Papież Benedykt XVI


Joseph Aloisius Ratzinger jako papież przyjął imię Benedykt XVI. W momencie wyboru na zwierzchnika Kościoła katolickiego w 2005 roku miał 78 lat i był najstarszym wybranym papieżem od prawie trzech wieków. Jego pontyfikat trwał osiem lat do 2013 r. Wcześniej Ratzinger był jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Od niego otrzymał nominację na prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

Joseph Ratzinger - młodość w cieniu wojny

Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 w Marktl (Niemcy) jako syn Josepha i Marii. Miał dwoje rodzeństwa: siostrę Marię (zmarła w 1991 roku) oraz brata Georga (zm. 2020). W związku z antynazistowską postawą Josepha Ratzingera seniora, rodzina przyszłego papieża była zmuszana do wielokrotnej zmiany miejsca zamieszkania. Do czasu uzyskania pełnoletności Ratzinger mieszkał z rodziną w Tittmoning, Aschau am Inn oraz Traunstein.

Już jako dziecko przyszły papież deklarował, że chce zostać księdzem. W 1939 r. wstąpił do niższego seminarium duchownego, ale wybuch II wojny światowej przerwał jego naukę. W 1941 r. został wcielony do Hitlerjugend, członkostwo w organizacji było obowiązkowe. W 1943 r. został powołany do służby pomocniczej w jednostkach naziemnej obrony przeciwlotniczej. Nie trafił na front. Zdezerterował niedługo przed kapitulacją Niemiec.

Tak brzmiały pierwsze słowa papieży po wyborze

- Pierwsze słowa, gesty, ton głosu nowego papieża pozostają głęboko w pamięci - podkreśliła doktor Ewa Czaczkowska, medioznawczyni z UKSW w Warszawie. Co mówili tuż po wyborze Franciszek, Jan Paweł II i Benedykt XVI?

Za którym razem wybierano papieża?

Oczy całego świata są zwrócone ku Watykanowi, lada moment możemy poznać nazwisko nowego przywódcy Kościoła katolickiego. W najnowszej historii większość papieży pochodziła z Włoch. A jak będzie tym razem? I ile głosowań nas czeka? W ostatnich konklawe zdarzało się, że zanim padły słowa "habemus papam" (łac. "mamy papieża"), wierni nawet kilkanaście razy mogli zobaczyć czarny dym nad Kaplicą Sykstyńską.