie na Płochocińskiej. Nie żyje kobieta

Zderzenie na Płochocińskiej. Nie żyje kobieta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Turysta z USA, który został postrzelony w twarz i okradziony w Nyanga po tym, gdy mapy Google pokierowały go przez cieszącą się złą sławą dzielnicę Kapsztadu, zapowiedział, że pozwie platformę. To już kolejny taki przypadek. Google zapewnia, że traktuje bezpieczeństwo kierowców "bardzo poważnie".

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas konferencji na temat strategicznych pozwów wniesionych przez wielkie korporacje czy polityków przeciwko partycypacji publicznej, zapowiedział zmiany w Kodeksie karnym. Jego resort ma zacząć pracę nad zniesieniem art. 212 Kodeksu karnego o zniesławieniu.

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Źródło:
oko.press

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Zbliża się czas matur i wyboru kierunku studiów. Państwowy Instytut Badawczy postanowił zapytać polską młodzież w wieku od 17 do 19 lat o to, jak widzą swoją przyszłość. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach takich jak psycholog, programista czy lekarz.

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej inwigilowaną grupą czuli się politycy PiS. I oni sami mówili, że uważają, że są podsłuchiwani, bo dyscyplina i utrzymanie klubu jest priorytetem - mówił w "Kawie na ławę" Przemysław Wipler z Konfederacji. - Podgryzacie sobie aorty, kopiecie się po kostkach, nie wierzycie sobie, zaglądacie sobie za firanki, podsłuchujecie siebie nawzajem, inwigilujecie. To jest obraz partii upadłej - powiedział o PiS wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Źródło:
TVN24
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

Znajdowała się jedynie 10, 15 centymetrów pod ziemią. Została znaleziona w lesie w gminie Siennica Różana (woj. lubelskie). Mowa o ołowianej pieczęci papieża Benedykta XIV z lat 1740-1758, na którą trafił poszukiwacz z wykrywaczem metali, który chciał odszukać artefakty z czasów I wojny światowej. Zabytek ma trafić do muzeum. Zachował się w bardzo dobrym stanie. 

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Źródło:
PAP

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24