Papież Benedykt XVI

Papież Benedykt XVI

Benedykt XVI obchodził w czwartek 93. urodziny. Z powodu pandemii COVID-19 nie odwiedzają go goście, ale otrzymuje za to bardzo wiele życzeń telefonicznie, listownie i za pośrednictwem internetu. Papież emeryt modli się także za chorych - poinformował jego osobisty sekretarz arcybiskup Georg Gaenswein.

Osobisty sekretarz Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gaenswein, poinformował, że na polecenie byłego papieża poprosił kardynała Roberta Saraha - podpisującego się jako współautor książki "Z głębi naszych serc", o kontakt z wydawcami i wykreślenie nazwiska papieża emeryta jako współautora książki o celibacie kapłańskim. W weekend ukazały się fragmenty książki, które wzbudziły wiele emocji.

Słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI, który uznał celibat za "niezbędny" i stanął w jego obronie, skomentował w poniedziałek Watykan. Rzecznik papieża Franciszka oświadczył, że stanowisko obecnego biskupa Rzymu wobec celibatu kapłanów "jest znane" i nie chce on zmieniać prawa. Sprawę szeroko komentują media w Niemczech oraz Francji. "Benedykt wbił Franciszkowi otwarcie nóż w plecy" - napisał w poniedziałek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"W swoim sercu wędruję po swojej ojczyźnie" - powiedział w rozmowie z niemieckimi mediami emerytowany papież Benedykt XVI. Przyznał też, że tęskni za Bawarią, z której pochodzi.

33 księży i 71 seminarzystów z założonego w Meksyku zgromadzenia Legionu Chrystusa dopuściło się czynów pedofilii na co najmniej 175 ofiarach - ujawnia raport, będący wynikiem wewnętrznego śledztwa w zakonie. Jego założycielem był ojciec Marcial Maciel Degollado - seryjny pedofil, sprawca wykorzystywania seksualnego także wobec własnych dzieci, bigamista, oszust i narkoman. Jak podkreśla zgromadzenie, raport to pierwszy krok na drodze do pojednania z ofiarami.

Benedykt XVI opublikował list, w którym odnosi się do skandalu nadużyć seksualnych w Kościele Katolickim. Były papież twierdzi, że w dużej mierze przyczyniły się do niego rewolucja seksualna z lat 60., obecność homoseksualistów w seminariach i ogólny upadek moralności w społeczeństwie. Jednocześnie krytykuje system prawny Kościoła, który - jak ocenia - jest zbyt protekcyjny wobec księży oskarżanych o molestowanie. Jak pisze w piątek dziennik "Corriere della Sera", w Watykanie zapanowało "zakłopotanie" z powodu tekstu emerytowanego papieża.