Zbigniew Ziobro opublikował w sobotę rano wpis w mediach społecznościowy, w którym złożył kondolencje bliskim zmarłej w poniedziałek onkolożki profesor Elżbiety Starosławskiej. To pierwszy wpis polityka Suwerennej Polski od grudnia ubiegłego roku. Poseł i były minister sprawiedliwości zniknął z życia publicznego z powodu problemów zdrowotnych.
"Nie mogę dzisiaj wziąć udziału w ostatnim pożegnaniu Śp. Pani Profesor Elżbiety Starosławskiej. Nie pozwala na to mój stan zdrowia. Ale chciałbym chociaż tutaj złożyć jej rodzinie i wszystkim bliskim wyrazy najgłębszego współczucia" - napisał w sobotę na platformie X szef Suwerennej Polski, były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który od wielu tygodniu nie uczestniczy w życiu politycznym z uwagi na stan zdrowia. To jego pierwszy post od grudnia ubiegłego roku.
Ziobro napisał, że prof. Starosławska była "lekarzem onkologiem, który mimo ogromnej wiedzy i doświadczenia nieustannie zgłębiał najnowsze osiągnięcia światowej medycyny". "To dzięki niej moja walka daje mi dziś nadzieję…" - wyznał. "Nigdy nie zapomnę tego, co zrobiła dla mnie i tysięcy pacjentów Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Jak się poświęcała, aby pomagać w walce o nasze życie" - czytamy we wpisie.
"Przebywając wiele dni w lubelskim Centrum widziałem jak Pani Profesor cieszy się autentyczną sympatią pacjentów i nieskrywanym szacunkiem pracowników. Była wspaniałym człowiekiem i profesjonalnym lekarzem, ale przede wszystkim była dla nas - jej pacjentów - największym wsparciem" - napisał Ziobro.
"Wybitny lekarz onkolog"
O śmierci prof. Elżbiety Starosławskiej, onkolożki i wieloletniej dyrektorki Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej poinformował we wtorek marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Lekarka zmarła 4 marca. Miała 71 lat.
"Marzeniem Pani Profesor było utworzenie pełnoprofilowego ośrodka, w którym chorzy mają zapewnioną profesjonalną opiekę oraz leczenie. To marzenie się ziściło. Dzięki zaangażowaniu i determinacji prof. Starosławska zbudowała zespół znakomitych specjalistów. Wysokospecjalistyczny COZL jest dziś placówką osiągającą światowe wyniki w leczeniu klinicznym" - napisał Stawiarski na Facebooku.
Starosławska spoczęła w sobotę na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W mszy świętej w Archikatedrze Lubelskiej, której przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, uczestniczyli członkowie rodziny, przedstawiciele władz, a także personel medyczny i pacjenci.
- Ponad 45 lat przepracowała w jednym szpitalu. Czwartego marca, po kilku dniach choroby, która przyszła nagle, wśród najbliższych zasnęła w Panu. Do tego momentu była duchowo i sakramentalnie przygotowana. Wierzymy i ufamy, że za tyle wyświadczonego dobra i cierpienia, poświęcenia dla doświadczonych chorobą nowotworową pacjentów, otwierają się teraz dla niej podwoje domu Ojca - mówił podczas homilii biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej Mieczysław Cisło.
W imieniu społeczności pracowników COZL zabrała głos zastępca lekarza kierującego oddziałem onkologii klinicznej dr n. med. Bożena Kukiełka-Budny. Podkreśliła, że prof. Starosławska, kosztem życia osobistego i rodzinnego, skupiła się na niesieniu pomocy chorym, a Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej było jej drugim domem. Zwróciła uwagę, że profesor utworzyła wysokospecjalistyczny ośrodek, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny i zatrudniający profesjonalną kadrę, gdzie pacjenci leczeni są zgodnie z najnowszymi standardami.
- Była osobą pełna energii, o niezwykłej empatii i charyzmie. Jej wiedzy naukowej i olbrzymieniu doświadczeniu towarzyszyła niezwykła intuicja lekarska, którą podziwialiśmy. Z ogromnym zaangażowaniem i determinacją walczyła o zdrowie i życie każdego pacjenta - zaznaczyła.
Elżbieta Starosławska
Elżbieta Starosławska urodziła się 17 sierpnia 1952 r. w Jarosławiu (woj. podkarpackie). Ukończyła studia na Akademii Medycznej w Lublinie, tytuł profesora uzyskała w 2013 r. Od 2006 r. - z przerwą - kierowała Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, jednym z największych ośrodków onkologicznych w Polsce, który za jej kadencji został rozbudowany i zmodernizowany.
W 2011 r. Starosławska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 r. - Medalem Prezydenta Miasta Lublin, w 2023 r. - Złotym Medalem Sapientia et Veritas za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej. Papież Benedykt XVI odznaczył ją Rycerskim Orderem Świętego Sylwestra.
Starosławska była członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, Komitetu Polityki Naukowej przy Ministrze Edukacji i Nauki, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii klinicznej i lekarzem kierującym oddziałem onkologii klinicznej. Otrzymała honorowe obywatelstwo Jarosławia i tytułu Ambasadora Województwa Lubelskiego.
Doniesienia o chorobie Zbigniewa Ziobry
Pod koniec 2023 roku Zbigniew Ziobro przestał pojawiać się publicznie. Gdy przedłużająca się nieobecność polityka na posiedzeniach Sejmu zaczęła wzbudzać zainteresowanie mediów, posłowie Suwerennej Polski przekazali, że powodem są problemy zdrowotne.
Patryk Jaki w rozmowie z Interią poinformował, że u Zbigniewa Ziobry "lekarze zdiagnozowali zaawansowany nowotwór złośliwy". Poseł Jacek Ozdoba dodał później w Radiu Zet, że "Ziobro ma bardzo poważną chorobę onkologiczną" oraz że "to kwestia przełyku".
Na początku lutego Michał Wójcik przekazał w "Kropce nad i" w TVN24, że Ziobro jest "ciężko chory, przyjmuje kolejną dawkę chemioterapii". Zaapelował też w jego imieniu o to, aby nie bagatelizować objawów, które mogą świadczyć o tego typu chorobie.
Źródło: TVN24