Nowotwory

Nowotwory

Wysoko na liście nowotworów u dzieci. "Biały odblask powinien zaniepokoić"

Rozbłysk oka na zdjęciu? Czasem zwykła fotografia z rodzinnego albumu może być dowodem na rozwijający się w gałce ocznej dziecka nowotwór. - Zaniepokoić powinien objaw białej źrenicy. Nie możemy też mówić o "fizjologicznym zezie" u małych dzieci, zawsze należy sprawdzić, badając dno oczu przy poszerzonej źrenicy, przyczynę zeza - mówi okulistka Bożena Romanowska-Dixon, kierownik Katedry Okulistyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Nie wyglądają", a rozwijają się błyskawicznie i bywają śmiertelne. Dlaczego?

- Na początku objawy bywają "delikatne", mogą imitować inne, często występujące choroby pediatryczne, przez co czujność onkologiczna może być uśpiona - mówi w rozmowie z tvn24.pl prof. dr n. med. Katarzyna Derwich, kierownik Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Na co zwrócić uwagę i dlaczego trzeba być upartym w kontakcie z lekarzami?

Rak, utrata jądra, chemia. Po dwóch latach został mistrzem Polski, po sześciu tatą Alana

Michał miał 24 lata, kiedy zdiagnozowano u niego raka lewego jądra. Był mężem, ojcem, zawodowym sportowcem. Nowotwór okazał się złośliwy, zajął też węzły chłonne w brzuchu. Po dwóch operacjach i chemioterapii wyzdrowiał. Wrócił na lód, zdobył tytuł Mistrza Polski w hokeju na lodzie, a po kilku latach ponownie został ojcem. Dziś apeluje do mężczyzn: - Badajcie się i nie zwlekajcie z wizytą u lekarza. To żaden wstyd, a może uratować wam życie.